زارع پور در حاشیه هیئت دولت:

8 درصد سهم دولت صرف توسعه ارتباطات در فیبر نوری می شود


به گزارش لینک بگیر دات کام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: امروز هیئت دولت تصویب کرد که ۸ درصد از سهم دولت از درآمد اپراتورهای تلفن همراه صرف توسعه ارتباطات پرسرعت مبتنی بر فیبرنوری شود.


به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از مهر، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات بامداد امروز (چهارشنبه) در حاشیه نخستین جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباب افزایش قیمت اینترنت، اظهار داشت: اپراتورها از ما خواستند به سبب تورمی که طی این سال ها بوده، بسته های اینترنتی که زیر کف قیمت بوده را حذف نمایند و از سویی خواستند بسته های جدید با قیمت های جدید معرفی کنند که ما مخالفت کردیم.
وی اظهار داشت: ما به اپراتورها اعلام کردیم اگر برنامه و نیاز به منابعی برای توسعه دارید، حتما باید این برنامه را ارائه دهید تا ما ارزیابی نماییم و آنرا در قالب الحاقیه تبدیل به تعهد نماییم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: وزارت ارتباطات مخالف هرگونه افزایش قیمت و بسته های جدید هستیم مگر این که تضمین بدهند کیفیت شبکه را طبق یک برنامه زمانبندی مشخص بالا برند. زارع پور در پاسخ به سوالی درباره طرح صیانت، اظهار داشت: ما چیزی به نام طرح صیانت نداریم. فعلا این طرح در مجلس است و مجلس نیز اختیار قانونگذاری دارد. هر زمان مجلس، قانونی را تصویب کرد ما در مورد آن تصمیم می گیریم. وی اظهار داشت: ما باید ببینیم مسیر تصویب این طرح در مجلس چگونه است، سپس اشکالات را مطرح کرده و دراین زمینه فعال خواهیم شد. موضوع دولت این است که فضای مجازی نیاز به قانون دارد. ۱۵ سال از آخرین قانون دراین خصوص می گذرد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: فضای مجازی زیست اصلی زندگی مردم است و حتما باید قاعده و قانون داشته باشد تا مردم متضرر نشوند و ما بعنوان حاکمیت بتوانیم از حقوق مردم دفاع نماییم. ما حتما [در زمینه طرح صیانت] مشارکت فعال خواهیم کرد تا یک نسخه قابل قبول با همکاری نمایندگان مجلس به تصویب برسد. زارع پور با اعلان اینکه امرز تمام زندگی مردم وارد فضای مجازی شده است و حتما باید این حوزه قاعده مند باشد، اضافه کرد: قانونمند شدن این حوزه به مفهوم اعمال محدودیت نیست. همین الان اتحادیه اروپا در مورد حضور پلت فرم های آمریکایی تصمیم گیری می کند. وی اشاره کرد: نگاه ما در دولت سیزدهم این است که خیلی از گره های این کشور با فناوری اطلاعات قابل باز شدن است. نگاه ما فرصت محور است و می خواهیم بیشترین استفاده را از این فنآوری داشته باشیم اما به هر حال باید فضا قاعده مند باشد. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: در این طرح[صیانت] این ظرفیت وجود دارد که فضای مجازی را قاعده مند کند اما اشکالاتی دارد که ما برای حل آنها مشارکت فعال خواهیم کرد. زارع پور با اشاره به کُندی اینترنت، اشاره کرد: کندی و تندی اینترنت باید ملاک داشته باشد، ممکنست در منزل ما کُند باشد و در محل کار شما پرسرعت باشد. به لحاظ رتبه بندی های جهانی که هفته گذشته منتشر گردید ما در اینترنت موبایل ۶ پله ارتقا پیدا کردیم. سرعت هم در ابتدای دولت سیزدهم ۲۱ بود و الان نزدیک ۲۵ شده ایم. ممکنست در بعضی نقاط اختلال وجود داشته باشد که طبیعی است. میانگین سرعت اینترنت در کشور بنا بر اعلام مراکز جهانی رو به رشد است. وی با اشاره به مصوبه امروز هیئت دولت اظهار داشت: ما یک طرح ملی با عنوان «طرح فیبرنوری منازل و کسب و کارها» را در امتداد ایجاد یک شبکه پرسرعت و باکیفیت دنبال می نماییم. امروز هیئت دولت تصویب کرد که ۸ درصد از سهم دولت از درآمد اپراتورهای تلفن همراه صرف توسعه ارتباطات پرسرعت مبتنی بر فیبرنوری شود. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد: هر زمان این مصوبه ابلاغ شود، ما ظرف یکی دو هفته آتی فراخوان عمومی به اپراتورها خواهیم داد، تقسیم کار ملی صورت خواهد گرفت و این پروژه با سرعت بیشتری دنبال خواهد شد. این ۵ میلیون پورتی که هدف گذاری کردیم، با مصوبه امروز دولت تسهیل خواهد شد. زارع پور در آخر در پاسخ به سوالی درباره روز جهانی قدس اظهار داشت: مردم فلسطین چندین دهه است که تحت ظلم و ستم و دشمنی صهیونیست های غاصب هستند. هرسال مردم ایران برای اعلام همبستگی با مردم فلسطین در راهپیمایی شرکت می کنند و بنده هم اگر توفیق داشتم شرکت خواهم کرد.منبع:

1401/02/07
17:27:31
5.0 / 5
802
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
از دست ندهید!