افزایش تسهیلات مشاغل خانگی


وزیر کار: سه هزار میلیارد تومان تسهیلات مشاغل خانگی در بودجه 1401 می یابد و باید به صدور مجوزهای کسب وکار سرعت بخشید.


در ادامه می خوانید:

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، سیدصولت مرتضوی - در چهل و هفتمین نشست ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی که در مجموعه تلاش درحال برگزاری است، اظهار نمود: مقام معظم رهبری بر مانع زدایی از اشتغال تاکید فرمودند چرا؟ چون اشتغال مانعی ندارد. اگر کسی خواست در خانه خود سنگی را بتراشد و پیکرتراش شود آیا باید به اواجازه بدهیم؟ مانع زدایی یعنی مانع اشتغال را برداریم.

اختصاص تسهیلات به مشاغل خانگی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین گفت: امروز جوانان خلاق با آموزش های نظری و عملی می توانند بهترین کسب و کار را داشته باشند. ما باید بستر کار خیر را فراهم نماییم.

مرتضوی خاطرنشان کرد: هرکس با هر سلیقه ای که می خواهد کار کند، از گلدوزی تا نقاشی یا راه اندازی دار قالی، باید این فرصت برای او فراهم گردد و مانع زدایی و شرایط کسب و کار را برای آنها فراهم نماییم.

مرتضوی اضافه کرد: هم اکنون برخی مشاغل هستند که احتیاج به هزینه زیاد ندارد و ما باید تا می توانیم هزینه های آنها را کاهش دهیم. مثلاً در گذشته یک گاوداری، خانوادگی اداره می شد و نگهبان و کارگر شیفتی نمی خواست، چون خانواده ها با هم کار می کردند و هزینه تمام شده کم می شد بنابراین تا می توانیم باید فرآیند صدور مجوزهای کسب و کار را تسهیل نماییم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن اشاره به اهمیت مشاغل خانگی اظهار نمود: مشاغل خانگی به چند دلیل مهم می باشد اول این که اشتغال ایجاد می کند، دوم مردم در آرامش زندگی می کنند، سوم نظام استاد - شاگردی تقویت می شود و افراد به صورت مجانی کار را یاد می گیرند.

مرتضوی اضافه کرد: قالیبافی از قدیم الایام یکی از عمده ترین تولیدات ما بوده است که احتیاج به مجوز یا سخت گیری ندارد، از طرفی باید بستر صادرات را فراهم آورد ولی متاسفانه ما در همان ابتدای مسیر گرفتار شدیم بنابراین معتقدم همه مسئولین باید دست به دست هم بدهیم تا مشکل اشتغال در کشور را حل و در عین حال از مشکلات مردم گره گشایی نماییم. برای فراهم کردن فرصت اشتغال جوانان باید چرخه مدیریتی را توسعه بدهیم.

سرعت صدور مجوزهای کسب وکار

وزیر کار خواهان سرعت بخشی به صدور مجوزهای کسب و کار شد و اظهار داشت: اگر فرد متقاضی برای طبخ غذای خانگی مجوز گرفت و ضوابط را رعایت نکرد، میتوان مجوزش را ۱۰ رور تعلیق کرد تا شرایط و شیوه کسب و کار خویش را اصلاح نماید.

وزیر کار اظهار داشت: چرا باید بازار فرش ما در دنیا سیر نزولی پیدا کند در حالیکه می توانیم از این راه درآمد داشته باشیم و هزینه ها را کم کنیم؟

وی در انتها ضمن اشاره به تخصیص ۳۰۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد اشتغال خانگی در بودجه ۱۴۰۱، اظهار داشت: پرداخت ۳۰۰۰ میلیارد تومان تسهیلات می تواند دست کم ۳۰ هزار فرصت شغلی به دنبال داشته باشد. اگر ۵۰ میلیون تومان به یک نفر به صورت مجانی بدهیم، اساسا اثرات و برکات بسیاری دارد و به شاغل شدن او کمک می نماید.

 


منبع:

1401/08/23
14:43:17
5.0 / 5
338
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳