آخرین خبرها در مورد فیبر نوری ایران


لینک بگیر دات کام: یکی از هفت کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات، گسترش زیرساخت های ارتباطی و فیبر نوری است و مسئولان وزارت ارتباطات تاکید کرده اند با برنامه ریزی انجام شده تا پایان دولت سیزدهم 80 درصد خانوارها و کسب وکارها به فیبر نوری متصل خواهند شد که سرعت نامحدودی دارد و بتازگی هم اعلام شده که همه شهرهای استان ایلام تحت شبکه سراسری فیبر نوری قرار گرفته است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، رشته های شفاف شیشه ای و پلاستیکی یا فیبرنوری حالا بخش مهمی از تجهیزات ارتباطی زیرساختی در جهان را به وجود آورده است؛ فناوری اصلی که طی سال های قبل در قسمت ارتباطات ثابت ایران کمتر به کار گرفته شده بود، اما در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه دولت و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته است.

شبکه زیرساخت کشور با سرمایه گذاری دولت، بیشتر از ۷۰ هزار کیلومتر فیبر را برای اتصال شهرهای مختلف کشور به یکدیگر فراهم نموده، اما در داخل شهرها هنوز شبکه دسترسی یا آخرین لایه اتصال به ساختمان های مسکونی و تجاری کشور با تجهیزات قدیمی هم وجود دارد که به شبکه مسی مشهور است؛ این شبکه به رغم گستردگی زیاد، توانایی کمی برای سازگاری با تکنولوژیهای جدید و استفاده از خدمات پهن باند دارد.

این در حالی است که برمبنای مصوبه شورای عالی فضای مجازی تا سال ۱۴۰۴ باید ۸۰ درصد خانوارها و ۱۰۰ درصد کسب وکارها با متوسط سرعت ۲۵ مگابیت برثانیه به پهن باند ثابت دسترسی داشته باشند و دسترسی ۲۰ میلیون خانوار و پنج میلیون کسب وکار تا سال ۱۴۰۴ به اینترنت پهن باند ثابت باید بر بستر فیبر نوری شکل گیرد.

در همین رابطه، بتازگی علی کریمی- سرپرست اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام- با اشاره به طرح ملی ایجاد ۲۰ میلیون پورت پوشش فیبرنوری در سرتاسر کشور اظهار کرده است: در استان ایلام با هماهنگی استانداری و شرکت سرمایه گذاری «های وب»، پروژه راه اندازی فیبرنوری با ۳۰۰ نیرو از هفته اول مهر کار آغاز شد.

وی افزود: با شروع این پروژه در استان ایلام، ۱۳۰ کیلومتر از نظر ساختار حفاری شده است و ۲۲۰ کیلومتر هم کابل دیواری راه اندازی شده که میتوان گفت در مجموع ۳۵۰ کیلومتر کابل در ۲۷ شهر ایلام کشیده شده است.

سرپرست اداره ارتباطات و فناوری اطلاعات استان ایلام با اشاره به اینکه پروژه فیبرنوری این استان در دهه فجر افتتاح می گردد، گفت: برنامه لازم برای واگذاری اینترنت پر سرعت برای همه شهرهای استان ادامه دارد و تحول خوبی در سطح دیتا شاهد می باشیم امیدوار هستم در سایر استانها هم این مسئله پیگیری شود و این آمادگی را داریم که تجارب خودرا در اختیار دیگر استانها قرار دهیم.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی با اشاره به اینکه ایلام از نظر شاخصهای ارتباطات و فناوری اطلاعات (IDI) در رتبه ۱۷ در میان دیگر استانها قرار دارد، افزود: استان ایلام دارای ۳۷۸ روستای بالای ۲۰ خانوار هستیم و تا حالا ۳۴۴ روستا زیر پوشش اینترنت پرسرعت قرار گرفته اند و تا آخر سال آینده همه روستاها زیر پوشش اینترنت پرسرعت قرار می گیرند.

کریمی با اشاره به موانع موجود در بحث توسعه ارتباطات روستایی این استان گفت: عمده مشکل موجود در توسعه ارتباطات استان ایلام، کوهستانی بودن و صعب العبور بودن برخی مناطق است که در مواقعی برای پوشش، مجبور به ایجاد چندین سایت هستیم.

همچنین طبق اعلام شرکت مخابرات، رضا خلیلی- معاون شبکه مخابرات ایران- در مصاحبه ای در رابطه با ی سهم شرکت مخابرات ایران برای تحقق برنامه توسعه فیبر نوری گفت: یکی از زیرساخت های تخصصی و اصلی شرکت مخابرات که بعنوان یک اپراتور با تجربه با بیشتر از ۵۰ سال شمرده می شود، توسعه شبکه فیبر نوری است که اجرای آن از ده ها سال پیش شروع شده و همچنان بعنوان امری مستمر ادامه دارد.

وی گفت: حالا بزرگترین زیرساخت شبکه فیبر نوری کشور در اختیار شرکت مخابرات ایران است، اما در واقع در سال های اخیر، بحث رساندن این فیبر به مشتریان مطرح گردیده است، به جهت اینکه قبلا این فیبر در مسیرهای بین شهری و انتقال استفاده می شد، اما این تغییری که در بحث فناوری و دسترسی مشترکان اتفاق افتاد، بحث اجرای فیبر برای استفاده های کاربران عادی، خانگی، تجاری و سازمانی را بیان کرد که رویکرد جدیدی شمرده می شود.

معاون شبکه شرکت مخابرات ایران افزود: حجم نیاز در اجرای فیبر در این مقوله بسیار زیاد و با عددهای قبلی خیلی متفاوت می باشد و شاید میلیون ها کُر کیلومتر فیبر برای این کار مصرف شود.

وی گفت: شرکت مخابرات ایران در حوزه چارچوب برنامه های ابلاغی این مسیر را ادامه می دهد و برنامه ای که برای سال جاری پیشبینی شده است، افزون بر ۸۰۰ هزار پوشش خواهد بود و این به مدلول اینست که ۸۰۰ هزار خانوار را این شبکه زیر پوشش قرار دهد.

خلیلی افزود: بر همین اساس، مشتریان یا خانوارهایی که در محدوده هستند باید درخواست بدهند و باتوجه به ظرفیت بازار و نیاز مردم، به شبکه فیبر نوری وصل می شوند.

پیش از این هم عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - در رابطه با ی پروژه فیبر نوری منازل و کسب وکارها هم گفته بود تا حالا ۱۰ شرکت و اپراتور برای اجرای این طرح ملی پای کار آمده اند و کار در ۶۵ شهر در ۱۰ استان شروع شده است و امیدوار هستم که تا دهه فجر سال جاری، در سرتاسر کشور شروع شود.

گفتنی است یکی از هفت کلان پروژه شبکه ملی اطلاعات، گسترش زیرساخت های ارتباطی و فیبر نوری است و ایران در این حوزه جزو کشورهای انتهای لیست است اما توسط مسؤلان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید شده با برنامه ریزی های انجام شده تا پایان دولت سیزدهم ۸۰ درصد خانوارها و کسب وکارها به فیبر نوری متصل خواهند شد که سرعت نامحدودی دارد؛ دولت منابع لازم را تأمین کرده و ۸ درصد از درآمد اپراتورهای همراه به این مسئله اختصاص می یابد. همچنین سرمایه لازم تأمین شده و زیرساخت های حقوقی هم فراهم گشته است. 


منبع:

1401/09/19
23:49:43
5.0 / 5
473
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
از دست ندهید!