چرا رجیستری به كمك گوشیهای سرقتی نیامد؟!


لینك بگیر دات كام: یكی از اهداف فرعی طرح رجیستری بعد از جلوگیری از قاچاق، جلوگیری از سرقت گوشی ذكر شده بود، اما علی رغم موفقیت در هدف اصلی، هنوز رجیستری به كمك دارندگان گوشی برای عدم سرقت نیامده است.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، باآنكه خرید گوشیهای دست دوم در بازار رایج است، اما با اجرای رجیستری و ضرورت ثبت شماره در تلفن همراه، در صورتیكه فردی بخواهد گوشی خویش را بفروشد و یا به دیگری منتقل كند، باید حتما فرآیند انتقال مالكیت را انجام دهد؛ در غیر این صورت بعد از مدتی، گوشی برای سیم كارت جدیدی كه در آن قرار گرفته غیرفعال می گردد. ازاین رو گوشیهای سرقتی در چنین شرایطی غیرقابل استفاده خواهند شد.

علاوه بر اینكه با اجرای رجیستری، گوشی سرقتی غیرقابل استفاده می شود، مبحث دیگر بازیابی گوشی برای مالك آن است. باآنكه به نقل از مسئولان بحث سرقت و ردیابی گوشیهای سرقتی از اهداف اصلی طرح رجیستری نبوده است، اما این پروژه می تواند به ردیابی گوشیهای به سرقت رفته كمك نماید. محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- در این راستا اظهار كرده بود: طرح رجیستری برای مردم منافعی دارد و از سرقت گوشیهای تلفن همراه كه مشكلات زیادی را بوجود آورده تا حدود زیادی جلوگیری می كند.

همچنین حسین فلاح جوشقانی -رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی- درباره روند پیدا شدن گوشی با اجرای رجیستری توضیح داده بود: گوشیها به صورت زوج شماره سیم كارت و شماره IMEI به صورت یكتا در سامانه های ما ثبت می شوند. اگر گوشی سرقت شد، می توان بر طبق این زوج آن را ردیابی كرده و هم از فعالیت این گوشیها در سامانه های كشور جلوگیری كرد كه این از مزایای غیرمستقیم طرح رجیستری است. البته این امكان هم اكنون فراهم نیست اما در حال كار برروی آن هستیم و در آینده می توان از آن بهره برد.

با وجود این، در حالیكه طرح رجیستری از پاییز سال قبل شروع شد و از ابتدای اردیبهشت ماه هم این فرآیند با مشمول شدن تمامی برندهای گوشی تكمیل شد، هنوز خبری از ردیابی گوشیهای مسروقه با استفاده از قابلیت های فنی رجیستری اعلام نشده است.

در این راستا، حمیدرضا دهقانی نیا -سخنگوی طرح رجیستری- درباره علت تاخیر صورت گرفته به ایسنا اظهار داشت: این سرویس موجود است و می توان آن را عرضه هم داد اما نیاز است یك سری گام های باقیمانده را هم به ثبات برسانیم و بعد این سرویس را عرضه دهیم. درصورتی كه نیاز به آموزش در سطح عموم صورت گیرد تا مردم بدانند باید چه كار كنند و دو گام باقیمانده ی طرح خویش را به ثبات و پایداری برسانیم، اجرای این طرح به آخر امسال نمی رسد.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، با اجرای طرح رجیستری (ثبت شماره گوشیهای همراه) و مشمول شدن تمامی برندهای گوشی از ابتدای اردیبهشت ماه، صرفا گوشیهایی كه از مبادی قانونی وارد كشور شده اند، در شبكه اپراتوری كشور فعال خواهند شد. طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در جهت اجرای آخرین مرحله طرح احراز اصالت تجهیزات دارای سیم كارت (رجیستری) تمامی گوشیهایی كه پیامك در خصوص غیرقانونی بودن گوشی دریافت نمودند، ۳۱ روز مهلت استفاده داشتند و بعد از آن از شبكه سرویس نخواهند گرفت.
1397/05/19
00:03:32
5.0 / 5
3474
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳