مقایسه سرعت اینترنت در ایران با کشورهای اطراف


سرعت اینترنت موبایل ایران باآنکه از کشور افغانستان ۶۰ پله بالاتر است، اما از همسایه های دیگرش از جمله، امارات، قطر و عربستان، پایین تر است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، در یک هفته گذشته، بر سر سرعت اینترنت در ایران جنجال های زیادی به پا شد، بیشتر از این جهت که اینترنت ایران با کشور افغانستان مقایسه شده بود، چونکه مسئولان حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم اذعان دارند که وضعیت اینترنت در ایران مطلوب نمی باشد و بخصوص اینترنت ثابت که به حالت بحرانی رسیده است.
اینکه چرا عیسی زارع پور -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- به مقایسه سرعت اینترنت افغانستان و ایران پرداخته و اشاره نمود که اینترنت ایران با افغانستان برابر نیست و حتی ۱۰۰ پله بالاتر است، به خبر یکی از رسانه ها برمی گردد که گفته بود «سرعت اینترنت در ایران، هم رده با افغانستان شده» و این خبر، وزیر ارتباطات با به واکنش واداشت، اما اگر بخواهیم یک پله بالاتر نگاه نماییم، باید ببینیم از ابتدا چرا اینترنت ایران باید با افغانستان مقایسه شود.
اگر افغانستان بعنوان یکی از کشورهای همسایه ایران، مورد مقایسه قرار گرفته، باید دید سرعت اینترنت در همسایه های دیگر ایران چقدر است. بدین ترتیب به وبسایت اسپیدتست (Speedtest) که شاخصهای جهانی اینترنت را در کشورها بررسی می کند و اخیرا آخرین آمار در ارتباط با ماه ژانویه میلادی را منتشر نموده، رجوع کردیم و به مقایسه پرداختیم.
کشورهایی که سرعت اینترنت موبایلشان از ایران بالاتر است
اینترنت موبایل در امارات، نه تنها بعنوان یکی از همسایه های ایران، بلکه به صورت کلی در جدول اینترنت موبایل جهانی، در صدر قرار دارد و میانه سرعت دانلود آن ۱۳۵.۶۲ مگابیت برثانیه است.


کشور قطر در رتبه سوم جهانی و بعد از امارات در میان همسایه های ایران، قرار گرفته که میانه سرعت دانلود اینترنت موبایل آن ۱۰۹.۸۶ مگابیت برثانیه گزارش شده است.


عربستان در سومین رتبه اینترنت موبایل در بین همسایه های ایران قرار دارد و با کسب رتبه ششم جهانی، میانه سرعت دانلود آن معادل ۹۴.۲۵ مگابیت برثانیه است.


پس از آن کویت در جایگاه چهارم در بین همسایه های ایران و رتبه ۱۰ جهانی از نظر اینترنت موبایل قرار گرفته و میانه سرعت دانلود آن ۸۱.۳۳ مگابیت برثانیه اعلام شده است.


کشور عمان که در آمار جهانی نسبتا با فاصله از سایر همسایه های ایران و در رتبه ۳۲ قرار گرفته، ۵۰.۳۸ مگابیت برثانیه میانه سرعت دانلود اینترنت موبایل دارد و پنجمین رتبه را در بین همسایه های ایران کسب کرده است.


رتبه ششم اینترنت موبایل در بین همسایه های ایران متعلق به عراق است که در آمار جهانی با میانه سرعت دانلود ۳۶.۱۲ مگابیت برثانیه، در رتبه ۴۷ جهانی قرار دارد.


ترکیه با میانه سرعت دانلود ۳۲.۲۸ مگابیت برثانیه، در رتبه هفتم کشورهای همسایه ایران قرار دارد و رتبه جهانی آن هم ۵۸ است.


کشور آذربایجان در رتبه ۶۰ جهانی از نظر سرعت اینترنت موبایل قرار دارد و با میانه سرعت دانلود ۳۰.۹۶ مگابیت برثانیه، در بین کشورهای همسایه ایران در جایگاه هشتم است.


ارمنستان با میانه سرعت دانلود ۲۶.۲۳ مگابیت برثانیه که به سرعت اینترنت موبایل در ایران هم تا حدودی نزدیک است، نهمین جایگاه را در بین کشورهای همسایه ایران دارد و در رتبه ۶۹ جهانی قرار گرفته است.


پس از این ۹ کشور، ایران با میانه سرعت دانلود ۲۳.۱۰ مگابیت برثانیه، در رتبه ۷۷ جهانی در حوزه اینترنت موبایل قرار دارد.


کشورهایی که سرعت اینترنت موبایل آنها از ایران کمتر است
از میان کشورهایی که سرعت اینترنت موبایلشان از ایران کمتر است، پاکستان با میانه سرعت دانلود ۱۶.۵۶ مگابیت برثانیه در جایگاه ۱۰۲ جهانی قرار دارد.


افغانستان با میانه سرعت دانلود ۵.۱۰ مگابیت برثانیه در حوزه اینترنت موبایل، در جایگاه ۱۳۸ جهانی قرار گرفته است.


ترکمنستان هم در رتبه ۱۳۹ از میان ۱۴۰ کشور قرار گرفته و میانه سرعت اینترنت موبایل آن، ۳.۰۹ مگابیت برثانیه است.


این آمار نشان دهنده سرعت اینترنت موبایل بود که مسئولان معتقدند این حوزه در ایران به خوبی توسعه یافته است. البته سرعت اینترنت ثابت در کشورهای همسایه ایران، به ترتیبی که در بالا آمده نیست و با عنایت به رتبه هایی که در این تصاویر مشاهده می شود، به این صورت است که امارات، کویت، عربستان، قطر، عمان، ارمنستان، ترکیه، عراق و آذربایجان سرعتی بیشتر از ایران و به ترتیب پاکستان، ترکمنستان و افغانستان سرعتی کمتر از اینترنت ایران دارند.
در عین حال، باآنکه وزیر ارتباطات عنوان کرده بود که ایران ۱۰۰ پله از نظر سرعت اینترنت از کشور افغانستان جلوتر است، اما مطابق آمار اسپیدتست، اینترنت موبایل ایران، با میانه سرعت دانلود ۲۳.۱۰ مگابیت برثانیه و در جایگاه ۷۷ جهانی، ۶۱ پله از افغانستان بالاتر و اینترنت ثابت ایران هم با میانه سرعت دانلود ۱۰.۳۹ مگابیت برثانیه و در جایگاه ۱۴۱ جهانی، ۳۸ پله از افغانستان بالاتر است.
منبع:

1400/12/02
10:11:45
5.0 / 5
1002
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱