برای کنترل کلاهبرداران بلاک چینی ابزارهای بسیاری وجود دارد


رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی کامپیوتری درباره استفاده کلاهبرداران از بلاک چین و ارزهای دیجیتالی، توضیح داد: هرچند با ظهور هر تکنولوژی کلاهبرداران باهوش بهترین استفاده را از آن می کنند اما میزان استفاده صحیح از بلاک چین بسیار بیشتر است و برای کنترل کلاهبرداران و متقلبان در بسترهای مختلف فضای مجازی چاره ها و ابزارهای قانونی بسیاری وجود دارد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، در حالیکه ارزهای دیجیتالی یا ارزهای رمزنگاری شده همچنان درحال رقابت برای جا باز کردن در دنیای ارز هستند، فناوری پشتیبان آن یعنی "بلاک چین" گام های گسترده ای در راه پذیرش جهانی برداشته است. این فناوری می تواند امکان انتقال مطمئن و معتبر داده ها و همینطور یک شبکه قابل ردیابی ناگسستنی را فراهم آورد که این خصوصیت ها تنها برای امور بانکی نیست.
به قول کارشناسان، حوزه بیتکوین، ارزهای دیجیتالی و بلاک چین هرکدام متفاوت هستند و این فناوری نقاط ضعف و قوت دارد؛ ما بعنوان یک کشور درحال توسعه و دارای نیروی متخصص جوان باید از این نقاط قوت استفاده حداکثری نماییم، آن هم در شرایطی که این تکنولوژی روز به روز درحال رشد و استقبال عمومی در جهان است. هر چند در نگاه نخست، به علت ناکافی بودن آشنایی نسبت به ارزهای دیجیتالی این فناوری یک تهدید به شمار می آید اما فرصت های زیادی هم در آن وجود دارد؛ همچون اینکه وابستگی ها را می کاهد. ازاین رو میتوان با آگاهی بخشی درست، تصمیم گیران و حاکمیت را به سمت بهره مندی از بلاک چین هدایت کرد.
به قول کارشناسان، صنعت بلاک چین با رشد سریعی در دنیا درحال حرکت است و کشورهای بسیاری درحال استفاده از این پتانسیل هستند تا بتوانند با استفاده از این صنعت امنیت و شفافیت خویش را افزایش داده و با حذف واسطه گری و موانع جغرافیایی، هزینه های تجارت خویش را کاهش دهند و روند تجارت را تسهیل کنند. کشور ما هم چاره ای به جز قرار گرفتن در این جریان و همسو شدن با سایر کشورهای دنیا را ندارد. ازاین رو باید از خصوصیت های صنعت بلاک چین استفاده نماید تا بتواند در بخش تجاری و در زمینه اسناد تجاری هوشمند بهره مندی بیشتری را به دست آورد.
در این راستا به نقل از مرکز توسعه فرهنگ و هنر در فضای مجازی، رضا قربانی -عضو هیئت مدیره و رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی کامپیوتری (نصر) در «نشست تخصصی فناوری بلاک چین و فضای مجازی» با اشاره به اینکه بلاک چین (زنجیره بلوکی) درحال سپری کردن دنیای کودکی خود است، اظهار داشت: بیان پیچیدگی های این فناوری به منظور درک بهتر آن به سادگی ممکن نیست و با عرضه یک تعریف نمی گردد این فناوری نوپا را دقیق توضیح داد. بلاک چین در ابعاد مختلف پیچیدگی هایی همچون پیچیدگی های ذاتی، فنی و حقوقی دارد. این فناوری را میتوان به دفتر کل توزیع شده در فضای مجازی تشبیه کرد با این تفاوت که در فضای مجازی این دفتر کل در اختیار چند نفر است اما هرگونه اعمال تغییر در صفحات آن قابل ردیابی و پیگیری است.
وی ضمن اشاره به عرضه تعریف های متفاوت از بلاک چین خاطرنشان کرد: شاید بهترین تعریف این باشد که بلاک چین زنجیره ای از بلوک ها است که به هم متصل می شوند و هر بلوک حاوی اطلاعاتی است که قابل تغییر نیستند و مجموعه بلوک ها در کنار هم بلاک چین را تشکیل می دهد. در این فناوری، برخلاف داده های دیگر با داده هایی روبرو می باشیم که بعد از پر شدن در یک بلوک، امکان نگارش آن و اصلاح آنها فراهم نیست.
عضو هیئت مدیره سازمان نظام صنفی کامپیوتری با اشاره به اینکه بیشتر افراد بلاک چین را با بیتکوین می شناسند، توضیح داد: مفهوم بلاک چین برای اولین بار در دل رمزارزی به نام بیتکوین نمایان شد و بدین سان ارزهای دیجیتالی مهم ترین دستاوردهای بلاک چین محسوب می شوند و در واقع ارزهای دیجیتالی محصولات ساخته شده ای هستند که یک تکنولوژی در دل خود دارد.
قربانی با اشاره به اینکه بلاک چین می تواند نقش مؤثری در حوزه های مختلف مالکیت مدنی، پزشکی، اسناد رسمی، موسیقی، فرهنگ، هنر و خیلی از حوزه ها داشته باشد اظهار داشت: برگزاری انتخابات دیجیتال یکی از برترین دستاوردهای استفاده از سیستم بلاک چین است و ما تجربه های بسیار موفقی از برگزاری انتخابات سازمان نظام صنفی کامپیوتری با استفاده از تکنولوژی بلاک چین داشته ایم. این تکنولوژی امنیت انتخابات را به علت آنکه نمی توان در آن رخنه کرد تضمین می نماید.
وی اظهار داشت: هر چند متخصصان بلاک چین ارزشمندی در جامعه داریم اما تا امروز با تأسف بسیار موفق به عرضه و صادرات خدمات فنی مهندسی در این حوزه به دیگر کشورها نشده ایم و به جای آن شاهد خروج متخصصان این حوزه و به کارگیری آنان از جانب کشورهای پیشرفته هستیم.
قربانی، کُندی، پیچیدگی فنی و آسان نبودن پیاده سازی بلاک چین را از خصوصیت های این تکنولوژی عنوان نمود و اضافه کرد: استفاده از بلاک چین در جایی که احتیاج به اعتمادسازی عمومی داریم، بسیار پرارزش است اما باید در نظر داشت که این تکنولوژی را باید بعنوان آخرین گام در راه رفع مشکلات و مسائل برگزید.
وی در پاسخ به این سؤال آیا بلاک چین و ارزهای دیجیتالی بهشت کلاهبرداران هستند، خاطرنشان کرد: هرچند با ظهور هر تکنولوژی کلاهبرداران باهوش بهترین استفاده را از آن می کنند اما باید در نظر داشت که میزان استفاده صحیح از آن بسیار بیشتر است و برای کنترل کلاهبرداران و متقلبان در بسترهای مختلف فضای مجازی چاره ها و ابزارهای قانونی بسیاری وجود دارد.
رئیس کمیسیون فین تک سازمان نظام صنفی کامپیوتری یکی از ستون های بلاک چین را روابط عمومی و ارتباطات دانست و اظهار داشت: مهم ترین کاری که می شود انجام داد آموزش مبانی فنی و غیرفنی بلاک چین در رسانه ها است. هم اکنون استفاده از بلاک چین در خرید و فروش آثار هنری متداول شده است. اما همچنان صحبت هایی درباره حق مالکیت معنوی در مورد آثار خرید و فروش شده در فضای مجازی وجود دارد.1400/11/23
23:38:43
5.0 / 5
1579
تگهای مطلب: آموزش , امنیت , تكنولوژی , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
از دست ندهید!