نحوه فعالسازی هشدار زلزله در گوگل


زمین لرزه ها روزانه در سراسر جهان اتفاق می افتد و صدها میلیون نفر در مناطق زلزله خیز زندگی می کنند. یک هشدار اولیه می تواند به مردم کمک کند تا برای لرزش آماده شوند

زمین لرزه ها روزانه در سراسر جهان اتفاق می افتد و صدها میلیون نفر در مناطق زلزله خیز زندگی می کنند. یک هشدار اولیه می تواند به مردم کمک کند تا برای لرزش آماده شوند، اما زیرساخت های عمومی برای شناسایی و هشدار دادن به همه در مورد زلزله هزینه زیادی برای ساخت و استقرار دارد. ما فرصتی را دیدیم که از اندروید استفاده کنیم تا اطلاعات مفید و به موقع در مورد زلزله را هنگام جستجو به مردم ارائه دهیم و همچنین هشدار چند ثانیه ای برای رساندن خود و عزیزانشان به ایمنی در صورت لزوم.

گوشی های اندروید می‌تواند بخشی از سیستم هشدار زلزله اندروید در هر کجای دنیا باشد. این بدان معناست که تلفن اندرویدی شما می‌تواند یک لرزه‌سنج کوچک باشد و به میلیون‌ها تلفن اندرویدی دیگر بپیوندد تا بزرگترین شبکه تشخیص زلزله جهان را تشکیل دهد.
 
همه گوشی‌های هوشمند دارای شتاب‌سنج‌های کوچکی هستند که می‌توانند سیگنال‌هایی را حس کنند که نشان می‌دهد ممکن است زلزله رخ دهد. اگر تلفن چیزی را تشخیص دهد که فکر می‌کند ممکن است زلزله باشد، سیگنالی را به همراه یک مکان درشت از محل وقوع لرزش به سرور تشخیص زلزله ما ارسال می‌کند. سپس سرور اطلاعات بسیاری از تلفن ها را ترکیب می کند تا بفهمد که آیا زلزله ای در حال وقوع است یا خیر.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از دیجیتال ترندز، خیلی از کاربران اندروید در توییتر اعلام نمودند قبل از کاربران iOS، هشدار زلزله را دریافت کرده اند که موضوع قابل توجهی شمرده می شود.

گوگل در سال ۲۰۲۰ با همکاری سازمان زمین شناسی آمریکا و دفتر خدمات اضطراری فرماندار کالیفرنیا، طراحی سیستمی را شروع کرد که هشدار زلزله را به ساکنان کالیفرنیا که تلفن اندرویدی دارد، ارسال می کند. این سیستم با بهره گیری از سیستم هشدار ShakeAlert طراحی شده که به تلفنهای اندرویدی اجازه می دهد با شناسایی زلزله، به دستگاههای لرزه نگار کوچکی تبدیل گشته و چند ثانیه قبل از وقوع زمین لرزه، به کاربران هشدار داده و به آنها فرصت بدهند در مکان امنی پناه بگیرند.

پس از اینکه کاربران اندروید گزارش کردند هشدار زلزله را پنج تا ۱۰ ثانیه قبل از شروع زمین لرزه دریافت نمودند، معلوم شد سیستم هشدار زلزله گوگل نسبتا موفق از آب درآمده است. دیوید برک، نایب رییس مهندسی گوگل در توییتر یک تصویر متحرک از منطقه خلیج سانفرانسیسکو را ارسال کرد که نشان می داد تلفنهای اندرویدی قبل از زلزله، روشن شده اند.

کاربران اندروید که در کشور یا منطقه زلزله خیز مانند کالیفرنیا، ژاپن، هائیتی یا حتی فیلیپین زندگی می کنند و می خواهند هشدار زلزله بوسیله گوشی دریافت نمایند، می توانند گزینه هشدار زلزله گوگل (ShakeAlert) را فعال کنند که در همه گوشی های اندرویدی وجود دارد. همین طور برای ایمنی بیشتر می توانند اپلیکیشنهایی مانند MyShake یا Earthquake Alert را دانلود و نصب کنند.

برنامه ShakeAlert گوگل در گوشی های اندرویدی، از پیش نصب شده و در کالیفرنیا، اورگون و واشنگتن و شماری از کشورهای دیگر کار می کند. این سیستم از شبکه ای از ۱۶۵۷ سنسور برای تشخیص زمین لرزه و تحلیل اطلاعاتی که قدرت و محل وقوع زلزله را نشان می دهد، استفاده می نماید. سپس سیگنالی به سیستم زمین لرزه اندروید ارسال می کند که هشدارهای مستقیمی را به گوشی های اندرویدی ارسال می کند.

اندروید دو نوع هشدار زلزله ارسال می کند اما هر دو برای زلزله با قدرت ۴.۵ ریشتر یا بیشتر استفاده می شوند. هشدار "مطلع باشید" درباره ی زمین لرزه کوچک، اطلاع داده و کاربران با زدن روی گزینه اعلان، می توانند اطلاعات بیشتری دریافت نمایند اما هشدار "اقدام کنید"، حتی در صورت فعال بودن تنظیمات "مزاحم نشوید" (Do Not Disturb)، صدای بلندی را پخش می کند تا توجه کاربر را جلب نماید و سفارش می کند فورا در جای امنی پناه بگیرد.

برای فعال شدن گزینه هشدار زلزله در اندروید، دستورالعمل ساده ای وجود دارد. کاربران اندروید تنها کافی است که به قسمت تنظیمات گوشی رفته و از تَب ایمنی و اضطراری، (Safety and Emergencies)، هشدار زلزله گوگل را فعال کنند. 


منبع:

1401/09/17
23:43:09
5.0 / 5
1029
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵