با تحلیل روند شیوع بیماری؛

کلان داده چگونه به مهار بحران کرونا کمک می نماید


به گزارش لینک بگیر دات کام این روزها کلان داده ها حدودا در همه حوزه ها کاربردهای بیشماری یافته اند. یکی از مهم ترین مصادیق این کاربرد را میتوان در بحث کنترل و مهار پاندمی کرونا دانست.


به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از مهر؛ فجایع بهداشتی و سلامت عمومی مانند کووید ۱۹ خصوصیت هایی مانند ناگهانی بودن دارند. آنها آینده را با ابهامی گنگ در هم می آمیزند و مهم تر از همه خطرناک اند. همه این ها سبب بحرانی شدن شرایط می شود.

باآنکه گزارش ها و مطالعات زیادی وجود دارد که نحوه استفاده از داده های بزرگ را برای پیش گیری از همه گیری بررسی می کند، اما هنوز یک بررسی دقیق و چارچوب مند در چگونگی استفاده از این داده ها در جهت مبارزه با حوادث بهداشت عمومی مانند پاندمی کرونا وجود ندارد که بتواند مرجعی قابل اعتماد و مفید برای دولت ها باشد.
در زمانی که امکان تجمع مردم وجود ندارد و ارتباطات به حداقل خود می رسد روش های سنتی جمع آوری داده که نیاز به بازدید میدانی دارند بسیار خطرناک اند. اما استفاده از کلان داده ها به شرط نقض نکردن حریم شخصی و اخلاقی افراد می تواند روشی مفید باشد. بعنوان مثال نقشه ها و برنامه های موقعیت یاب می تواند در بررسی موقعیت افراد مبتلا مثمر ثمر باشد.
همه گیری کرونا علاوه بر صدماتی که بر جسم و جان تعداد قابل توجهی از انسان ها در سراسر کره زمین زد، وضعیت روانی آنها را هم تحت تاثیر قرار داد. نظرات و احساساتی که مردم در شبکه های اجتماعی با یکدیگر به اشتراک می گذارند از طرفی تا حدی پاسخگوی نیاز به ارتباط است و از سوی دیگر تفسیر کلان داده ها در این عرصه می تواند به کمک دولت ها و جوامع پزشکی بیاید تا تفسیر درستی از وضعیت سلامت روانی مردم علاوه بر سلامتی جسمی آنها داشته باشند و از سویی تفسیری دیگر از همین کلان داده ها می تواند منجر به ذائقه سنجی درست مردم و طرح پیام های بهداشتی مؤثر و مناسب برای عموم باشد.
از طرف دیگر با افزایش تصاعدی تعداد موارد ابتلاء، کلان داده ها این پتانسیل را دارند که به شناسایی شیوع بیماری کمک نماید.
با جمع آوری داده ها از منابع مختلف می توان به الگوریتم هایی جهت تجزیه و تحلیل سوابق سلامتی افراد و ردیابی سابقه تماس و ارتباط بیماران با سایرین به شناسایی الگوهای انتشار ویروس دست یابیم.
واقعیت این است که به رغم کوشش های بشر در سالهای اخیر در خصوص ارتقا سطح سلامت عمومی اپیدمی ها هچنان یکی از نگرانی های اصلی سلامت عمومی هستند. پاسخ مؤثر به چنین شیوع هایی متکی به مداخله بموقع است.
پیچیدگی بیش از پیش داده های شیوع بیماری و تجزیه تحلیل آن منجر به ظهور علم داده شده که برای چگونگی مقابله با شیوع بیماریها طراحی شده است.
چگونگی مقابله با اپیدمی با بهره گیری از علم داده
*تشخیص شناسایی بیماری اولین کارویژه کلان داده ها در مقابل همه گیری هایی چون کرونا را می توان در مراحل نخست شیوع در نظر گرفت. بعنوان مثال در مورد بیماری کویید ۱۹، یک شرکت نوپای فعال در زمینه استخراج و آنالیز داده ها، طی ماه دسامبر سال ۲۰۱۹، در شهر ووهان واقع در چین، برخی موارد از نوعی ذات الریه غیرعادی را شناسایی کرد. این امر بوسیله استخراج کلان داده ها از منابع مختلفی چون سوابق پزشکی، برنامه پرواز مسافران، اطلاعیه های دولتی و اخبار انتشار یافته در رسانه ها و آنالیز آنها محقق شد. علاوه بر مساله شناسایی موارد غیرعادی بیماری، کلان داده های این حوزه می توانند با تحلیل الگوی علایم بیماران، به تشخیص منشأ بیماری از جانب پزشکان هم کمک شایان توجهی کنند. *تحلیل روند گسترش بیماری
با افزایش تصاعدی تعداد موارد ابتلاء به ویروس کرونا، کلان داده ها این پتانسیل را دارند که به شناسایی شیوع بیماری کمک کنند. با گردآوری داده ها از منابع مختلف، متخصصان می توانند از الگوریتم هایی برای تجزیه و تحلیل سوابق سلامت و ردیابی سابقه تماس بیماران برای مساعدت با شناسایی الگوهای انتشار ویروس استفاده کنند. این برنامه ها می توانند نه فقط مناطق موجود با تعداد موارد بالای ابتلاء را مشخص کنند، بلکه به پیش بینی شیوع بیماری در آینده با کمک پروسه حرکت و ردیابی مسیر حرکت افراد مبتلا هم کمک کنند. یکی از تکنیک های اساسی استفاده از کلان داده ها با بهره گیری از هوش مصنوعی، فناوری پردازش زبان طبیعی (NLP) است. این روش با تجزیه و تحلیل تعاملات منظم انسانی در قالب متن و گفتار، می تواند به معناشناختی بهتر ارتباطات انسانی کمک نماید. کارشناسان علوم داده همین طور از این فنآوری جهت بررسی پیوندهای موجود در رسانه های اجتماعی و گزارش های خبری آنلاین استفاده می نمایند. این فناوری به صورت بالقوه، زمانی که هر گونه تحول جدید در رابطه با کووید ۱۹ در جهان به وجود آمده و خبرساز شود، زنگ خطر را به صدا در می آورد. NLP و سایر تکنیک های بهره برداری از کلان داده می توانند در تشخیص حادثه مورد استفاده قرار گیرند تا در آینده با چنین پاندمی هایی به سرعت مقابله شود.
*آموزش، آگاهی بخشی و ظرفیت سازی
وجه دیگری از کارایی کلان داده ها در برخورد با کویید ۱۹، افزایش آگاهی عمومی و آموزش است. هنگامی که یک بحران شناسایی می شود، تصمیم گیرندگان برای تجزیه و تحلیل سناریوهای احتمالی و انتخاب استراتژی های موفق، نیاز دارند که به وضعیت گذشته نیم نگاهی داشته باشند و سپس اصلاحات مربوطه را در برنامه های آموزش حرفه ای و بهداشتی انجام می دهند تا آمادگی بیشتری برای رویارویی با یک بحران بهداشتی دیگر داشته باشند. در دوران شیوع کووید ۱۹، خیلی از سازمان های جهانی و ملی، با جمع آوری داده هایی پیرامون میزان ابتلاء، موارد مرگ و میر، سطح انتقال و نقاط جغرافیایی آلوده و آنالیز دقیق این داده ها، از خروجی نهایی برای تنظیم مطالب آموزشی مفید و گسترش آگاهی در بین مردم استفاده کردند.
همه گیری هایی چون کووید -۱۹ تنها به قرن بیست و یکم یا حتی دهه گذشته محدود نمی گردد. مدتی قبل، ابولا و زیکا در غرب آفریقا و قاره آمریکا خسارات گسترده به بار آوردند. بی گمان استفاده از کلان داده ها می تواند در مدیریت موفق چنین بحران هایی بسیار مؤثر واقع شود. اساسا در مسیر، همکاری همه بازیگران جهانی، بمنظور همرسانی داده ها و اتخاذ راهبرد مشترک واحد در امتداد استفاده بهینه از اطلاعات، بسیار حیاتی و مهم خواهد بود.

1400/11/04
21:25:59
5.0 / 5
1397
تگهای مطلب: آموزش , آنلاین , اشتراك , بازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
از دست ندهید!