چرا تکلیف صنعت استخراج ارزهای دیجیتالی مشخص نیست؟


به گزارش لینک بگیر دات کام رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران با اشاره به اینکه هم اکنون،  تکلیف صنعت استخراج در کشور مشخص نمی باشد، اظهار داشت:  چالش ما اول با وزارت نفت می باشد که باید اعلام نماید می تواند گاز به این صنعت بدهد و خواسته مان از وزارت صمت هم این است که به اظهارنظرهای کارشناسی پاسخ دهند و مصوبه هیات وزیران و دو آئین نامه و بخشنامه وزارت نیرو و وزارت صمت را رعایت نمایند.

علی بابک نیا در گفتگو با ایسنا با اشاره به اینکه درباره مشکلات صنعت استخراج ارزهای دیجیتالی طی چهار سال گذشته، موارد متنوعی مطرح گردیده است، اظهار داشت: در مقطعی تا پیش از مصوبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۸، اصلا قانونی برای آن وجود نداشت، پس از آن هم که قانونی مصوب شد، تعرفه ها بگونه ای عنوان شد که برای این صنعت منطقی نبود و اعتراضات و اختلافاتی درباره تعرفه ها وجود داشت.
وی افزود: بعد از آن بحث قانونی ماینینگ داشت شکل می گرفت و مجوزها و آئین نامه ها هر روز کامل تر می شد و سلسله قوانین مرتبط بین وزارت خانه ها درحال شکل گیری بود و به شکلی پیش می رفت که فعالیت قانونی به مراتب از ماینینگ غیرقانونی سبقت می گرفت.
وی افزود: اما از آنجائیکه تفکر وزارت نیروی سابق در خصوص برق فروشی مستقیم بود و می خواست بعنوان پل رابط بین صنعت استخراج و نیروگاه داران ذی نفع باشد، اجازه راه اندازی نیروگاه یا عقد قرارداد مستقیم با نیروگاه داران داده نمی شد، در حالیکه اگر این اجازه داده می شد، ما شاهد رشد صنعت نیروگاهی در کشور می شدیم. یک سری از نیروگاه ها در کشور بنا به قراردادهای دوجانبه با صنعت ماینینگ، خودشان را توسعه می دادند و یک سری از استخراج کنندگان که آمادگی راه اندازی نیروگاه داشتند، نیروگاه خودتامین خودشان را راه اندازی می کردند.
رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران با اشاره به اینکه با مانع تراشی وزارت نیرو، ما شاهد رشد و شکوفایی صنعت نیروگاهی نبودیم، اضافه کرد: از طرفی هم مشکلات صنعت برق پابرجا بود؛ ما در چند سال گذشته به علت عدم توسعه نیروگاه ها، شاهد کمبود برق بودیم. هرچه هم مشکلات صنعت بیشتر می شد، فشار وزارت نیرو به ماینینگ بیشتر می شد، به نحوی که رئیس جمهوری سابق در خردادماه ۱۴۰۰ اظهار داشت که جلوی ماینینگ مجاز و غیر مجاز تا آخر شهریور ۱۴۰۰ گرفته شود و وزیر وقت کشور مکاتبه ای به وزارت خانه های نفت، نیرو و صمت انجام داد که جلوی هرگونه توسعه این صنعت گرفته شود.
بابک نیا افزود: وزارت نیرو و نفت آخر شهریورماه، برای تأمین انرژی این بخش از صنعت اعلام کردند، اما وزارت صمت اعلام نمود که ما انرژی نداریم و تا امروز هم به بهانه نبود انرژی در کشور و ابلاغ مصوبات جدید، از صدور هرگونه مصوبه جدید در استخراج رمزارز ممانعت کرده است. ازاین رو هم اکنون هرگونه مجوزدهی جدید ممنوع می باشد و آن دسته هم که از قبل مجوز داشتند، هم خاموش هستند. صنعت ماینینگ حدودا ۳۰۰ مگاوات انشعاب مجاز دارد که کل آن در یک سال گذشته، کمتر از چهار ماه روشن بوده است.
وی تصریح کرد: اگر تعلل در مجوزدهی به خاطر کمبود برق بوده، باید اجازه می دادند که این متقاضیان خودشان نیروگاه راه اندازی کنند، کما این که همیشه هم برای این کار اعلام آمادگی کردند. حتی وزارت نیرو به تازگی نامه ای به وزارت صمت داده که ما برق داریم و آن دسته از نیروگاه های تجدیدپذیر که می خواهند ۱۰۰ درصد بهره برداری شان را به استخراج رمزارز بدهند بلامانع است، اما همچنان وزارت صمت از اعطای مجوز جلوگیری می کند. وزارت نفت هم اعلام نموده که ۹۰ روز مشکل تأمین فشار گاز در برخی از نقاط کشور وجود دارد، پیشنهاد ما این بوده که نیروگاه ها راه اندازی شود و در ۹ ماه سال تولید نماید. اما وزارت صمت مجوزی به نیروگاه های برق و گاز نمی دهد.
رئیس کارگروه استخراج انجمن بلاک چین ایران اظهار داشت: نیروگاه هایی که اعلام آمادگی کردند با بالاترین تعرفه هم مبادرت به ماینینگ کنند، گفتند که حتی در ۳۰۰ ساعت پیک و ایام بحرانی در تابستان، حاضرند برق خویش را به شبکه بدهند، یعنی نه تنها برق صنعت استخراج را تأمین می کنند، حتی به نیاز وزارت نیرو در دوره بحران هم کمک می نماید، اما باز هم وزارت صمت جلوی این مجوزدهی را گرفته است و می گویند اجازه دهید دستورالعمل های جدید از ریاست جمهوری ابلاغ شود. ازاین رو چالش ما اول با وزارت نفت می باشد که باید اعلام نماید می تواند گاز به صنعت استخراج دهد و خواسته ما از وزارت صمت هم این است که به اظهار نظرهای کارشناسی پاسخ دهد و مصوبه ۱۳ مرداد ۹۸ هیات وزیران و رعایت دو آئین نامه و بخشنامه وزارت نیرو و وزارت صمت را رعایت کند.
منبع:

1400/12/09
20:10:18
5.0 / 5
1029
تگهای مطلب: دیجیتال , رمزارز , صنعت , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
از دست ندهید!