گوگل و دورکاری


گوگل پس از کاهش شیوع کرونا اجازه دورکاری کارکنان تمام وقت را نمی دهد که باعث شده است برخی کارکنان به فکر ترک گوگل بیافتند.

کارمندان گوگل (این غول موتورهای جستجو) می گویند این شرکت باید در مقاومت خود در مقابل دورکاری تمام وقت تجدیدنظر کند. گوگل بازگشت کارمندان به محل کار را به علت شیوع واریانت جدید اُمیکرون باردیگر به تاخیر انداخته است.

دفاتر گوگل به روی کارمندانی که تمایل دارند در آنجا حاضر شوند، باز است اما این شرکت می خواهد از ۱۰ ژانویه، سه روز در هفته حضور در محل کار را الزامی کند. بعد از تاخیر اخیر در اجرای برنامه بازگشت کارمندان به دفاتر، بعضی از کارکنان این شرکت می گویند گوگل باید از الزامی کردن روزهای کاری صرفنظر کند.

آمازون، اسپاتیفای و توییتر در بین شرکتهای فناوری بزرگی هستند که به کارمندانشان اجازه داده اند به دورکاری تمام وقت برای مدتی ادامه دهند یا مدیران تیمشان درباره دورکاری آنها تصمیم بگیرند. سایرین مانند اپل و اوبر همچنان انتظار دارند کارمندانشان چند روز در هفته در محل کار حاضر شوند.

گوگل اجازه داده است کارمندانش برای دورکاری تمام وقت درخواست کنند اما این اجازه به صورت موردی بررسی می شود و این شرکت انتظار دارد ۲۰ درصد از ۱۴۰ هزار کارمندش در آینده اجازه پیدا کنند به صورت کامل دورکار شوند.

بیزنس اینسایدر با ۹ نفر از کارمندان گوگل در آمریکا صحبت کرد و برخی از آنها اعلام کردند برخورد این شرکت در برابر دورکاری باید تغییر کند و سیاستهای فعلی امکان دارد سبب شوند کارکنان نابغه گوگل جذب شرکتهای رقیب شوند.

عزم گوگل برای برگرداندن کارمندان به دفاتر قابل درک است. فرهنگ کاری گروهی و حضوری و امتیازات چشم گیر کمک کرد این شرکت پیشگام فرهنگ محل کار در سیلیکون ولی شود.

چندین کارمند به بیزنس اینسایدر گفتند منتظر بازگشت به محل کار برای حداقل چند روز در هفته هستند اما سایرین می گویند حدود ۱۸ ماه دورکاری ثابت کرده است که می توانند در وضعیت دورکاری هم بهره وری داشته باشند.

گوگل در ماه آگوست اعلام نمود که ۸۵ درصد از ۱۰ هزار درخواست برای دورکاری کامل یا تغییر مکان را که تا دوم ژوییه دریافت کرده بود، تایید کرده است. اما این کارمندان امکان دارد با کاهش حقوق حداقل ۲۵ درصدی با عنایت به مکان جدیدی که به آنجا منتقل شده اند، روبرو شوند.

سخنگوی گوگل اظهار نمود: این شرکت چهار هفته دورکاری در سال اضافه کرده و برنامه های مراقبتی برای کارمندان در دوران پاندمی در نظر گرفت که شامل دادن ۱۴ هفته مرخصی باحقوق برای مراقبت از عزیزانشان بوده است.

بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، برخی از کارمندان گوگل هم احساس می کنند سیاست دورکاری به شکل برابر بین کارمندان دارای رتبه پایین تر و مدیران ارشد اجرا نمی گردد. رابرت انسلین، رئیس فروش گوگل کلود به صورت دورکاری کامل در فلوریدا کار می کند. نایب رئیس ارشد زیرساخت فنی گوگل به نیوزیلند نقل مکان کرده و به صورت دورکاری فعالیت می کند در حالیکه اغلب کارمندان مقرر است به محل کار برگردنند.

دورکاری چیست؟

دورکاری (Telecommuting یا remote work یا teleworking یا work from home) یکی از رایج‌ترین اصطلاحات کاری است که در سال های اخیر بیشتر از گذشته در موسسات مطرح شده است. دورکاری به شکلی از به‌کارگیری فناوری های‌ اطلاعات مانند ارتباطات راه دور اطلاق می‌شود و به نوعی حرکت کار به سمت کارکنان، به جای حرکت کارکنان به سوی کار است. با توجه به بحران شیوع کرونا مفهوم دورکاری در سازمان‌ها بیش از پیش مطرح شد. این بحران جهانی مدیران بسیاری را به سوی برپایی سازمان مجازی سوق داد. در چند سال گذشته نرم افزار های تحت وب زیادی در زمینه مدیریت پروژه ها از راه دور و مطرح گردید و امروزه شمار آنها خیلی بیشتر شده است. دورکاری عبارت است از کار کردن در فاصله‌ای دور از کسی که به شما پول می‌دهد؛ در خانه یا در یک مرکز محلی. دورکاران از پست الکترونیکی، تلفن، نمابر و رایانه برای تماس با سازمان خود استفاده می‌کنند.

 


منبع:

در این مطلب خواندید:
  1. دورکاری چیست؟
1400/09/29
09:04:48
5.0 / 5
1126
تگهای مطلب: گوگل , دوركاری , آمازون , توییتر
این مطلب را می پسندید؟
(5)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵