اقدامات گوگل برای مقابله با اپ های وام دهی


به گزارش لینک بگیر دات کام، دولت هند و بانک مرکزی از گوگل خواسته اند تا چک های سخت گیرانه تری را جهت کمک به پیشگیری از استفاده از برنامه های وام دیجیتال غیرقانونی در هند معرفی نماید.

اعطای وام غارتگرانه به طور معمول به مفهوم تحمیل شرایط وام ناعادلانه، فریبنده یا سو استفاده از وام گیرندگان است. در خیلی از موارد، این وام ها دارای کارمزد و نرخ های بهره بالا هستند، وام گیرنده را از حقوق صاحبان سهام محروم می کنند، یا وام گیرنده قابل اعتبار را در وام با رتبه اعتباری پایین تر (و گران تر) قرار می دهند که همه به نفع وام دهنده است.
 
وام دهندگان غارتگر اغلب از تاکتیک های فروش تهاجمی استفاده می نمایند و از عدم درک وام گیرندگان از تراکنش های مالی سوء استفاده می نمایند. آنها بوسیله اقدامات فریبکارانه یا متقلبانه و عدم شفافیت، وام گیرنده را تشویق می کنند، القا می کنند و در گرفتن وامی که بطور منطقی قادر به بازپرداخت آن نیستند، کمک می کنند.
 
به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از رویترز، بگفته منابع، دولت هند و بانک مرکزی از گوگل خواسته اند تا چک های سخت گیرانه تری را برای مساعدت با جلوگیری از استفاده از برنامه های وام دیجیتال غیرقانونی در هند معرفی نماید.
 
حتی با وجود این که گوگل زیر نظر بانک مرکزی هند (RBI) قرار نمی گیرد، غول فناوری ایالات متحده در چند ماه گذشته چندین بار به جلسات بانک مرکزی و دولت هند فراخوانده شده و از آنها خواسته شده است که چک ها و مانده های سخت تری را معرفی نماید. بگفته چهار منبع، که می تواند به حذف چنین برنامه هایی کمک نماید.
 
تنظیم‌کننده‌های هند قبلاً از وام‌دهندگان خواسته‌اند تا بررسی‌های خودرا در مقابل برنامه‌های وام‌دهی غیرقانونی که در طول همه‌گیری محبوب شدند، بالا برند. تنظیم‌کننده‌ها بدنبال کنترل تکثیر چنین برنامه‌هایی هستند که در فعالیت‌های غیرعادلانه مانند دریافت نرخ‌های بهره و کارمزد بیش از اندازه یا اقدامات بازیابی که توسط بانک مرکزی مجاز نیست یا پولشویی و سایر دستورالعمل‌های دولت را نقض می‌کنند، انجام می‌دهند.
 
گوگل اعلام نمود که سال قبل خط مشی برنامه توسعه دهندگان Play Store خودرا برای برنامه های خدمات مالی، همچون الزامات اضافی برای برنامه های وام شخصی در هند از سپتامبر 2021 مورد بازبینی قرار داده است. در همین راستا از سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی الزامات بیشتری برای اپ های وام دهی شخصی در هند اجرا شد.
 
سخنگوی گوگل اظهار داشت: "ما بیش از 2000 برنامه وام شخصی را که هند را هدف قرار داده اند به سبب نقض الزامات خط مشی Play از Play Store حذف کرده ایم." وی افزود که در صورت نقض خط مشی های آن چنین اقداماتی به انجام می رسد. هرچند طبق قوانین بانک مرکزی هند هرگونه اپ وام دهی که در فروشگاه اپ ثبت می شود باید از جانب سازمان های قانونی پشتیبانی شود، اما در نهایت گوگل باید بر اجرا و پیروی از این قانون نظارت کند.

همینطور مقامات هندی از گوگل خواسته اند گسترش چنین اپلیکیشن های از راه کانال های مختلف مانند سایت ها و شیوه های متفاوت دانلود را هم محدود کند. این شرکت آمریکایی هم با توجه به شکایت های دریافتی از سازمان های دولتی اقداماتی را انجام می دهد. گوگل سال قبل اظهار داشت قوانین در رابطه با پلی استور (فروشگاه اپلیکیشن این شرکت) برای اپ های مالی را اصلاح کرده است. 
 


منبع:

1401/06/29
13:32:42
5.0 / 5
440
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳