اسپیس ایکس ماهواره وان وب را به فضا ارسال کرد


لینک بگیر دات کام: شرکت اسپیس ایکس 40 ماهواره اینترنتی شرکت هوافضای بریتانیایی وان وب را عصر پنجشنبه هشتم دسامبر به مدار فضا فرستاد.

OneWeb (به طور قانونی Network Access Associates Ltd) یک شرکت ارتباطی است که هدف آن ایجاد خدمات اینترنت ماهواره ای پهن باند است. دفتر مرکزی این شرکت در لندن است و دارای دفاتری در ویرجینیا، ایالات متحده و یک مرکز تولید ماهواره در فلوریدا - OneWeb Satellites - است که یک سرمایه گذاری مشترک با Airbus Defense and Space است. این شرکت قبلا با نام WorldVu Satellites Ltd شناخته می شد.

این شرکت توسط گرگ وایلر در سال 2012 تاسیس شد و اولین ماهواره های خود را در فوریه 2019 به فضا پرتاب کرد. در مارس 2020 پس از ناکامی در جمع آوری سرمایه لازم برای تکمیل ساخت و استقرار 90 درصد باقیمانده شبکه، ورشکست شد. این شرکت از روند ورشکستگی و سازماندهی مجدد در نوامبر 2020 با یک گروه مالکیت جدید بیرون آمد. تا سال 2021، شرکت چندملیتی هندی Bharti Global، ارائه‌دهنده خدمات ماهواره‌ای مستقر در فرانسه Eutelsat و دولت بریتانیا بزرگترین سهامداران این شرکت بودند، در حالی که SoftBank ژاپن 12 درصد از سهام خود را حفظ کرد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، یک موشک فالکون ۹ حامل ۴۰ ماهواره وان وب روز پنجشنبه در ساعت ۱۷: ۲۷ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۰۱: ۵۷ به وقت تهران) از مرکز فضایی کندی ناسا (KSC) در فلوریدا به فضا پرتاب شد.
دوربین های روی زمین مناظر خیره کننده ای از فالکون ۹ را هنگام جدا شدن اولین مرحله آن ثبت کردند. طبق توضیحات مأموریت اسپیس ایکس، فرود مرحله اول فالکون ۹، صد و چهل و پنجمین بازیابی موفقیت آمیز موشک اسپیس ایکس و چهارمین پرتاب و فرود برای این تقویت کننده خاص بود.
وان وب پس از پرتاب از طریق توییتر اعلام نمود: ما پرتاب داشتیم. ۴۰ ماهواره ما در فلوریدا زمین را ترک کردند. از همکارانمان در اسپیس ایکس برای کسب این موفقیت تشکر می نماییم.
وان وب در حال ساخت یک صورت فلکی متشکل از ۶۴۸ ماهواره در مدار پایینی زمین است که تا حدی با استارلینک اسپیس ایکس رقابت خواهد نمود. بیشتر از ۴۶۰ ماهواره وان وب قبل از پرواز امروز به مدار رسیده بودند که اکثریت قریب به اتفاق آنها بر فراز راکت های سایوز ساخت روسیه که توسط شرکت فرانسوی Arianespace اداره می گردند، پرتاب می شدند. اما این عملیات پس از حمله روسیه به اوکراین در ماه فوریه از هم پاشید و یک شکاف پرتاب برای وان وب باقی گذاشت. این شرکت به زودی آن را پر کرد و قراردادهایی با شرکت اسپیس ایکس و مؤسسه نیو اسپیس ایندیا لیمیتد امضا کرد.
نخستین پرواز تحت قرارداد مؤسسه نیو اسپیس ایندیا لیمیتد در ۲۱ اکتبر اتفاق افتاد، زمانی که یک موشک هندی GSLV Mark III با موفقیت ۳۶ ماهواره وان وب را به پرواز درآورد. پرتاب روز پنجشنبه اولین مأموریت اسپیس ایکس برای وان وب را رقم زد. همچنین اولین پرتاب وان وب از فلوریدا بود و به این مفهوم بود که وان وب حالا بیشتر از ۵۰۰ ماهواره در مدار دارد.
پرواز پنج شنبه برای سه شنبه (۶ دسامبر) برنامه ریزی شده بود، اما اسپیس ایکس آن را به عقب انداخت تا بررسی های بیشتری انجام دهد. این پنجاه و پنجمین پرتاب اسپیس ایکس در سال ۲۰۲۲ بود. اسپیس ایکس، یک شریک پرتاب جالب برای وان وب است، چراکه این دو شرکت در زمینه اینترنت ماهواره ای رقیب هستند.


 

1401/09/18
22:15:16
5.0 / 5
499
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲