تاکید وزیر ارتباطات بر لزوم افزایش آمادگی در مقابل حملات سایبری


به گزارش لینک بگیر دات کام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن اشاره به حمله سایبری روز سه شنبه به سامانه هوشمند سوخت تاکید کرد: افزایش آمادگی برای مقابله با حملات سایبری ضروری می باشد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با مدیران شرکتهای عرضه دهنده خدمات ارتباطی ثابت(FCP) ضمن اشاره به حمله سایبری روز سه شنبه به سامانه هوشمند سوخت اظهار داشت: در تقسیم کاری که برای پیشگیری و مقابله با حوادث سایبری پیشبینی شده، حفاظت از زیرساخت های حیاتی بر عهده پدافند غیرعامل و مرکز راهبردی افتا است، ازاین رو وزارت ارتباطات در این حوزه مسئولیتی ندارد و بنابراین تا امروز در اینباره موضع گیری نداشتیم.
وی با تاکید بر لزوم موضع گیری واحد در اینباره اظهار نمود: گاهی تشتت در اطلاع رسانی و فرماندهی سبب ایجاد حاشیه می شود بنابراین ترجیح دادیم برای حفظ آرامش جامعه اعلام موضعی نداشته باشیم چون در اصل مسئولیتی هم نداشتیم اما درعین حال از همان ابتدا در تماس با وزیر نفت برای هرگونه کمکی اعلام آمادگی کردیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این که امروز دنیا، دنیای تقابل سایبری است، اظهار داشت: طبق گزارش مرکز پایش امنیت سایبری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، روزانه با چندین حمله سایبری از حملات ساده گرفته تا حملات پیچیده مواجه هستیم؛ بر این اساس ضروریست بیش ازپیش آمادگی خودمان را برای مقابله با حملات سایبری افزایش دهیم.
زارع پور در ادامه با اشاره به اینکه وضعیت ارتباطات دیتای ثابت در کشور راضی کننده نیست، اظهار داشت: ما برخلاف خیلی از کشورهای جهان، مسیر متفاوتی را در زمینه توسعه ارتباطات پیش گرفته ایم و بنابراین امروز شاهد توسعه نامتوازن ارتباطات ثابت و سیار هستیم و برخلاف ارتباطات سیار، ارتباطات ثابت آن چنان که باید توسعه پیدا نکرده است.
وی ادامه داد: در اکثر کشورها، کاربران اینترنت برای مدیریت ترافیک مصرفی خود در منزل از فناوری تلفن همراه استفاده نمی کنند. این در هر حالی است که کاربران ایرانی در منزل هم از فناوری موبایل استفاده می نمایند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: باید این موازنه را تغییر دهیم، و بر مبنای برنامه تقدیمی به نمایندگان مجلس در هنگام دریافت رای اعتماد، مأموریت خودمان را در تغییر این موازنه با همراهی شرکتهای عرضه دهنده خدمات ارتباطی ثابت، محقق نماییم.
زارع پور با تاکید بر این که توسعه ارتباطات پرسرعت ثابت در دولت سیزدهم بحثی راهبردی است، اظهار داشت: عزم دولت سیزدهم بر توسعه ارتباطات ثابت است و موانع پیش رو نمی تواند ما را از رسیدن به این هدف باز دارد.
وی با اشاره به اینکه شرکتهای خدمات ارتباطی ثابت در راه توسعه ارتباطات ثابت نقش کلیدی دارند، اظهار داشت: ما در وزارت ارتباطات آمادگی داریم تمام ظرفیت های کشور را پای کار بیاوریم تا ارتباطات ثابت به سرعت روی ریل توسعه قرار گیرد و این اتفاق باید در دو سه سال آینده رقم بخورد.
وزیر ارتباطات در ادامه خاطرنشان کرد: در این راستا بزودی کارگروهی تشکیل و نماینده ویژه ای منصوب خواهد شد و مسئول توسعه ارتباطات ثابت در کشور خواهد بود. برای تحقق پروژه بزرگ ملی توسعه ارتباطات ثابت در کشور کار بزرگی را در پیش داریم و امیدوارم در کنار هم بتوانیم تا چهار سال آینده حداقل ۲۰ میلیون پورت پرسرعت ثابت را عملیاتی نماییم.
قبل از سخنان وزیر ارتباطات، مدیران شرکتهای عرضه دهنده خدمات ارتباطی ثابت(FCP) به بیان نظرات، پیشنهادات و چالش های پیش روی خود در توسعه ارتباطات ثابت پرداختند.
منبع:

1400/08/07
14:18:42
5.0 / 5
1111
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
از دست ندهید!