جریمه گوگل و متا در روسیه


دادگاهی در مسکوی روسیه، گوگل را به دلیل کوتاهی مکرر در حذف محتوای غیرمجاز ۹۸ میلیون دلار جریمه کرد که نخستین جریمه بر مبنای درآمد این شرکت در روسیه است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، روسیه امسال فشار بر غولهای فناوری را با هدف اعمال کنترل بیشتر بر اینترنت افزایش داده است. رگولاتورهای روسیه برای وادار کردن شرکت هایی شامل گوگل و توییتر برای حذف پستهای تشویق برگزاری اعتراضات بدون مجوز و سایر محتوایی که بدون مجوز محسوب می شوند، به جریمه و کندی سرعت دسترسی به خدمات این شرکتها متوسل شده اند.

روسیه پیش تر گوگل را تهدید کرده بود به سبب کوتاهی مکرر در حذف محتوای ممنوع در موتور جست و جوی گوگل و یوتیوب، این شرکت را معادل درصدی از گردش مالی سالانه اش در این کشور جریمه خواهدنمود. گوگل در ایمیلی اعلام نمود قبل از تصمیم گیری درباره اقدامات بیشتر، حکم این دادگاه را بررسی خواهدنمود.

همچنین روز جمعه دادگاه روسی شرکت مِتا پلتفرمز را به دلیلهای مشابه، دو میلیارد روبل معادل ۲۷.۱۵ میلیون دلار جریمه کرد.

دیده بان ارتباطات روسیه (روسکومنادزور) اعلام نمود فیسبوک و اینستاگرام در حذف ۲۰۰۰ محتوای ناقض قوانین روسیه اهمال نموده اند در صورتیکه گوگل هم ۲۶۰۰ مورد محتوای ممنوع را نگه داشته است.

روسیه در سال میلادی جاری جریمه های کوچکی را مقابل شرکت های فناوری خارجی صادر کرده بود اما جریمه های روز جمعه اولین جریمه هایی بودند که برمبنای درصدی از گردش مالی سالانه این شرکتها در روسیه صادر شدند که مبلغ جریمه را به میزان زیادی افزایش داد. در حکم دادگاه درصد های مربوطه مشخص نشدند اما محاسبات رویترز نشان میدهد جریمه گوگل معادل بیش از هشت درصد از درآمد این شرکت بوده است.

روسیه به این شرکتها فرمان داد پستهای مروج سوء مصرف مواد مخدر، تفریحات خطرناک، اطلاعات درباره سلاحهای خانگی و انفجاری و همین طور محتوای گروههای افراط گرا یا تروریست را حذف نمایند.

گوگل که امسال بیش از ۳۲ میلیون جریمه به سبب نقض محتوا پرداخت کرده است، درباب شماری مسائل با مسکو اختلاف نظر دارد. روسیه خواهان احیای دسترسی به کانالهای آلمانی زبان شبکه دولتی آرتی شده است. هفته گذشته یک سوداگر روسی تحت تحریم آمریکا در پرونده دادگاهی در مقابل گوگل پیروز شد که ممکنست این شرکت را با جریمه سنگین دیگری روبرو کند.

بر اساس گزارش رویترز، مسکو همین طور از ۱۳ شرکت فناوری که عمدتاً آمریکایی بوده و شامل گوگل و مِتا هستند خواسته است تا اول ژانویه نمایندگانی را بصورت رسمی در خاک روسیه معرفی کنند یا با محدودیتهای احتمالی یا ممنوعیتهایی مواجه خواهند شد.

 


منبع:

1400/10/04
12:22:10
5.0 / 5
1409
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳