بازاریابی موتور جستجو چیست


بازاریابی موتور جستجو (SEM) یک استراتژی بازاریابی دیجیتال است که برای افزایش نمایش وبسایت در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) استفاده می شود.

در حالی که اصطلاح صنعتی زمانی به فعالیت‌های جستجوی ارگانیک مانند بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO) و پولی اشاره می‌کرد، اکنون تقریباً منحصراً به تبلیغات جستجوی پولی اشاره دارد. بازاریابی موتور جستجو (Search Engine Marketing) نیز به طور متناوب به عنوان جستجوی پولی یا پرداخت به ازای کلیک (PPC) شناخته می شود.
 

چرا SEM مهم است؟

با افزایش تعداد مشتریانی که در حال تحقیق و خرید آنلاین برای محصولات هستند، بازاریابی موتورهای جستجو به یک استراتژی بازاریابی آنلاین حیاتی برای افزایش دسترسی یک شرکت تبدیل شده است. در واقع، اکثر بازدیدکنندگان جدید یک وب سایت با انجام یک پرس و جو در یک موتور جستجو آن را پیدا می کنند.
در بازاریابی موتورهای جستجو، تبلیغ‌کنندگان فقط برای برداشت‌هایی که منجر به بازدیدکنندگان می‌شود، پرداخت می‌کنند و این باعث می‌شود یک شرکت راهی کارآمد برای صرف دلارهای بازاریابی خود شود. به عنوان یک امتیاز اضافی، هر بازدید کننده به طور تدریجی رتبه وب سایت را در نتایج جستجوی ارگانیک بهبود می بخشد.
از آنجایی که مصرف‌کنندگان با هدف یافتن اطلاعات تجاری وارد عبارت‌های جستجو می‌شوند، در مقایسه با سایت‌های دیگر مانند رسانه‌های اجتماعی که در آن کاربران به‌صراحت چیزی را جستجو نمی‌کنند، در وضعیت بسیار خوبی برای خرید قرار دارند.
بازاریابی جستجو دقیقاً در زمان مناسب به دست مصرف کنندگان می رسد: زمانی که آنها برای اطلاعات جدید باز هستند. برخلاف اکثر تبلیغات دیجیتال، تبلیغات PPC غیر مزاحم است و وظایف آنها را قطع نمی کند. نتایج با SEM بلافاصله هستند. مسلماً این سریعترین راه برای هدایت ترافیک به یک وب سایت است.
 

نحوه عملکرد SEM

موتورهای جستجو از الگوریتم‌های پیچیده استفاده می‌کنند تا مطمئن شوند مرتبط‌ترین نتایج برای هر جستجو، از جمله مکان و سایر اطلاعات موجود، بازگردانده می‌شوند. در تبلیغات جستجوی پولی، تبلیغات حمایت شده در بالای صفحه نتایج موتورهای جستجو و در کنار آن ظاهر می شوند تا نسبت به نتایج ارگانیک بیشتر دیده شوند و برجستگی پیدا کنند. بیایید بگوییم که شما مشتری هستید که به دنبال یک محصول یا خدمات آنلاین هستید. شما به یک موتور جستجو می روید و عبارات جستجوی خود را تایپ می کنید (که به عنوان کلمات کلیدی نیز شناخته می شود).
در صفحه نتایج جستجوی خود، با تبلیغات شرکتی مختلفی مواجه می شوید که کلمات کلیدی آنها با کلمات کلیدی جستجوی شما مطابقت دارد. این تبلیغات در مکان‌های برجسته صفحه نمایش داده می‌شوند - همراه با سایر فهرست‌های جستجو که با کلمات کلیدی شما مطابقت دارند. لیست های پولی بسیار مرتبط با جستجوی خاص شما هستند، و این احتمال را ایجاد می کند که روی آنها کلیک کنید.
 
اکنون بیایید نگاهی به نحوه عملکرد کمپین های SEM از دیدگاه بازاریاب بیندازیم.
 
  • شبکه های SEM، عملیات خودسرویس هستند. هنگامی که یک بازاریاب یک شبکه را انتخاب می کند، می تواند یک کمپین را در مدت زمان کوتاهی راه اندازی کند.
  • هنگام راه اندازی یک کمپین در یک شبکه SEM، از بازاریاب خواسته می شود:
  • تحقیق در مورد کلمات کلیدی انجام دهید و مجموعه ای از کلمات کلیدی مرتبط با وب سایت یا محصول خود را انتخاب کنید
  • یک مکان جغرافیایی برای نمایش آگهی انتخاب کنید
  • یک تبلیغ متنی برای نمایش در نتایج جستجو ایجاد کنید
  • قیمتی را که حاضرند برای هر کلیک روی تبلیغ خود بپردازند، پیشنهاد دهید
  • تولید تبلیغات فقط متنی آسان است. بازاریابان یک عنوان، متن برای متن آگهی، یک فراخوان برای اقدام و یک URL برای لینک وارد می کنند.
 
بسیاری از افراد بازاریابی موتورهای جستجو را کارآمدترین راه برای صرف دلارهای بازاریابی می دانند.
 

نمونه هایی از شبکه های تبلیغاتی جستجو

 
دو شبکه جستجوی اصلی که متخصصان SEM هدف قرار می‌دهند عبارتند از گوگل ادز (گوگل ادوردز سابق) و تبلیغات بینگ.
 
گوگل ادوردز در واقع دو شبکه است: شبکه جستجوی گوگل و شبکه نمایش گوگل. شبکه اول منحصراً متشکل از وب سایت های مرتبط با جستجو است که متعلق به گوگل است، در حالی که شبکه دوم شامل ویژگی هایی مانند YouTube، Blogger و Gmail است. تبلیغات بینگ به مشتریان این امکان را می دهد که هم در شبکه وب سایت های یاهو و هم در شبکه بینگ تبلیغات بخرند.
 
در حالی که Google Ads یک شبکه بسیار بزرگتر است (حدود 2 برابر اندازه)، قیمت آن اغلب در تبلیغات Bing پایین تر است. بازاریابان ممکن است بتوانند رتبه بهتری را برای یک عبارت کلیدی رقابتی با قیمتی کمتر از آنچه در گوگل کسب می کنند، کسب کنند. و برخی گزارش می دهند که نرخ کلیک نیز بالاتر است.
 
چگونه تست A/B می تواند SEM را تکمیل کند
از آنجایی که شما در حال سرمایه گذاری در بازاریابی موتورهای جستجو برای آوردن ترافیک به وب سایت خود هستید، تلاش ارزشمندی برای بهینه سازی این ترافیک برای تبدیل و افزایش کارایی هزینه های خود است.
 
آزمایش A/B صفحات فرود شما یک راه آسان برای به حداکثر رساندن هزینه شما است، چه با بهینه سازی میانگین ارزش سفارش یا درآمد در هر صفحه.
 
بهینه سازی صفحه فرود شما می تواند امتیاز کیفیت شما را با شبکه های بازاریابی موتورهای جستجو افزایش دهد و در نتیجه میانگین CPC شما را کاهش دهد.
 
در این آموزش سئوی لینک بگیر خواندید:
1401/04/21
09:52:07
5.0 / 5
803
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵
از دست ندهید!