با اعلام قوانین جدید واشنگتن

جنگ تراشه ای آمریکا و چین وارد مرحله جدید شد


لینک بگیر دات کام: دولت بایدن مجموعه مقررات جدیدی را اعلام نمود که قطع دسترسی چین به تراشه های تولید شده با تجهیزات آمریکایی و کند کردن روند پیشرفت های فناوری و نظامی پکن را هدف گرفته است.


به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، این مقررات که برخی از آنها فورا به اجرا گذاشته می شوند، برمبنای محدودیت هایی هستند که امسال به سازندگان بزرگ تجهیزات تولید تراشه شامل KLA Corp، Lam Research Corp و Applied Materials اعلام شدند و این شرکتها را ملزم کردند ارسال تجهیزات به کارخانه های چینی تولیدکننده تراشه های پیشرفته را متوقف کنند.

تدابیری که بتازگی در آمریکا تصویب شده اند، بزرگترین تغییر در سیاست فراهم کردن فناوری به چین از دهه ۱۹۹۰ محسوب می شود. در حقیقت وادار کردن شرکت های آمریکایی و خارجی وابسته به فناوری آمریکا، به قطع پشتیبانی از برخی از کارخانه های بزرگ و طراحان تراشه چین، صنعت تولید تراشه چین ممکنست با مشکلات جدی روبرو شود. جیم لوئیس، کارشناس امنیت سایبری و فناوری در اندیشکده مرکز مطالعات بین الملل و راهبردی در این زمینه اظهار داشت: این اقدام، چین را سالها عقب می برد. چین از تولید تراشه دست نخواهد کشید اما این محدودیتها مطمئنا آنها را کند می کند.

به گفته مقامات بلندپایه دولت آمریکا، هدف از خیلی از این تدابیر، جلوگیری از فروش تراشه های پیشرفته از طرف شرکت های خارجی به چین یا فراهم کردن ابزارهای تولید تراشه های پیشرفته برای شرکت های چینی است.

یک مقام آمریکایی در این زمینه اظهار داشت: ما دریافتیم که کنترل های یکجانبه ای که اعمال کردیم در صورت نپیوستن کشورهای دیگر به ما، به مرور زمان کارآمدی خودرا از دست خواهند داد و اگر رقیبان خارجی را هدف کنترلهای مشابه قرار ندهیم، در معرض خطر از دست دادن برتری فناوری خواهیم بود.

گسترش قدرت آمریکا برای کنترل صادرات تراشه های تولید شده با تجهیزات آمریکایی به چین، برمبنای مقررات محصول مستقیم خارجی انجام شده است. این مقررات قبل از این گسترش پیدا کرده و به دولت آمریکا اجازه داده بودند صادرات تراشه های تولید شده در خارج به غول مخابراتی چینی هواوی را کنترل کند و سپس صادرات تراشه به روسیه را بعد از جنگ در اوکراین متوقف نماید.

دولت بایدن روز جمعه محدودیتهای توسعه یافته را برای شرکت های IFLYTEK، Dahua Technology و Megvii Technology که در سال ۲۰۱۹ به فهرست سیاه آمریکا اضافه شده بودند، اعمال کرد. مقررات جدید، فروش مجموعه گسترده ای از تراشه های مورد استفاده در سیستمهای ابررایانشی چینی را ممنوع می کند. این مقررات، سوپر کامپیوتر را سیستمی با بیش از ۱۰۰ پتافلاپ قدرت رایانش در فضایی به مساحت ۶۴۰۰ فوت مکعب تعریف می کند. دو منبع مطلع صنعتی می گویند چنین تعریفی ممکنست شامل حال دیتاسنترهای تجاری در غولهای فناوری چینی شود.

اریک سایرز، کارشناس سیاست دفاعی در موسسه امریکن اینترپرایز می گوید این اقدام، منعکس کننده تلاش جدید دولت بایدن برای مهار پیشرفتهای چین است و تنها به برتری یافتن بسنده نمی کند.

شرکت های سراسر جهان با مقررات جدید آمریکا کلنجار می روند و ارزش سهام سازندگان تجهیزات تولید تراشه نزولی شده است.

آمریکا روز جمعه، شرکت YMTC که سازنده بزرگ تراشه حافظه است و ۳۰ نهاد چینی دیگر را به لیست شرکت هایی اضافه کرد که مقامات آمریکایی نمی توانند بازرسی کنند و شمارش معکوس ۶۰ روزه برای اعمال مجازاتهای بیشتر شروع شد. اگر مشخص شود شرکت هایی که به لیست احراز نشده ها اضافه شدند، برای دریافت فناوری حساس آمریکا قابل اطمینان نیستند، شرکت های آمریکایی برای صادرات به آنها باید احتیاط به خرج دهند.

مقررات جدید، صادرات تجهیزات آمریکایی به سازندگان تراشه حافظه چینی را به شدت محدود می کند و نامه هایی که به شرکت های انویدیا و AMD ارسال شده و فروش تراشه های مورد استفاده در سیستمهای ابررایانشی مورد استفاده برای ساخت سلاح هسته ای و سایر فناوریهای نظامی به چین را برای آنها ممنوع کرده بود را رسمی می کند.

وزارت صنعت کره جنوبی در اطلاعیه ای اعلام نمود این مقررات، تامین تجهیزات برای تولید تراشه سامسونگ و اس کی هاینیکس در چین را مختل نخواهد کرد. با این وجود، لازم است ابهامات بوسیله رایزنی با مقامات کنترل صادرات آمریکا به حداقل رسانده شود.

بر اساس گزارش رویترز، دولت تایوان اعلام نمود شرکتهای نیمه رسانای تایوانی اهمیت زیادی برای عمل به قانون قائل هستند و کنترلهای صادراتی جدید آمریکا را اعلام می کنند.

چین از محدودیتهای آمریکا برای دسترسی این کشور به فناوری نیمه رسانا انتقاد و اعلام نموده است این مقررات، به زنجیره تامین و اقتصاد جهانی لطمه خواهند زد.

منبع:

1401/07/18
12:18:30
5.0 / 5
468
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱