روش چك كردن سلامت باتری لپ تاپ


لینك بگیر دات كام: باتری لپ تاپ ها عمر دائمی ندارند اما می توان با بررسی و نظارت بر سلامت آن ها در افزایش طول عمرشان كوشید.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، با استفاده از روشی ساده در محیط ویندوز می توانید از سلامت باتری لپ تاپ خود آگاه شوید. ابتدا در محیط ویندوز كلیدهای تركیبی Win+R را فشار دهید تا پنجره ی Run باز شود. سپس در محیط Run عبارت CMD را وارد كرده و Enter بزنید. حالا در محیط خط فرمان دستور زیر را وارد كنید: powercfg/batteryreport
گزارش سلامت باتری، در قالب یك فایل html در محلی كه خط فرمان در آن قرار گرفته است، ذخیره می گردد. اكنون كافی است به محلی كه این فایل قرار دارد، بروید و فایل ذخیره شده را با مرورگر خود باز كنید.


در این فایل اطلاعات دقیقی شامل جزئیات باتری، ظرفیت ذخیره سازی و طول عمر تقریبی باتری مشاهده خواهید كرد. این اطلاعات می توانند برای شما بسیار مفید باشند. در واقع به شما نشان داده است كه تا چه زمانی شما می توانید از این باتری استفاده كنید.


از جانب دیگر اغلب كاربران لپ تاپ تصور می كنند تا هر زمانی لپ تاپ شان از عهده انجام وظایف خود برآید، می توان از آن برای انجام امور مختلف كامپیوتری استفاده كرد، اما این تصور اشتباه بوده و ممكن است لپ تاپ ها وقتی كه بیشتر از هر زمان دیگر به وجود آن ها نیاز دارید، ناگهان دچار ایراد شوند. پس بهتر است پیش از اینكه درگیر دردسرهای تعمیر دستگاه، بازیابی اطلاعات، تامین قطعه و... شوید به فكر چاره باشید.
فعالان بازار معتقدند طول عمر یك دستگاه تحت تاثیر عوامل مختلفی چون نحوه استفاده، ورود تكنولوژی های نوین و مدلهای مبتنی بر فناوری های جدید و عوامل دیگری از این دست متفاوت می باشد، با این وجود گفته می گردد به صورت میانگین عمر مفید یك لپ تاپ، سه تا چهار سال تخمین زده می گردد. البته محصولات برخی برندها ممكن است عمر بیشتری داشته باشند، با این وجود باآنكه در بسیاری موارد ممكن است خرابی یك قطعه در نگاه اول به مفهوم به انتها رسیدن عمر یك لپ تاپ نباشد، اما عدم یافتن قطعه در بازار، به علت عرضه مدلهای جدید كه بر تكنولوژی های نوین مبتنی هستند خط قرمزی روی ادامه حیات لپ تاپ می كشد.
در هر حال معمولا یكی از نخستین قطعاتی كه در لپ تاپ دچار مشكل می شوند، باتری ها هستند در این صورت اگر همچنان باتری لپ تاپ شما در بازار موجود باشد، می توانید با صرف مبلغی مشكل را برطرف كنید اما در غیر این صورت شما جهت استفاده از دستگاه خود باید لپ تاپ را به پریز برق متصل كنید كه با این شیوه دیگر امكان آن را نخواهید داشت كه از لپ تاپ خود در حین حركت و هرجایی استفاده كنید، به عبارت دیگر با این شیوه لپ تاپ شما به یك دستگاه كامپیوتر شبیه خواهد شد. بر همین مبنا بهترین راه آن است كه از باتری خود مراقبت كرده و بعد از شارژ باتری آن را از برق خارج كنید.
كارشناسان سفارش می كنند زمانی كه در محیطی ثابت هستید و امكان استفاده از پریز برق برای شما وجود دارد، از باتری استفاده نكنید تا بدین ترتیب عمر مفید آن را افزایش دهید. البته پیش از این كار حتما از محافظ هم استفاده كنید تا نوسانات احتمالی برق آسیبی به دستگاه شما نرساند.
نكته دیگر آنكه یكی از دلایل خرابی سریع لپ تاپ اتصال مستقیم لپ تاپ به برق است، اگر دقت كرده باشید هنگامی كه لپ تاپ را به برق وصل می كنید، گاهی اوقات جرقه های كوچكی در اطراف پریز به راحتی قابل مشاهده اند، همین جرقه ها یا به قولی نوسانات برق سبب می گردد كه به لپ تاپ صدمه جدی وارد شود.
استفاده از پریزها یا سه راهی ها یا محافظ جریان برق می تواند این مشكل را تا حد زیادی برطرف كند. سفارش می گردد لپ تاپ را مستقیم به برق وصل نكنید. علاوه بر این همواره تلاش كنید از نرم افزارها و ضدویروس های مناسب و اصل استفاده كنید.



1397/03/29
15:33:22
5.0 / 5
3945
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴