گوگل اوپتیمایز و بهینه سازی سایت برای گوگل


گوگل اوپتیمایز یکی از پروژه های گوگل است که برای آزمایش وبسایت و بهینه سازی سایت طراحی شده و کمک می کند سایت خود را برای بهینه سازی هر تجربه کاربری طراحی کنید.در ادامه می خوانید:

هر کاربر منحصربه فرد است و وبسایت شما باید به سلیقه‌های فردی آنها بپردازد. گوگل اوپتیمایز (Google Optimize) به شما امکان می دهد آزمایش های وب سایت را برای تعیین تجربه بهینه برای هر گروه از کاربران اجرا کنید.

 

گوگل اوپتیمایز چیست؟

گوگل اوپتیمایز یا Google Optimize به شما امکان می دهد انواع صفحات وب را آزمایش کنید و ببینید که چگونه آنها در برابر هدفی که شما مشخص کرده اید عمل می کنند. Optimize بر نتایج آزمایش شما نظارت می کند و به شما می گوید کدام نوع پیشرو است و برای سایت شما مناسب تر است. برای شروع:

  • گوگل اوپتیمایز را از این مسیر (آدرس گوگل اوپتیمایز) راه اندازی کنید. البته دقت داشته باشید گوگل اوپتیمایز در ایران به دلیل تحریم بسته است و باید با روشهایی از خارج از ایران از آن استفاده کنید.
  • قطعه کد (اسنیپت) Optimize را که به شما می دهد در وب سایت خود قرار دهید.
  • اولین آزمایش خود را ایجاد کنید.

 

به عنوان مثال، اگر هدف شما این است که بازدیدکنندگان را وادار کنید تا برای یک نسخه نمایشی فروش ثبت نام کنند، می‌توانید با تغییر تماس به اقدام، تصویر شاخص، نوار پیمایش یا رنگ دکمه آزمایش را انجام دهید.

 

مزایای آزمایش در گوگل اوپتیمایز

با اجرای آزمایش‌ها در Optimize، می‌توانید طرح‌ها، طرح‌بندی‌ها و محتوای جدید وب‌سایت را با زیرمجموعه‌ای از بازدیدکنندگان خود آزمایش کنید. به جای تکیه بر غریزه و نظر خودتان برای تعیین بهترین طراحی صفحه یا سایت، می‌توانید آزمایشی را انجام دهید که طرح‌های جایگزین را با کاربران دنیای واقعی آزمایش می‌کند و نتایجی به دست می‌آورید که خواندن و درک آن ساده است. Optimize از قدرت Analytics برای اندازه گیری آزمایشات شما و استفاده از اهداف آنالیتیکس گوگل (آمارگیر معروف گوگل) به عنوان اهداف آزمایش استفاده می کند. علاوه بر این، می‌توانید آزمایش‌ها را به گروه‌های خاصی از کاربرانی که به‌عنوان مخاطبان در گوگل Analytics تعریف کرده‌اید، ارائه دهید.

 

گوگل اوپتیمایز برای چه کسی مناسب است؟

هر کسی که محتوا ایجاد می کند یا تجربه طراحی وب سایت را دارد می تواند از آزمایش گوگل اوپتیمایز بهره مند شود. بازاریاب‌ها می‌توانند آزمایش‌هایی را روی صفحات فرود (لندینگ پیج) برای افزایش نرخ تبدیل (نرخ تبدیل بازدید کننده به مشتری) انجام دهند، ناشران می‌توانند نحوه تأثیرگذاری طرح‌بندی‌های مختلف سایت بر چسبندگی را آزمایش کنند، مدیران رسانه‌های اجتماعی می‌توانند استراتژی‌های اشتراک‌گذاری مختلف را آزمایش کنند، و طراحان می‌توانند طراحی‌های جدید وب‌سایت را آزمایش کنند.

 

انواع آزمایش گوگل اوپتیمایز

شما می توانید چندین نوع آزمایش را در گوگل اوپتیمایز اجرا کنید که در ادامه به آنها می پردازیم. با  لینک بگیر دات کام تا انتهای این مقاله همراه باشید.

 

تست های  A/B

تست  A/B، که گاهی اوقات تست A/B/n نامیده می شود، یک آزمایش تصادفی با استفاده

از دو یا چند نوع از یک صفحه وب (A و B) است. نوع A اصلی است. انواع B تا n هر کدام شامل حداقل یک عنصر است که از نسخه اصلی تغییر یافته است، به عنوان مثال، یک دکمه فراخوانی با رنگ متفاوت. در برخی آزمایش‌ها، نوع B ممکن است نسخه‌ای کاملاً متفاوت از یک صفحه وب باشد.

 

تست های تغییر مسیر (ریدایرکت)

تست ریدایرکت (معروف به آزمون تقسیم URL)، نوعی تست A/B است که به شما امکان می‌دهد صفحات وب جداگانه را در مقابل یکدیگر آزمایش کنید. در آزمایش‌های تغییر مسیر، انواع با URL یا مسیر به جای عنصر(ها) در صفحه شناسایی می‌شوند. تست‌های تغییر مسیر زمانی مفید هستند که می‌خواهید دو صفحه فرود (لندینگ پیج) بسیار متفاوت را آزمایش کنید یا یک صفحه را بازطراحی کنید.

 

تست های چند متغیره  (MVT)

یک آزمون چند متغیره (MVT) انواع دو یا چند عنصر را به طور همزمان آزمایش می کند تا ببیند کدام ترکیب بهترین نتیجه را ایجاد می کند. تست چند متغیره به جای اینکه نشان دهد کدام نوع صفحه موثرتر است (مانند تست A/B) موثرترین نوع هر عنصر را شناسایی می کند و همچنین تعاملات بین آن عناصر را تجزیه و تحلیل می کند.

 

برای درک بهتر این تستها می توانید درباره تست های A/B، تغییر مسیر و چند متغیره (MVT) بیشتر بیاموزید. این تستها برای تحلیل سئوی سایت نیز قابل توجه و اهمیت هستند و برای سئوکاران مفید خواهند بود.

1400/08/24
22:30:58
4.4 / 5
1240
این مطلب را می پسندید؟
(7)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
کیانی:
بسیار مطلب مفید و جالبی از گوگل بود ممنون
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
از دست ندهید!