چند دامنه فارسی به ثبت رسیده است؟


به گزارش لینک بگیر دات کام از آغاز ثبت دامنه های فارسی در کشور تاکنون یک میلیون و ۴۸۲ هزار و ۷۹۰ دامنه ثبت شده که از میان آنها، پسوند ir با یک میلیون و ۴۷۴ هزار دامنه فعال در صدر قرار دارد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، دامین یا دامنه (Domain) نامی است که وبسایت از راه آن قابل دستیابی بوده و به صورت کلی از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده است. نام دامنه بخشی است که گویای نام برند یا فعالیت شما بوده و آنرا به دلخواه خود انتخاب می کنید.
پسوندهای مجاز و معتبر در واقع پسوندهایی هستند که توسط کمیته مخصوص تأیید و تصویب پسوندها یعنی آیکن (ICANN) تأیید شده باشند. نمونه های پسوندهای متداول com، org و ir هستند و انتخاب نام دامنه مناسب و ساده بسیار مهم بوده و همینطور در رتبه بندی (Ranking) نتایج جست وجوی گوگل هم تأثیرگذار است.
در ایران، پژوهشگاه دانش های بنیادی همچون مراکز اصلی برای ثبت دامنه های اینترنتی بشمار می رود و هر کاربری که تمایل به ثبت دامنه ای برای بازگشایی سایت خود داشته باشد، باید به سایت این مرکز یا یکی از نمایندگان فعال آن در سطح کشور رجوع کند. این پژوهشگاه هم چنین آماری دقیق از دامنه های ایرانی را به دست می دهد.
طبق آخرین آمار موجود در مرکز ثبت دامنه کشوری ایران، از شروع ثبت دامنه های فارسی در کشور تابحال یک میلیون و ۴۸۲ هزار و ۷۹۰ دامنه ثبت شده است و از بین پسوندهای ثبت شده ی فارسی، پسوند ir با یک میلیون و ۴۷۴ هزار و ۴۹۵ دامنه فعال در صدر قرار دارد که نشان میدهد بیش ترین سهم متعلق به همین پسوند است. این در حالیست که در خردادماه، یک میلیون و ۴۷۹ هزار دامنه ثبت شده بود.


بعد از دامنه ir، دامنه co.ir با ۴۱۶۵ مورد، دامنه ایران با ۱۵۶۸ مورد و دامنه ac.ir با ۱۲۰۵ دامنه ی فعال می باشند. هم چنین دامنه های دیگری وجود دارند که کمتر از ۱۰۰۰ مورد به نام آنها ثبت شده است. دامنه id.ir با ۶۵۳ مورد، دامنه sch.ir با ۲۴۰ مورد، دامنه org.ir با ۲۳۹ مورد و دامنه gov.ir با ۱۹۸ مورد هم در رتبه های بعدی فهرست قرار دارند. کمترین دامنه ثبت شده هم متعلق به دامنه net.ir با ۲۷ دامنه فعال است.
به قول مسئولان، با توجه به این که مطابق با سند طرح کلان شبکه ملی اطلاعات، توسعه خط و زبان فارسی تا سال ۱۴۰۴ به عنوان یکی از اهداف راهبردی در نظر گرفته شده و دامنه فارسی ایران تاثیر زیادی در تحقق این هدف دارد، پیشنهاد می شود که امکان ثبت دامنه فارسی برای استارت آپ ها و کسب وکارها سریع تر از سازمان های دولتی فراهم گردد.
منبع:

1401/04/21
22:22:19
5.0 / 5
580
تگهای مطلب: اینترنت , دامین , سئو , سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
از دست ندهید!