مراقب آپدیت جعلی گوگل کروم باشید


باج افزار Magniber این روزها کاربران آسیایی را هدف قرار داده است و مهاجمان در این روش از قربانیان خود می خواهند تا مرورگر کروم و اج خود را به صورت دستی به روزرسانی کنند و با دانلود فایل آلوده توسط کاربر، داده هایش را رمزگذاری می کنند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، مهاجمان سایبری معروف به مهاجمان Magniber با به کارگیری فایل های (.APPX) دارای گواهی نامه های معتبر، بدافزارهایی را در چارچوب بروزرسانی های مرورگرهای کروم و اج توزیع می کنند. محققان احتمال می دهند کد مخرب از راه ایمیل های فیشینگ، لینک های ارسال شده از راه پیام های فوری (IM) در رسانه های اجتماعی یا سایر روش های توزیع منتقل شده باشد.
باج افزار Magniber این روزها کاربران آسیایی را به صورت انحصاری هدف قرار داده است. روش توزیع این بدافزار، نشان دهنده تغییر رویکرد مهاجمان نسبت به حملات قبلی است که در آنها معمولا از صدمه پذیری های موجود در اینترنت اکسپلورر، سوءاستفاده می کردند. مهاجمان سایبری از قربانیان خود می خواهند تا مرورگر کروم و اج خویش را به صورت دستی بروزرسانی کنند و یک فایل APPX برای تکمیل بروزرسانی هم در اختیار آنان قرار می دهند.
فایل های APPX، فایل های Windows Application Package هستند که برای توزیع و نصب آسان بوجود آمده اند و درگذشته هم در تهدیدات مختلفی برای توزیع بدافزار از آنها سوءاستفاده شده است. در باج افزار Magniber، فایل های دست کاری شده APPX به صورت دیجیتالی بوسیله ی یک گواهی نامه معتبر امضا می شود، ازاین رو ویندوز، آنها را بعنوان فایل های قابل اعتماد و مطمئن در نظر می گیرد و هیچ هشداری نمی دهد.
با عنایت به کاهش چشم گیر استفاده از اینترنت اکسپلورر، به احتمال زیاد مهاجمان به دنبال دستیابی به طیف وسیعی از قربانیان از میان کاربران کروم و اج هستند. برخلاف اغلب حملات باج افزاری، Magniber، تاکتیک اخاذی مضاعف را اتخاذ نکرده است و پیش از رمزگذاری سیستم ها، فایل ها را سرقت نمی کند، ازاین رو راهبران سیستم باید به صورت منظم و مداوم، از داده ها و فایل های سیستم سازمان‎های خود، پشتیبان بگیرند.
برپایه اطلاعات موجود، هم اکنون امکان رمزگشایی مجانی فایل های قفل شده بدافزار Magniber، وجود ندارد. مرکز مدیریت راهبردی افتا، تاکید کرده است که راهبران امنیتی از اطلاعات سازمانی و بااهمیت سازمان خود، به صورت دوره ای سه نسخه پشتیبان تهیه و فایل های پشتیبان را روی دو رسانه ذخیره سازی مختلف نگهداری کنند. نگهداری یک نسخه از فایل های پشتیبانی تهیه شده از اطلاعات سازمانی و بااهمیت سازمان‎ های دارای زیرساخت حیاتی، در موقعیت جغرافیایی متفاوت ضروریست.
اطلاعات تخصصی نحوه عملکر باج افزار Magniber، گزارشی از شرکت امنیت سایبری کره ای آن لب در باره نحوه حملات این باج افزار و نحوه بازیابی، رمزگشایی و اجرای کد باج افزار Magniber در آدرس اینترنتی مرکز مدیریت راهبردی افتا انتشار یافته است.
به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، با وجود این که همواره اخطار داده می شود که روی لینک های ناشناس و حتی لینک های مشکوکی که از دوستان و آشنایان ارسال می شود کلیک نکنید، اما این احتمال وجود دارد که افراد به هر دلیل، از وعده اینترنت مجانی تا ثبت نام در یک سایت بخت آزمایی، باز هم روی لینک ها کلیک کرده و گرفتار حمله فیشینگ شوند، حملاتی که با راه اندازی سایت های مشابه سایت های معتبر، اطلاعات کاربران را به سرقت می برند و البته شرکت ها هم از این حملات در امان نیستند.
در بعضی موارد هم درخواستی در خصوص کلیک کردن روی لینک این گونه ایمیل ها در چارچوب ایمیل های تبلیغاتی فرستاده می شود و گیرنده را برای باز کردن ایمیل ها تشویق می کند. بنابراین کارشناسان اخطار می دهند کاربران نباید هر ایمیلی که برایشان ارسال می شود را باز کنند، مخصوصاً اگر این ایمیل از فرستنده ی ناشناس ارسال شده باشد و اگر مبحث و متن ایمیل جذاب بود، باید با شک و تردید بیش تری به آن نگاه کنند.


 

1400/10/27
22:44:26
5.0 / 5
4684
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
از دست ندهید!