زارع پور در جمع خبرنگاران خبر داد:

برابری سرعت اینترنت ایران با افغانستان کذب است


به گزارش لینک بگیر دات کام وزیر ارتباطات درباب خبر مقایسه اینترنت ایران و افغانستان اظهار داشت: این که سرعت اینترنت کشور ما با افغانستان برابر است کذب بوده و ما 100 پله از این کشور بالاتر هستیم.


به گزارش خبرنگار، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات امروز در حاشیه افتتاح پروژه فیبر نوری FTTX که در محل وزارت ارتباطات محقق شد در جمع خبرنگاران درباره خبر کندی اینترنت ایران نسبت به افغانستان اظهار داشت: این خبر که امروز انتشار یافته بود کذب است.
وی با اعلان اینکه ما تقاضا داریم تا مورد این چنینی در فضای مجازی منتشر می شود ابتدا بررسی کنید و یا از مراجع بپرسید اظهار داشت: این که سرعت اینترنت ما با سرعت اینترنت افغانستان برابری می کند را تکذیب می کنم.
زارع پور اشاره کرد: برمبنای سایتی که سرعت اینترنت کشورها را منتشر می کند، ایران ۱۰۰ پله از نظر سرعت اینترنت با کشور افغانستان تفاوت دارد؛ افغانستان رتبه ۱۸۳ و کشور ما رتبه ۷۷ را در حوزه سرعت اینترنت دارد.
به گفته وزیر ارتباطات برخی این روزها دروغ می گویند و به آسانی برچسب می زنند که می بینیم سرعت انتشار اینگونه اخبار در فضای مجازی چقدر بالا است.
زارع پور اضافه کرد: سرعت متوسط اینترنت در افغانستان ۱.۷ مگابیت بر ثانیه است در صورتیکه سرعت اینترنت ما (اینترنت تلفن همراه) ۲۴ مگابیت بر ثانیه است.
وی با اعلان اینکه میانگین جهانی سرعت اینترنت ۲۹ مگابیت بر ثانیه است اظهار داشت: در ابتدای دولت سرعت اینترنت در کشور ما ۱۸ مگابیت بر ثانیه بوده که حالا به ۲۴ مگابیت بر ثانیه رسیده است و این نشان میدهد که طی این مدت در دولت سیزدهم سرعت اینترنت بالا رفته است.
زارع پور درباب سقوط ۷ پله ای در ارتباطات تلفن همراه افزود: این مساله به خاطر سرعت سایر کشورها است؛ متأسفانه در زمینه توسعه ارتباطات ثابت عقب بوده ایم.
وزیر ارتباطات اشاره کرد: یکی از دلیلهای این مساله این است که یک کار را نمی توان یک شبه پیش برد و نیاز به کار مداوم دارد. پروژه امروز توسعه دسترسی به اینترنت مبتنی بر فیبر نوری بوده که بنا داریم آنرا با سرعت ادامه دهیم تا سرعت ارتباطات سیار و ثابت افزایش یابد.
وی اشاره کرد: مردم شریف ایران شایسته سرعت های چندصد مگابیت بر ثانیه هستند.
زارع پور اشاره کرد: اگر مردم کمی صبور باشند بنا داریم تا اختتام دولت ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری پرسرعت را برایشان فراهم سازیم.
وی با تاکید بر این که این پروژه نیاز به زیرساخت هایی دارد اظهار داشت: خیلی از کشورها کمبود فیبر نوری دارند و تهیه برخی تجهیزات برای این مساله همچون چالش های پروژه در این کشورها است؛ ما برای حل این چالش ها تدابیری اندیشیده ایم و بنا داریم با بومی سازی، نیاز به فیبرهای نوری و تجهیزات آنرا برطرف سازیم.
وزیر ارتباطات درباب بودجه و هزینه تامین پورت فیبر نوری طی ۳.۵ سال آینده اظهار داشت: پیش بینی کرده ایم که این پروژه به بالای ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
وی اظهار داشت: دولت قدم اول را برای تحقق بودجه این پروژه برداشته و حق السهم آنرا اختصاص داده است؛ همین طور یک سوم اعتبار مورد نیاز پروژه در قالب های مختلف تسهیلاتی در نظر گرفته شده است اما موضوع اصلی پروژه به بخش خصوصی باز می گردد که باید دراین زمینه نقش آفرینی کنند.
وزیر ارتباطات با تاکید بر این که در دنیا دولت، سرمایه گذار چنین پروژه هایی است اضافه کرد: به سبب این که این پروژه ها کوتاه مدت نیستند دولت هایشان ۳۰ میلیارد دلار روی چنین پروژه هایی سرمایه گذاری می کنند برای اینکه این سرمایه گذاری مربوط به آینده بوده و طولانی مدت است.
زارع پور با اعلان اینکه با اجرای چنین پروژه هایی تا سه دهه آینده کشور بی نیاز می شود اظهار داشت: همه دولت ها اجرای چنین پروژه هایی را جدی گرفته اند و دولت سیزدهم هم اراده کرده که پروژه را به خوبی دنبال کند تا طعم شیرین فناوری را به مردم بچشاند.
وزیر ارتباطات اشاره کرد: حالا درحال برنامه ریزی هستیم که امکانی را برای مردم فراهم نماییم تا مردم به شکل اقساطی تجهیزات فیبر نوری را تهیه کنند.
وی درباب تصویب طرح صیانت اظهار داشت: هیچ کس در جمهوری اسلامی ایران به دنبال قطع اینترنت و مسدودسازی نیست و ما هم در وزارت ارتباطات به دنبال چنین موضوعی نیستیم.
وزیر ارتباطات اشاره کرد: هدف از طرح صیانت این است که فضای فعالیت در زمینه فضای مجازی قاعده مند و نظام مند شود تا حداکثر استفاده از آنها صورت گیرد.
زارع پور اضافه کرد: نگاه دولت نیز همین است و ما به دنبال فرصت های فناوری هستیم.
وی با اعلان اینکه فضای مجازی چالش ها و مخاطراتی دارد که گریبانگیر همه جای دنیا است اظهار داشت: ما هم باید تدابیری بیاندیشیم تا مشکلات مختلف دراین زمینه را برطرف کند.


منبع:

1400/11/26
11:11:31
5.0 / 5
973
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
از دست ندهید!