آشنایی کسب و کارها با حوزه ی رایانش ابری خیلی کم است


به گزارش لینک بگیر دات کام مدیرکل دفتر خدمات کسب و کار وزارت صمت ضمن اشاره به مطالعاتی که در اتحادیه ی اروپا در زمینه ی رایانش ابری انجام شده، اظهار داشت: ۶۷ درصد کسب و کارها هیچ شناختی از این مباحث ندارند و در ایران هم طی پژوهشی، مشخص شد میزان آشنایی کسب و کارها با حوزه ی رایانش ابری خیلی کم است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، رویداد «رایانش ابری، دولت الکترونیک و هوشمندسازی کسب وکارها» توسط کمیسیون خدمات مراکز داده و ابری سازمان نظام صنفی کامپیوتری تهران اجرا شد. در این رویداد، امیرحسین اسدی، مدیرکل دفتر خدمات کسب وکار وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مطالعاتی که در اتحادیه ی اروپا در حوزه ی رایانش ابری انجام شده بود، اظهار داشت: بر طبق این مطالعه اعلام شده است که ۶۷ درصد کسب وکارها هیچ شناختی از این مباحث ندارند. در ایران نیز طی پژوهشی که روی ۴۰۰۰ نفر انجام شده بود، مشخص شد میزان آشنایی کسب وکارها با حوزه ی رایانش ابری خیلی کم است.
وی با اعلان اینکه استفاده از مراکز خدمات داده و رایانش ابری صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها ایجاد می کند، تاکید کرد: در عین حال دراین زمینه به قوانینی که امنیت نگهداری و حفظ اطلاعات را مورد توجه قرار دهد، نیاز مبرمی داریم. نکته ی دیگری که در این عرصه باید مورد توجه قرار بگیرد این است که باید در تمامی ادارات و موسسات خصوصی، نحوه ‎ی استفاده از این خدمات را جا انداخته و در این زمنیه فرهنگ سازی نماییم.
مدیرکل دفتر خدمات کسب وکار وزارت صمت با بیان این که نیاز است میثاقی با یکدیگر ببندیم، اضافه کرد: اول این که شرکتها و کسب وکارهای مرتبط در وزارتخانه ها را جهت استفاده از خدمات مراکز داده و ابری توانمند نماییم. دوم این که بخشنامه ها و قوانین حمایتی دراین زمینه ایجاد نماییم و سوم این که شرکت های رایانش ابری را توانمند سازیم.
اول فرهنگ سازی، بعد تنظیم گری
محمدرضا قلعه نویی - عضو هیأت مدیره، رییس رسته ی خدمات فناوری اطلاعات و رییس کمیسیون خدمات مراکز داده و ابری - نیز طی سخنانی اظهار داشت: از حدود سال 1387 که موضوع مراکز داده عنوان شد، این حوزه با دغدغه های مختلفی نظیر تنظیم گری، تعرفه گذاری، خدمات قابل ارائه و استانداردهای در رابطه با آن مواجه بود و رفته رفته با ظهور و بروز خدمات نوین همچون رایانش ابری، شبکه های توزیع محتوا و دیگر فناوری های روز دنیا موارد فوق اهمیت ویژه تری پیدا کرد.
او افزود: مبحث محاسبات ابری از حدود ۲۰ سال پیش در دنیا عنوان شد و حجم درآمدی حدود ۶۸۰ میلیارد دلاری تا سال ۲۰۲۵ برای آن پیش بینی شده است. اما با وجود وجود زیرساخت ها و خدمات مناسب در کشور این حوزه هنوز جایگاه خودرا به دست نیاورده و کماکان با محدودیت هایی در بهره برداری آن در سازمان های دولتی و برخی شرکت های خصوصی مواجه می باشد. دراین زمینه خلاء هایی در ایران وجود دارد، در گام اول به فرهنگ سازی جدی دراین زمینه هم در بخش خصوصی و هم در بخش حاکمیتی نیاز داریم. این فرهنگ سازی باید از خود ما شروع شود و بعد از آن گام های دیگری همچون استانداردسازی و تنظیم گری دنبال شود.
عضو هیأت مدیره ی نصر تهران ضمن معرفی اجمالی سازمان متبوع خود اظهار داشت: ما بعنوان نماینده ی حدود ۲۰ هزار عضو در نصر کشور و حدود ۸۰۰۰ عضو در نصر تهران در اینجا حضور داریم. در سازمان نظام صنفی کامپیوتری استان تهران ظرفیت های گوناگون و متنوعی در زمینه ‎های سخت افزار، نرم افزار و خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات و همین طور فناوری های مالی در قالب ۲۲ کمیسیون وجود دارد و امیدواریم مسیری که در حوزه ی خدمات مراکز داده و رایانش ابری آغاز نموده ایم، ادامه دار باشد.
رایانش ابری چیست؟
بعد از سخنرانی های آغازین، پنلی آموزشی با عنوان «مفاهیم رایانش ابری، خاصیت ها، مدلهای خدمات و...» توسط رضا حیدری، یک شرکت ارائه دهنده خدمات ابری ارائه شد. در این پنل او به ارائه ی تعریفی از رایانش ابری پرداخت و اظهار داشت: رایانش ابری مدلی است که در آن دسترسی به فضای مشترکی از منابع پردازشی قابل تنظیم (شبکه ها، سرورها، ذخیره سازها، برنامه های کاربردی و سرویس ها) به آسانی، از همه جا و طبق درخواست استفاده کننده فراهم گشته است.
او با اعلان اینکه هر فردی می تواند از سرویس رایانش ابری استفاده نماید، تاکید کرد: این مساله فقط به صنف فناوری اطلاعات محدود نیست و تمامی اصناف و صنایع توانایی بهره مند شدن از این سرویس را دارند و می توانند به وسیله ی آن هزینه های راه اندازی و نگهداری از سیستم های کامپیوتری خودرا تا حد زیادی کاهش دهند.
حیدری با مرور تاریخچه ی ظهور رایانش ابری، خاصیت ‎های اصلی رایانش ابری را برشمرد: سرویس دهی بر طبق تقاضا، دسترسی به شبکه گسترده، ادغام منابع، قابلیت انعطاف سریع؛ به گونه ای که در صورت نیاز سرویس دهنده میزان سرویس دهی را بنا به در خواست مشتری بیشتر و یا کمتر کند و قابلیت اندازه گیری و محاسبه دقیق هزینه ی استفاده از رایانش ابری بسته به اندازه ی استفاده ی سرویس گیرنده.
وی در ادامه توضیحاتی درباره ی مدل ارائه ی خدمات رایانش ابری شامل زیر ساخت بعنوان خدمت (IaaS)، بستر نرم افزاری بعنوان خدمت (PaaS) و نرم افزار بعنوان خدمت (SaaS) ارائه کرد.
حیدری به مدلهای پیاده سازی خدمات ابری پرداخت و اظهار داشت: ابر عمومی جهت استفاده عموم و افراد، ابر خصوصی جهت استفاده ی سازمان ها و نهادهای بزرگتر، ابر ترکیبی که ترکیبی از سرویس ابر عمومی و خصوصی است و همین طور ابر جمعی که در این مدل زیرساخت ابری برای اجتماعی از مشتریان سازمان های مختلف که با هم منافع، ماموریت، نیازهای امنینی و ملاحظات مشترک دارند، استفاده می شود.
مزایا و موانع استفاده از رایانش ابری
در بخش پایانی این رویداد، پنل «مزایا و موانع استفاده از رایانش ابری» توسط پیمان ایزدپناه، عضو هیات مدیره ی پیوند آزاد شبکه و مسعود شیری، مدیر نگهداری و توسعه مرکز داده ی یکی از پروژه های شرکت پیوند آزاد شبکه و با همراهی محمدرضا قلعه نویی، عضو هیأت مدیره، و رییس کمیسیون خدمات مراکز داده و ابری نصر تهران بصورت تعاملی ارائه شد.
در ابتدای این بخش، قلعه نویی با تاکید بر خارج شدن از فضاها و دیدگاه های سنتی اظهار داشت: باید طوری فرهنگ سازی شود تا کسب وکارها بجای صرف منابع مالی و انسانی برای پیاده سازی و راه اندازی شبکه های کامپیوتری و کامپیوتری خود، روی اهداف اصلی شغلی شان متمرکز باشند.
بعد از آن توضیحات جامعی از طرف ایزدپناه درباره ی سرویس رایانش ابری و دسکتاپ مجازی (desktop as a service) ارائه شد: دسکتاپ مجازی محاسن زیادی برای سرویس گیرنده ها دارد. به نحوی که آنها دغدغه ی قدیمی شدن سیستم، صرف هزینه های نگهداری و نگرانی برای امینت اطلاعات را نخواهند داشت و در عین حال مقرون به صرفه ترین رویکرد برای استقرار، مدیریت و ارتقای زیرساخت‎ های آی تی در دسترس آنها خواهد بود.
شیری نیز در توضیحات بیشتری اظهار داشت: همین طور استقرار سرویس ها در فضای ابری به شما این انعطاف پذیری را می دهد که منابع خودرا کنترل کنید. با کلیک روی یک دکمه، شما می توانید منابع ابر را برای پاسخگویی تقاضای موجود اضافه یا حذف کنید، با ابزارهای اتوماسیون که یک لایه ی اضافی را برای بهینه سازی مصرف منابع فراهم می کنند. این نوع کنترل منابع به شما کمک می نماید راندمان هزینه را ارائه دهید و در عین حال ارائه خدمات بهینه را برای کاربران نهایی خود حفظ کنید.
صرفه جویی در هزینه های مادی و عملیاتی و پیاده سازی آسان و سریع، بازیابی اطلاعات و زمان ورود به بازار از دیگر محاسن میز خدمت مجازی بود که در این پنل به آن پرداخته شد.
در ادامه ی این پنل به ریسک‎ هایی که سرویس گیرنده ها جهت استفاده از رایانش ابری با آن مواجه خواهند شد و همین طور راهکارهایی که برای کمتر کردن و از بین بردن آنها وجود دارد نیز اشاره شد؛ ریسک ها به دو شکل محسوس و نامحسوس وجود دارند. ریسک های محسوس شامل دسترسی و دسترس پذیری است. به نحوی که اگر دسترسی شما به اینترنت قطع شود و یا ارتباط اینترنتی شما از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، در استفاده از این فنآوری به مشکل برمی خورید. بدین سبب استفاده از لینک های پایدار و با سرعت مناسب راه حل حل این چالش خواهد بود.
در ادامه بیان شد همین طور بر خلاف دیتاسنتر که ازطریق یک گروه IT داخلی مدیریت می شود، رایانش ابری یک سیستم خارج از سازمان است که در آن کاربران داده های خود و نیازهای مربوط به آنرا برون سپاری می کنند. بنا بر این اعتبار فروشنده یا ارائه دهنده ی سرویس بسیار مهم می باشد. برای همین مشتریان می توانند با جست وجو در سایت معرفی خدمات دهنده های ابری به آدرس www.cloudirectory.ir به یک دایرکتوری تجاری از خدمات ابری دسترسی داشته باشند.
آخرین موضوعی که در این رویداد مورد بررسی قرار گرفت، ریسک های نامحسوس بود. با توجه به این که زیرساخت و تجهیزات فنی توسط شرکت تامین کننده خدمات بهره برداری می شود، کاربران نسبت به کیفیت آنها اطلاعی ندارند و ممکنست تجهیزات فرسوده و راندمان پایین در اختیارشان قرار گیرد. به همین دلیل، استفاده از مرکز داده استاندارد مهم ترین راه حل برای برون رفت از این مشکل است. ادامه خدمت، محرمانگی داده و راه حل استفاده از خدمات رمزنگار، مکانیزم ذخیره سازی و راه حل طراحی مناسب زیرساخت ذخیره سازی و همین طور مکان داده و راه حل در اختیار داشتن چند مرکز داده ی استاندار از دیگر ریسک های نامحسوسی بود که به همراه راهکارهای آن توسط مدرسان این پنل توضیح داده شد.
منبع:

1401/03/12
10:26:12
5.0 / 5
1018
تگهای مطلب: service , آموزش , الكترونیك , امنیت
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
از دست ندهید!