بر مبنای قطب نمای دیجیتال منتشر شد؛

آخرین آمارها از نرخ جهانی نفوذ اینترنت


لینک بگیر دات کام: وضعیت نرخ جهانی نفوذ اینترنت نشان میدهد که مردم دنیا به طور متوسط بیش از یک نقطه دسترسی به اینترنت دارند و تا سال 2030، تقریباً از هر 4 نفر در سطح دنیا، سه نفر کاربر اینترنت خواهند بود.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از مهر، قطب نمای اقتصاد دیجیتال که در ارتباط با سال ۲۰۲۱ می شود و توسط ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری انتشار یافته است، نشان داده است که مردم در دنیا به صورت میانگین بیشتر از یک نقطه دسترسی به اینترنت دارند که بیش تر این نقاط دسترسی، از نوع موبایل هستند. طبق این گزارش که زیرساخت دیجیتال را «موتور محرک همه چیز» عنوان کرده، حضور اینترنت در همه جا فراگیر شده است و به میانگین، هر نفر در دنیا هم اکنون بیشتر از یک نقطه دسترسی به اینترنت در اختیار دارد که این دسترسی می تواند به صورت ثابت یا موبایل باشد. البته در بعضی مناطق دنیا بخصوص در مناطق پایین صحرای آفریقا سطح دسترسی کماکان پایین است و حتی در کشورهایی با نرخ نفوذ بالا هم کیفیت دسترسی از منظر میزان تأخیر، میزان پهنای باند و پایداری ارتباطی در مناطق مختلف، متفاوت گزارش شده است.
گزارش ها نشان داده است که در قاره آسیا به ازای هر ۱۰۰ نفر ۹۲ ارتباط از راه موبایل و ۱۶ ارتباط از راه ثابت صورت می گیرد و تا ۵ سال آینده این رقم به ۱۲۱ درصد برای موبایل و ۱۸ درصد برای ارتباطات ثابت خواهد بود. این در شرایطی است که وضعیت تعداد ارتباطات موبایل در اروپا ۹۸ درصد، در آمریکا ۱۲۸ درصد، در آفریقا ۴۹ درصد و در اقیانوسیه ۱۱۲ درصد گزارش شده است و متوسط تعداد ارتباطات موبایل به ازای هر ۱۰۰ نفر در جهان ۹۱ است. پیشبینی می شود این رقم در جهان تا سال ۲۰۲۶ به ۱۱۳ درصد در موبایل و به ۱۸ درصد در ارتباطات ثابت برسد. این گزارش نشان داده است که مردم در دنیا به صورت میانگین بیشتر از یک نقطه دسترسی به اینترنت دارند که بیش تر این نقاط دسترسی از نوع موبایل هستند. فروش تلفن های همراه که به علت پاندمی کرونا افت کرده بود به سرعت بهبود یافته است؛ اما اشباع بازار، مانعی در مقابل رشد بیشتر فروش به وجود آورده است.

تنوع در سرعت دسترسی به اینترنت سبب ایجاد تجربه های متفاوت کاربری در کشورها و نواحی مختلف درون هر کشور شده است و خیلی از خانوارها بخصوص در آفریقا هنوز سرعت اینترنت بسیار پایینی دارند.
برای مثال سرعت متوسط اینترنت ثابت در کره جنوبی ۴۱ مگابیت و در آمریکا ۷۱ مگابیت است و این در شرایطی است که متوسط سرعت در برزیل ۱۸ مگابیت اعلام شده است. بررسی ها نشان داده است که اگر میانگین سرعت دانلود برای هر ارتباط اینترنتی در سطحی معادل ۲۴ مگابیت باقی بماند، می تواند پاسخگوی پخش ویدیوهای اینترنتی باکیفیت ۴ تا ۵ FHD باشد.
قاره آفریقا از سهم جهانی «سرعت دانلود کمتر از ۱۰ مگابیت بر ثانیه»، در رتبه اول قرار دارد. گفته شده است که تنها ۵ درصد قاره آسیا به اینترنت با دانلود کمتر از ۱۰ مگابیت دسترسی دارند. در این گزارش میزان تأخیر در شبکه یکی از اشکالات انتقال داده میان قاره های مختلف عنوان شده است.
این گزارش نشان داده است که رشد تعداد کاربران در جهان گرفتار رکود شده است اما بکارگیری فناوری های دیجیتال رشد فزآینده ای به دنبال داشته است. با این وجود پیشبینی می شود که تا سال ۲۰۳۰، تقریباً از هر ۴ نفر در سطح دنیا، سه نفر کاربر اینترنت باشند. این میزان هم اکنون از هر ۵ نفر، سه نفر اعلام شده است.
آمارها نشان داده است که میانگین جهانی سرعت دانلود اینترنت ۲۴ مگابیت است که این رقم در آسیا ۲۳ مگابیت و در آفریقا ۱۲ مگابیت اعلام شده است. در همین حال میانگین سرعت اینترنت در قاره آمریکا ۲۶ مگ و در اروپا ۳۲ مگ است. با این وجود پیشبینی می شود که میانگین جهانی سرعت دانلود اینترنت در سال ۲۰۲۶ به ۴۵ مگ برسد و این رقم در آسیا به ۴۲ مگابیت خواهد رسید. البته سرعت این رشد به واسطه افرادی که در نقاط دورافتاده دنیا زندگی می کنند یا به واسطه مسائل اقتصادی قادر به دسترسی نیستند و یا هر دو مشکل را دارند، با افت روبرو شده است. با این وجود الان نرخ جهانی نفوذ اینترنت موبایل ۵۹ درصد (آنلاین) و ۴۱ درصد (آفلاین) و نرخ نفوذ اینترنت ثابت ۶۱ درصد آنلاین و ۳۹ درصد آفلاین اعلام شده است. این در شرایطی است که پیشبینی شده که تا سال ۲۰۳۰ نرخ جهانی نفوذ اینترنت به ۷۶ درصد در موبایل و ۷۷ درصد در اینترنت ثابت می رسد.

بیش ترین رشد مورد انتظار به واسطه افزایش نرخ نفوذ در حوزه های خدمات دیجیتال در بازارهای شناخته شده اتفاق خواهد افتاد. پاندمی کرونا با گسترش استفاده از محصولات دیجیتال در بین مصرف کنندگان در این راه به مانند یک کاتالیزور عمل کرده است.
باآنکه میزان رشد تعداد کاربران با افول روبرو شده است اما پیشبینی ها نشان داده است که تا سال ۲۰۳۰، هند بیشترین تعداد کاربران جدید اینترنت را به دنیا خواهد افزود. از طرفی به رغم کاهش سرعت رشد تعداد کاربران، اما پیشبینی می شود که کاربران جدید تا سال ۲۰۳۰ در مجموع رقمی حدود ۴ تریلیون دلار برای فعالیتهای آنلاین خرج خواهند کرد.

این آمار مبین آن است که بین سالهای ۲۰۲۱ و ۲۰۳۰، کاربران جدید اینترنت سالانه رقمی در حدود ۴۰۰ میلیون دلار برای فعالیتهای آنلاین صرف می کنند و دو کشور هند و چین بیشترین تعداد فعالیتهای آنلاین را خواهند داشت. این میزان هزینه کرد از جانب کاربران جدید سرازیر خواهد شد و بشکلی فزآینده روی تمامی خدمات دیجیتال صرف خواهد شد.


منبع:

1401/03/08
14:21:21
5.0 / 5
653
تگهای مطلب: آنلاین , اینترنت , خدمات , دانلود
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
از دست ندهید!