اصطلاحات رایج در بک لینک


وقتی یک صفحه اینترنتی به صفحه دیگری لینک بدهد به آن بک لینک می گویند. بک لینک ها در اصل لینک های ورودی از سایر سایت ها به وبسایت مورد نظر شما هستند.

در دنیای بهینه سازی و ارتقا رتبه سایت، یکی از پرکاربردترین روش ها استفاده از بک لینک می باشد. وقتی یک صفحه اینترنتی به صفحه دیگری لینک بدهد به آن بک لینک می گویند. بک لینک ها در اصل لینک های ورودی از سایر سایت ها به وبسایت مورد نظر شما هستند. زمانی که یک صفحه وب آدرس صفحه وب شما را در سایت خود قرار می‌دهد به گونه‌ای که با کلیک بر روی آن آدرس به صفحه وبسایت شما هدایت شود آن آدرس به عنوان یک بک لینک در نظر گرفته می شود که تأثیر بسیاری بر افزایش رتبه سایت و بهبود سئوی خارجی دارد.

به طور کلی می توان اهمیت و مزیت های بک لینک را در سه مبحث کلی دسته بندی کرد که در ادامه آنها را مطرح خواهیم کرد:

  1. تاثیر بر افزایش رتبه سایت : از دید موتورهای جستجو مانند گوگل، بک لینک ها اهمیت و جایگاه ویژه ای دارند و بنابراین هرچه یک سایت اعتماد بیشتری از موتورهای جستجو به دست بیاورد رتبه آن سایت در موتورهای جستجو و گوگل بیشتر و بالاتر می شود. نتایج به دست آمده از تحقیقاتی که تاثیر بک لینک ها بر رتبه سایت را بررسی می کنند، نشان داده که ارتباط مستقیم و قوی میان تعداد بک لینک های یک سایت از دامنه‌های واحد، با ترافیک ارگانیک از موتورهای جستجوی آن وجود دارد و هرچه بکلینک ها با کیفیت تر باشند و از سایت های معتبرتر و فعال تری گرفته شوند، تاثیر بیشتری بر افزایش رتبه یک سایت در نتایج جستجوی گوگل دارد.
  2. بهبود دیده شدن توسط گوگل : از آنجا که موتورهای جستجو مانند گوگل به صفحات پربازدید و مشهور اهمیت بیشتری می دهند بنابراین اگر بک لینک های سایت شما از یک سایت معتبر و فعال باشد، احتمال دیده شدنش توسط گوگل بیشتر می شود.
  3. افزایش ترافیک ارجاعی : بک لینک ها هدایت کننده ی کاربران به منابع مفید و با کیفیت سایت ها هستند و به همین خاطر قابلیت کلیک کردن دارند. وقتی کسی روی لینک سایت شما که در یک سایت دیگر گذاشته شده کلیک می کند، در واقع شما ترافیک ارجاعی (Referral Traffic) دریافت می کنید. پس شما می‌توانید با ایجاد بک لینک در سایت های دیگر ترافیک بیشتری را بر سایت خود ایجاد کرده و مخاطبان بیشتری را جذب نمایید.

لینک بگیر دات کام به عنوان معتبرترین مرجع ارائه دهنده بک لینک های معتبر از سایت های ایرانی و فعال در خدمت تمام کسانی است که به دنبال بک لینک های خوب و مفید برای ارتقای سایت های خود می باشند.

 

اصطلاحات رایج در بک لینک

در ادامه اصطلاحات رایج در بک لینک ها و مفهوم و کاربرد آن ها را بررسی خواهیم کرد:

- لینک جوس (Link Juice) :

لینک جوس عبارت است از لینکی که یک صفحه وب به هر کدام از مقالات و یا صفحات داخلی یا صفحه اصلی وب سایت شما می دهد. لینک جوس بر بهبود رتبه و رنک صفحات سایت شما و همچنین افزایش اعتبار دامنه (Domain Authority) تاثیر بسیاری دارد.

لازم به ذکر است که اگر شما می‌خواهید در سایت خود به صفحه ای لینک بدهید اما رنک آن صفحه افزایشی نداشته باشد باید از تگ نوفالو استفاده کنید.

- لینک های نوفالو(Nofollow Links) :

همانطور که گفته شد اگر هنگامی که یک وبسایت به وب سایتی دیگر لینک می دهد از تگ نوفالو (no-follow) استفاده کند بدین معنی است که لینک جوس عبور نمی دهد. لینک‌های نوفالو تأثیری در بهبود رنک صفحات لینک شده ندارند و صرفاً جهت ارجاع مورد استفاده قرار می‌گیرند. مانند کامنت گذاری و لینک های آدرس وبسایت ها در بخش نظرات. امروزه ثابت شده که لینک های نوفالو نیز تاثیرگذار هستند و برای داشتن یک لینک بیلدینگ مناسب، علاوه بر داشتن لینک های فالو، لینک های نوفالو نیز مفید می باشند.

- لینک های دوفالو(Do-Follow Links) :

لینک های دوفالو که به آن های فالو نیز گفته می شود، تمامی لینک هایی هستند که به یک پست وبلاگ و یا وبسایت اضافه شده و لینک جوس عبور می دهند. به صورت پیش فرض تمام لینک هایی که تگ نوفالو نداشته باشند، لینک فالو محسوب شده و به عنوان لینک juice در نظر گرفته می شوند.

- دامنه های ریشه لینک دهنده (Linking Root Domains) :

به تعداد بک لینک هایی که از سایت های منحصر به فرد یا به عبارتی دیگر دامنه های یونیک به وبسایت شما ارجاع داده می شود Linking Root Domains گفته می شود. توجه داشته باشید که اگر از وب سایتی به دفعات زیاد و مکرر به وب سایت شما لینک داده شود، تنها یک دامنه ریشه در نظر گرفته خواهد شد و تعداد آن ها تأثیری بر افزایش لینک و بهبود سئو نخواهد داشت.

- لینک های داخلی (Internal Links) :

لینک های داخلی لینک هایی هستند که در یک دامنه ی یکسان از صفحه ای به صفحه ی دیگر داده می شوند که به  این فرایند، لینک سازی داخلی (Internal Linking) و یا Interlinking نیز می گویند. هرچند که تأثیر این نوع لینک ها از بک‌ لینک های خارجی کمتر است، اما اگر به درستی استفاده شوند در بهبود سئوی سایت تاثیرگذار می باشند.

- لینک های کم کیفیت (Low-Quality Links) :

به لینک هایی که از سایت های خودکار، سایت های اسپم(spam) و سایت هایی که لینک خروجی زیادی دارند، گرفته شود لینک کم کیفیت می گویند که تأثیر منفی آنها بیشتر از تأثیرات مثبت شان می باشد.

- انکر تکست (Anchor Text) :

انکرتکست متنی است که برای هایپرلینک ها مورد استفاده قرار می گیرد که این متن تأثیر بسیاری بر بهبود رنک کلمات کلیدی مورد نظر شما در موتورهای جستجو مانند گوگل دارد. بک لینک های دارای انکرتکست برای زمانی که می خواهید یک کلمه خاص را برای موتورهای جست و جو بهینه کنید، کارآیی خوبی دارند. بنابراین در هنگام ساخت بک لینک، انتخاب انکر تکست ها دارای اهمیت ویژه ای می باشد. اما توجه داشته باشید که استفاده زیاد از یک نوع انکرتکست ثابت می‌تواند شما را درگیر پنالتی در گوگل کند.

1400/08/21
14:57:04
4.2 / 5
1384
این مطلب را می پسندید؟
(5)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
سئو کار:
بسیار عالی و کامل بود
متشکرم
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳