ممنوعیت واردات مودم خارجی با هدف پشتیبانی از توان تولید داخل


در امتداد پشتیبانی از توان تولید داخل و بومی سازی تجهیزات شبکه ملی اطلاعات،  اکنون مودم نسل چهارم در مدلهای TD، FD و Dual بومی سازی و واردات خارجی آن کاملا متوقف شده  و نمونه اولیه مودم های نسل پنجم 5G هم تولید شده و قراردادها برای تولید انبوه آنها منعقد شده است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، حسن بلوردی، معاون فنی شرکت ایرانسل، در نشست کمیته پشتیبانی از توان تولید داخل و بومی سازی تجهیزات شبکه ملی اطلاعات در شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، درباب اقدامات عملیاتی در پشتیبانی از بومی سازی تجهیزات و سهم خرید تجهیزات تولید داخل به نسبت کل تجهیزات طی سالهای ۱۳۹۷ لغایت ۱۴۰۰، اظهار نمود: هم اکنون یکی از پر کاربردترین تجهیزات کاربران، مودم های ارتباطی است که حالا مودم نسل چهارم در مدلهای TD، FD و Dual بومی سازی و واردات خارجی آن کاملا متوقف شده است.
وی افزود: همین طور تا حالا ۳۶۰ هزار مودم به تولیدکنندگان داخلی سفارش داده شده است که تا حالا ۲۷۰ هزار تای آن تحویل شده و بقیه آن در جریان تولید است. درمورد مودم های نسل پنجم 5G هم نمونه اولیه تولید شده و قراردادها برای تولید انبوه این مودم ها منعقد شده است. همین طور برای بومی سازی و تولید داخل سیمکارت هم اقداماتی انجام شده، اما هنوز به نتیجه قطعی نرسیده است.
قرارداد با سه کارخانه برای تولید گوشی همراه بومی
معاون فنی ایرانسل همین طور اشاره کرد: برای تولید گوشی همراه داخلی هم با برخی از شرکت های داخلی هماهنگی شده است. سالانه ۱۴ تا ۱۵ میلیون گوشی تلفن همراه مورد نیاز است که برای تامین قسمتی از آن توسط تولیدکنندگان ایرانی اقداماتی انجام شده است. البته تولید گوشیهای هوشمند بدون سیستم عامل معنا ندارد و ایرانسل پیگیر تولید و طراحی سیستم عامل داخلی برای گوشیهای تولید داخل هم هست.
بلوردی همین طور درباب تولید داخلی تجهیزات شبکه توضیح داد و اشاره کرد: برای تولید آنتن های شبکه هم اکنون با سه شرکت داخلی قرارداد داریم و همه نیازهای حوزه آنتن در داخل تولید می شود. همین طور هم اکنون برای تولید لینک های مایکروویو در باندهای ۲۶، ۲۳ و ۱۸ گیگاهرتز کارهایی انجام شده است و این شرکت در زمینه سرورها و ذخیره سازهای شبکه با دو شرکت داخلی شروع به کار کرده است و نمونه های اولیه محصولات برای این حوزه هم تولید شده است. محصولات امنیتی، رمزکننده شبکه همچون در سمت سرور و کلاینت از دیگر مواردی است که این شرکت، تولیدکننده داخلی را برای تامین نیازهایش انتخاب نموده است و برای سایر تجهیزات جانبی مانند فیبر، میکروداکت، کابل، رک، پاور و تجهیزات مشابه این شرکت از تولیدات داخلی استفاده می نماید.
چالش های پیش روی آزمایشگاه های تایید نمونه کشور
فدراسیون فاوا اعلام نمود موضوع دیگر مورد بحث در این جلسه، موضوع اصلاح عناوین HS Codeهایی (سامانه هماهنگ شده شماره گذاری کالا) که در گمرکات و تعرفه های گمرکی مورد استفاده قرار می گیرد. حضار معتقد بودند که این کدها سال هاست تغییر نکرده اند و باید باتوجه به تغییرات جدید و مشخصات جدید محصولات مدرن از طرف سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مورد بازبینی قرار گیرند.
همین طور بحث کنترل و نظارت و توسعه آزمایشگاه های فنی خصوصاً در ارتباط با تست و استاندارد بود که کشور در این عرصه بسیار کمبود دارد و آزمایشگاه ها باید توسعه پیدا کنند یا آزمایشگاه های جدیدی تاسیس شود تا تست های مورد نیاز برای محصولات الکترونیکی به ویژه محصولات مخابراتی صورت گیرد. این محصولات باید در آزمایشگاه های داخلی صورت گیرد که امکانات زیادی ندارند. امکان انجام تعدادی از آزمایش ها در آزمایشگاه های فعلی وجود دارد و چون تجهیزاتشان کامل نیست تعدادی از آزمایش ها را نمی توانند انجام دهند.
در میان حدودا شش آزمایشگاه مهم موجود که مربوط به دانشگاه ها و بخش خصوصی هستند، بزرگ ترین و کامل ترین آزمایشگاه موجود در زمینه الکترونیک و مخابرات که طرف قرارداد سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است، آزمایشگاه مرکز تحقیقات صنایع انفورماتیک است که هر چهار دسته آزمایش های مختلف مورد نیاز را انجام می دهد.1400/11/28
19:42:14
5.0 / 5
1051
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲