چالش های عمده نسخه نویسی الکترونیک


الکترونیکی شدن نسخه نویسی، یکی از تغییرات بزرگ در زمینه سلامت است و مزایایی از حذف کاغذ و دسترسی بیماران در هر نقطه از کشور فقط با کد ملی به خدمات بیمه دارد؛ هرچند این طرح با چالش های متفاوتی همچون قطعی لحظه ای سرورهای سازمان های بیمه گر یا عدم دسترسی برخی مراکز پاراکلینیکی و داروخانه ها به نسخ تجویزشده توسط پزشک هم روبه رو است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، نسخه نویسی الکترونیکی و حذف نسخه های کاغذی مزایای خیلی از جمله صرفه جویی در مصرف کاغذ، خوانش آسان تر نسخه و کاهش خطاهای داروخانه ها، حرکت به سمت دولت الکترونیک، دسترسی سهل به سوابق داروهای مصرفی بیمار دارد.
الزامات قانونی اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی در برنامه های پنجم و ششم توسعه آمده است. در ماده ۷۴ برنامه ششم توسعه درباره نسخه نویسی الکترونیک تاکید شده که وزارت بهداشت با هدف ارائه خدمات الکترونیکی سلامت مکلف است در مدت دو سال اول اجرای قانون برنامه نسبت به استقرار سامانه پرونده الکترونیکی سلامت ایرانیان و سامانه های اطلاعاتی مراکز سلامت با هماهنگی پایگاه ملی آمار ایران و سازمان ثبت احوال کشور با حفظ حریم خصوصی، منوط به اذن آنها، محرمانه بودن داده ها و با اولویت شروع برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع، اقدام نماید.
بدین جهت طی اولتیماتوم دولت از اول دی ماه ۱۴۰۰، موضوع حذف دفترچه های کاغذی و جایگزینی نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک جدی شد و با همه مشکلاتی که در راه خود داشت، توانست تبدیل به گامی مهم حوزه سلامت الکترونیک شود. بیش از شش ماه از اجرائی شدن این قانون گذشته و در طول این مدت حواشی متفاوتی همچون عدم تطابق کدینگ بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت، تبدیل به یکی از چالش های جدی شده که پزشکان و خصوصا پلت فرم های خصوصی به روند آن معترضند.
مزایای جانشینی نسخه الکترونیکی
در این جهت مهرشاد تیموری -مدیرعامل یک پلت فرم های آنلاین نسخه نویسی الکترونیکی- با اشاره به مزای اجرائی شدن طرح نسخه الکترونیکی، به ایسنا اعلام نمود: حذف دفترچه های بیمه و الکترونیکی شدن نسخه نویسی و نسخه پیچی یکی از تغییر و تحول های بزرگی است که در چند سال اخیر در زمینه سلامت به وجود آمده است. این طرح مزایای متفاوتی به همراه داشته همچون صرفه جویی در هزینه های مربوط به کاغذ، دسترسی بیماران در هر نقطه از کشور فقط با کد ملی به خدمات بیمه و احتساب تمام خدمات و دارو با بیمه. از طرفی این مساله در پیش گیری از برخی سوءاستفاده ها از بحث های پاراکلینیکی و دارویی نیز نقش مهمی داشته است.
وی با اشاره به چالش های این طرح افزود: البته این طرح مشکلات و چالش های متفاوتی هم در دل خود جای داده است. قطعی لحظه ای سرورهای سازمان های بیمه گر، عدم دسترسی برخی مراکز پاراکلینیکی و داروخانه ها به نسخ ثبت و تجویزشده توسط پزشک، کاربران و پزشکان را با چالش هایی مواجه می کند.
این فعال بخش خصوصی، تفاوت بین دو سازمان بیمه گر در کدینگ خدمات و داروها را بزرگترین و پررنگ ترین چالش این دوران عنوان نمود و اظهار داشت: اختلافات کدینگ دو مجموعه و تفاوت هایی که بین ساختار کلی تجویز این دو بیمه گر وجود دارد و بحث تجویز برای بیمارانی که کدملی آنها بوسیله سامانه استعلام نمی گردد، مشکلات عمده ای است که پزشکان به آن معترضند. از طرفی بحث آپدیت های غیرمنتظره و زیاد در وب خدمات دو بیمه گر نیز چالش های زیادی برای ما مجموعه های خصوصی ایجاد کرده است.
تیموری افزود: عدم دسترسی و سرویس دادن به بخش خصوصی به برخی خدمات داخل پرتال سازمان های بیمه گر موجب مشکلاتی برای ما شده است. از طرفی پزشکان به سبب تجربه کاربری سختی که پلت فرم های سازمان بیمه گر دارند، رغبت بیشتری به استفاده از پلت فرم های خصوصی دارند و عدم دسترسی به این سرویس ها موجب می شود پزشک با سختی به سبب تجربه کاربری سخت، زمان بیشتری صرف تجویز نسخه در پلت فرم های سازمان های بیمه گر کنند. برخی پزشکان که آشنایی کافی با مباحث فناوری ندارند نیز بیش از بقیه به این چالش دچارند.
هوش مصنوعی و نقش مهم آن در روند نسخه الکترونیک
وی با اعلان اینکه استفاده از هوش مصنوعی به اتوماتیک انجام شدن برخی روندها کمک شایانی می کند، اظهار داشت: تایپ کردن به عنوان جایگزین نسخه دستنویس، نیازمند صرف زمان بیشتری است. اما استفاده از هوش مصنوعی و تجهیز نسخه نویسی به فرمان صوتی در صرفه جویی در زمان بیمار و پزشک بسیار موثر است. کافی است پزشک نام دارو، تعداد، زمان و مقدار دوز مصرفی دارو را بصورت صوتی عنوان کند تا در سریع ترین زمان ممکن نسخه نهایی آماده شود. این مساله خصوصا در حوزه کمک به پزشکانی که آشنایی زیادی با دنیای فناوری ندارند، بسیار کمک کننده و نتیجه بخش است. همین طور طبیعتا پزشکان فعال در مناطق متفاوت کشور با گویش های متفاوتی هستند و برای بالاتر بردن دقت در تبدیل جملات سیستم فرمان صوتی، می توان از ماشین لرنینگ بهره برده تا در حین کار درصد خطا هم پایین بیاید و با دقت بیشتر گویش ها را یاد بگیرد.
مدیرعامل پلت فرم آنلاین نسخه نویسی با اعلان اینکه عدم وجود قانونی دقیق از استانداردها از سمت نهادهای تنظیم گر خلاء بزرگ این روزها در روند اجرائی شدن نسخه الکترونیک است، اظهار نمود: اگر در بخش دولتی وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو نظام پزشکی دست در دست هم قرار داده و با تعریف استاندارهایی سازمان های بیمه گر را ملزم به تبعیت کنند، می توانند نقش به سزایی در روند اجرائی شدن بهتر و کاهش دغدغه بخش خصوصی ایفا کنند. بخش خصوصی هم مسیر با بخش دولتی در حوزه نسخه الکترنیک است و در حوزه کمک در پیشبرد مسیر، از هیچ کمکی دریغ نخواهد کرد.
تیموری درباره سازمان های بیمه گر افزود: اگر دسترسی به تمام خدمات داخل پرتال که به پزشکان ارائه می دهند را در اختیار بخش خصوصی نیز قرار دهند، طبیعتا کیفیت خدمات بخش خصوصی بالاتر رفته و با UI / UX بهتر و سرعت عمل و چابکی، بخش خصوصی به بالا رفتن کیفیت و سرعت این طرح کمک بیشتری خواهدنمود و نتیجه بهتری در حوزه نسخه الکترونیک در کشور خواهیم داشت. ما در بخش خصوصی به عنوان پلت فرم های خدمات سلامت دیجیتال، بواسطه خدمات متفاوتی که ارائه می دهیم، ارتباط بیشتری با پزشکان داشته و با مشکلاتی که در راه دارند بیشتر آشنا هستیم. بدین سبب تعامل و همکاری بخش دولتی با بخش خصوصی در تحقق هر چه بهتر روند نسخه الکترونیک در سطح کشور به بهترین شکل ممکن موثر خواهد بود.1401/04/29
12:21:21
5.0 / 5
833
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
از دست ندهید!