نحوه انتخاب کلمات کلیدی مناسب برای سئو


کلمات کلیدی که انتخاب می کنید می توانند باعث موفقیت یا شکست کمپین سئوی شما شود.
اگر کلمات کلیدی هوشمندانه ای انتخاب کنید، محتوایی با پتانسیل برای جذب ترافیک جستجوی ارگانیک ارزشمند ماه به ماه تولید خواهید کرد. اگر کلمات کلیدی اشتباهی را انتخاب کنید، محتوای شما فقط ترافیک کم ارزشی را جذب می کند یا اصلاً هیچ ترافیکی را جذب نمی کند.
 
بنابراین چگونه کلمات کلیدی مناسب را برای سئو انتخاب کنیم؟
 
بسیاری از مردم این فرآیند را بیش از حد پیچیده می کنند، اما واقعیت این است که آنقدرها هم سخت نیست. با لینک بگیر دات کام تا انتهای مقاله همراه باشید تا به شما بگوییم چطور کلمات کلیدی مناسب برای سئو را انتخاب کنید.
 

1. کلمات کلیدی با پتانسیل ترافیک جستجو را پیدا کنید

تا زمانی که مردم واقعاً به دنبال یک کلمه کلیدی باشند، هدف قرار دادن آن فایده ای ندارد. این به این دلیل است که رتبه‌بندی بالا برای کلمه کلیدی که کسی آن را جستجو نمی‌کند، ترافیکی را برای شما ارسال نمی‌کند و در واقع پتانسیل ترافیکی ندارد.
برای یافتن آنچه مردم به دنبال آن هستند، به یک ابزار تحقیق کلمات کلیدی نیاز دارید.
گوگل یک برنامه رایگان به نام Keyword Planner دارد. روش کار بسیار ساده است: شما یک موضوع را وارد می‌کنید و گوگل پلنر ایده‌های کلیدی مرتبط و حجم جستجو را باز می‌گرداند.
متأسفانه، Google Keyword Planner (GKP) یک نقص عمده دارد: فقط محدوده حجم جستجو را نشان می دهد، نه حجم جستجوی ماهانه واقعی (مگر اینکه در حال اجرای تبلیغات گوگل ادز باشید).
برخی از این محدوده ها نیز بسیار بزرگ هستند. این امر تشخیص اینکه کدام یک را در اولویت بالاتر قرار دهید بسیار سخت می کند زیرا دامنه بسیار گسترده است. یک کلمه کلیدی می تواند 10 هزار جستجوی ماهانه، 40 هزار، 80 هزار، 100 هزار جستجو داشته باشد، که هیچ راهی برای دانستن وجود ندارد.
برای بدست آوردن تخمین های دقیق حجم جستجوی کلمه کلیدی، به ابزار ثالثی مانند Keywords Explorer نیاز دارید. این ابزار تقریباً مانند GKP عمل می کند. شما یک کلمه کلیدی موضوع را وارد می‌کنید و ایده‌های کلمه کلیدی و حجم جستجوی ماهانه را به شما نشان می‌دهد.
تفاوت این است که تخمین های حجم جستجو بسیار دقیق تر هستند و همچنین معمولاً ایده های بیشتری نسبت به GKP دریافت می کنید.
به عنوان مثال، اگر کلمه کلیدی "غذای سگ" را وارد کنیم و گزارش تطابق شرایط را بررسی کنیم، بیش از 416000 ایده برای کلمه کلیدی با حجم جستجو و داده های دیگر دریافت می کنیم.
بطور کلی، کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالاتر پتانسیل ترافیک بالاتری دارند. با این حال، با توجه به حجم جستجو، رتبه بندی در موقعیت قطبی برای برخی از کلیدواژه ها، ترافیک بیشتری را نسبت به آنچه تصور می کنید، به ارمغان می آورد.
برای مثال، حجم جستجوی «بهترین غذای سگ» 69 هزار است که خیلی بالاست.
اما اگر به نمای کلی SERP بروید و ترافیک تخمینی را به صفحه رتبه برتر بررسی کنید، خواهید دید که پتانسیل ترافیک این موضوع در واقع بسیار بالاتر است:
صفحه با رتبه برتر تقریباً 144298 بازدید ماهانه جستجوی ارگانیک دریافت می کند. این بیش از دو برابر حجم جستجو برای "بهترین غذای سگ" است.
از طرف دیگر، برخی از موضوعات با توجه به حجم کلمات کلیدی "سر" آنها ترافیک کمتری را نسبت به آنچه انتظار دارید به ارمغان می آورند. به عنوان مثال، کلمه کلیدی "غذای توله سگ" دارای حجم جستجوی 22K است، اما صفحه با رتبه برتر فقط 7 هزار بازدید ماهانه برآورد می شود.
بنابراین وقتی به دنبال کلمات کلیدی با پتانسیل ترافیک هستید، هرگز تنها به حجم جستجو تکیه نکنید. بررسی کنید که صفحه با رتبه برتر چقدر ترافیک دریافت می کند زیرا به طور کلی تخمین بهتری از پتانسیل ترافیک موضوع است.
 

2. مطمئن شوید که می توانید محتوایی ایجاد کنید که با هدف جستجو همخوانی داشته باشد

به طور کلی، جستجوگران هنگام تایپ چیزی در گوگل به دنبال انجام یکی از سه کار هستند:
یادگیری چیزی
خرید چیزی
یافتن یک وب سایت خاص
این به عنوان هدف جستجو (نیت پشت جستجو) شناخته می شود.
هنگام انتخاب کلمات کلیدی برای دنبال کردن، مهم است که فقط کلمات کلیدی را انتخاب کنید که بتوانید محتوایی تولید کنید که با هدف جستجو هماهنگ باشد. این بدان دلیل است که گوگل به سادگی نوع محتوایی را که جستجوگران به دنبال آن نیستند رتبه بندی نمی کند.
برای برخی از کلمات کلیدی، هدف جستجو از خود کلمه کلیدی آشکار است. اگر شخصی «چگونه سگ تربیت کنیم» را در گوگل تایپ کند، واضح است که به دنبال یادگیری است نه خرید. بنابراین احتمالاً باید برای رتبه بندی این کلمه کلیدی، یک پست وبلاگ ایجاد کنید، نه صفحه ای که خدمات آموزشی سگ شما را می فروشد.
برای سایر کلمات کلیدی، قصد و نیت کمی کمتر واضح است.
به عنوان مثال کلمه کلیدی مانند "پودر پروتئین گیاهی" را در نظر بگیرید. آیا فردی که به دنبال خرید پودر پروتئین گیاهی است، بدنبال آشنایی با بهترین و بدترین پودرهای پروتئین گیاهی یا چیز دیگری است؟
بهترین مکان برای یافتن پاسخ این سوال در نتایج جستجو است.
اگر این کار را انجام دهیم، می بینیم که تقریباً تمام نتایج، پست های وبلاگی هستند که بهترین پودرهای پروتئین را فهرست می کنند. بنابراین واضح است که این جستجوگران به دنبال یادگیری هستند، نه خرید.
 
بیایید نتایج جستجو را برای یک کلمه کلیدی دیگر، مثلا "لانه سگ" بررسی کنیم:
در این مورد، تقریباً تمام نتایج برتر صفحات دسته‌بندی از فروشگاه‌های معروف تجارت الکترونیک هستند. بنابراین واضح است که این جستجوگران به دنبال خرید هستند. بنابراین، اگر یک فروشگاه تجارت الکترونیکی برای فروش لانه سگ نداشته باشید و بتوانید یک صفحه دسته بندی تجارت الکترونیک برای این نوع محصول در سایت خود ایجاد کنید، انتخاب این کلمه کلیدی برای دنبال کردن عاقلانه نیست.
بیایید به نتایج یک کلمه کلیدی دیگر نگاه کنیم، "غذای جویدنی سگ".
این بار، همه نتایج از یک برند است: Chewy. بنابراین واضح است که این جستجوگران به دنبال یک وب سایت خاص هستند. بنابراین، احتمالاً نمی‌توانیم کاری برای رتبه‌بندی این کلمه کلیدی انجام دهیم، زیرا ما آن برند نیستیم.
 

3. مطمئن شوید که کلمه کلیدی دارای «پتانسیل تجاری» است

پتانسیل کسب و کار نشان می دهد که رتبه بندی یک کلمه کلیدی چقدر برای کسب و کار شما سودآور خواهد بود. اگر هدف جستجو نیاز به صفحه محصول یا دسته بندی تجارت الکترونیک دارد، پاسخ به این سوال بسیار ساده است. فقط از خود بپرسید که آیا این محصول را می فروشید یا گونه ای از آن را می فروشید. اگر پاسخ مثبت است، کلمه کلیدی دارای پتانسیل تجاری است.
اما اگر هدف جستجو مستلزم یک پست وبلاگ یا محتوای اطلاعاتی دیگر باشد، این سوال کمی دشوارتر است. این به این دلیل است که باید در نظر بگیرید که آیا می توانید به طور طبیعی محصول یا خدمات خود را در آن محتوا قرار دهید یا خیر.
به عنوان مثال، در Ahrefs، یک کلمه کلیدی مانند "چگونه تحقیق کلمات کلیدی را انجام دهیم" پتانسیل تجاری بالایی دارد زیرا این سایت یک ابزار سئو را می فروشد که به افراد در انجام تحقیقات کلمات کلیدی کمک می کند. 
اما کلمه کلیدی مانند "نحوه نصب گوگل آنالیتیکس" یک موضوع "پتانسیل پایین کسب و کار" برای Ahrefs است. دلیل آن این است که هیچ راهی برای ارائه محصول این سایت در یک پست وبلاگ در مورد آن موضوع وجود ندارد. مجموعه ابزار این سایت نمی تواند به مردم در نصب گوگل آنالیتیکس کمک کند. بنابراین اگرچه این موضوع برای مخاطبان هدف Ahrefs جذاب است، اما ارزش تجاری آن پایین است.
به یاد داشته باشید که انتخاب کلمات کلیدی با پتانسیل تجاری به این معنی نیست که باید فروش محتوای خود را افزایش دهید. در واقع، کاملا برعکس. شما در حال انتخاب کلمات کلیدی با پتانسیل تجاری بالا هستید تا هرگونه اشاره به محصول یا خدمات شما در محتوای شما واقعا مفید باشد و به مخاطبان شما کمک کند تا مشکل خود را حل کنند.
 

4. مطمئن شوید که می توانید رتبه گوگل را برای کلمه کلیدی بدست آورید

در تئوری، هر کسی با تلاش کافی می تواند برای هر کلمه کلیدی رتبه بندی کند. اما در دنیای واقعی، رتبه بندی برخی از کلمات کلیدی سخت تر از سایرین است، به خصوص در کوتاه مدت تا میان مدت. بنابراین، قبل از اینکه تصمیم بگیرید که آیا یک کلمه کلیدی را دنبال کنید، باید دشواری رتبه بندی آن را ارزیابی کنید.
ساده ترین راه برای مقایسه دشواری رتبه بندی نسبی کلمات کلیدی بالقوه، استفاده از نمره دشواری کلمه کلیدی است. اکثر ابزارهای سئو این مورد را دارند و برای نمونه ابزار Ahrefs برای این کار استفاده می شود.
هر ابزار سئو سختی کلمات کلیدی را به روش خود اندازه گیری می کند. 
اکنون ذکر این نکته مهم است که بسیاری از عوامل دیگر بر دشواری رتبه‌بندی واقعی یک کلمه کلیدی تأثیر می‌گذارند، بنابراین نباید به طور کامل به نمرات دشواری کلمات کلیدی در ابزارهای سئو متکی باشید. این امتیازها برای یافتن کلمات کلیدی کم مشکل بر اساس برخی معیارها به شما ارائه می دهند. در مورد ما، این تعداد بک لینک هایی است که احتمالاً برای رقابت به آن نیاز دارید.
 

افکار نهایی

انتخاب کلمات کلیدی برای سئو چندان پیچیده نیست. شما فقط به دنبال کلمات کلیدی هستید که در آن:
پتانسیل ترافیک بالاست.
پتانسیل کسب و کار بالاست.
شما می توانید محتوایی ایجاد کنید که با هدف جستجو هماهنگ باشد.
شما در واقع شانس رتبه بندی دارید.
ممکن است برای یافتن کلمات کلیدی متناسب با شرایط، کمی غربالگری لازم باشد، اما مطمئناً شدنی است.
1401/08/16
23:20:34
5.0 / 5
394
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴