بهترین توضیحات متا برای مطلب


متادسکریپشن یا توضیحات متا برای بهینه سازی جستجو مهم است. اگر به درستی انجام شود، کاربران را تشویق می‌کند تا در صفحات نتایج جستجو بر روی مطلب شما کلیک کنند.


در این مطلب می خوانید:
  1. توضیحات متا چیست؟
  2. مثال توضیحات متا
  3. توضیحات متا در مقابل قطعات SERP
  4. چرا توضیحات متا برای سئو مهم هستند؟
  5. طول توضیحات متای توصیه شده یا ایده آل چیست؟
هدف از متا دسکریپشن (Meta Description) ارائه خلاصه ای از صفحه وب است.
 
در دستورالعمل گوگل آمده است:
"تگ توضیحات متای صفحه، به گوگل و سایر موتورهای جستجو خلاصه ای از موضوع صفحه را می دهد." 
 
بنابراین توضیحات متا مستقیماً بر رتبه بندی جستجو تأثیر نمی گذارد. اما بطور غیرمستقیم با افزایش ورودی سایت شما از گوگل، به بالا رفتن رتبه گوگل سایت شما کمک می کند. به بیان دیگر توضیحات متا نقشی در کمک به بازدیدکنندگان بالقوه سایت دارند تا بفهمند یک صفحه در مورد چیست، که می تواند تأثیر مثبتی بر ارجاعات جستجو داشته باشد.
در این مطلب لینک بگیر، یاد خواهید گرفت که چگونه توضیحات متای فوق العاده ای ایجاد کنید که به موتورهای جستجو کمک می کند محتوای صفحه شما را درک کنند و جستجوگران را ترغیب می کند تا روی آن کلیک کرده و از وب سایت شما بازدید کنند. اما ابتدا باید بدانید تگ متا دسکریپشن دقیقا چیست؟
 

توضیحات متا چیست؟

توضیحات متا یا Meta Description یک تگ HTML است (از نظر فنی، عنصر HTML نامیده می‌شود) که خلاصه‌ای از محتوای یک صفحه وب را به موتورهای جستجو و جستجوگران ارائه می‌دهد.
در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) در زیر عنوان صفحه نمایش داده می شود. URL، عنوان و توضیحات متا با هم چیزی را تشکیل می دهند که قطعه جستجو (search snippet) نامیده می شود.
 

مثال توضیحات متا

طبق گفته کنسرسیوم وب جهانی (W3C)، سازمان بین المللی که مسئول تعریف استانداردهای HTML است، توضیحات متا دارای سه کیفیت است. سه ویژگی یک متا توصیف معتبر عبارتند از:
کاربران می‌توانند هر متنی را که می‌خواهند تایپ کنند، بدون هیچ محدودیتی، به شرطی که موضوع صفحه وب را توصیف کند.
خلاصه باید برای استفاده توسط یک موتور جستجو مناسب باشد.
در هر صفحه وب فقط یک متای توضیحات می تواند وجود داشته باشد.
 

گوگل توضیحات متا را بازنویسی می کند

قطعه جستجو (search snippet) می تواند حاوی توضیحات متا از یک صفحه وب یا متنی باشد که گوگل از قسمت قابل مشاهده خود صفحه وب انتخاب می کند.
دستورالعمل‌های گوگل بیان می‌کند که تنها در صورتی از توضیحات متا استفاده می‌کنند که دقیق باشد.
«اگر فکر کنیم که توضیح دقیق‌تری نسبت به محتوای موجود در صفحه به کاربران ارائه می‌کند، گاهی اوقات گوگل از برچسب <meta name=”description”> از یک صفحه برای ایجاد یک قطعه در نتایج جستجو استفاده می‌کند.
بسته به دقت توضیحات متا، Google ممکن است توضیحات متا را برای صفحه وب شما بازنویسی کند که کاملاً با توضیحات متا در صفحه وب متفاوت باشد.
این چیز جدیدی نیست. گوگل سال ها پیش این فرآیند را خودکار کرد.
یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که گوگل 70 درصد مواقع توضیحات متا را بازنویسی می کند.
اگر این درست است، آیا ناشران توضیحات متای دقیقی ایجاد نمی کنند؟
چیزی که قابل بحث نیست این است که درک روش صحیح نوشتن توضیحات متا مهم است.
 

توضیحات متا در مقابل قطعات SERP

برخی از افراد به اشتباه از اصطلاحات «توضیحات متا» و «قطعه جستجو» به جای یکدیگر استفاده می‌کنند.
اما توضیحات متا (Meta Description) و تکه‌های جستجو (search snippet) دو چیز متفاوت هستند. توضیحات متا یک تگ HTML است که شما کنترل می کنید. شما می توانید توضیحات متا خود را ایجاد و بهینه کنید. اما قطعات جستجو، توضیحاتی هستند که گوگل برای صفحات وب شما نشان می دهد.
 

چرا توضیحات متا برای سئو مهم هستند؟

توضیحات متا به عنوان فاکتورهای رتبه بندی استفاده نمی شود. بنابراین، امروزه چگونه باید از آنها استفاده کرد، چرا آنها مهم هستند؟
توضیحات متا می تواند با متقاعد کردن کاربران مبنی بر اینکه صفحه وب حاوی اطلاعات مورد نظر آنها است، به افزایش کلیک، ترافیک، تبدیل احتمالی و درآمد کمک کند.
راهنمای گوگل برای بهترین شیوه های توضیحات متا، استفاده از تگ توضیحات متا را برای خلاصه کردن محتوای صفحه وب توصیه می کند.
اما همچنین پیشنهاد می کند از آن برای متقاعد کردن کاربران استفاده کنید که محتوا همان چیزی است که آنها به دنبال آن هستند.
"توضیحات متا مانند گامی هستند که کاربر را متقاعد می کنند که صفحه دقیقا همان چیزی است که آنها به دنبال آن هستند."
هدف از سئو رتبه بندی سایت در بالای نتایج جستجو است. آنچه که توضیحات متا را برای سئو مهم می کند این است که با متقاعد کردن کاربر برای کلیک کردن روی صفحه وب، رتبه برتر را به یک برد تبدیل می کند.
 

طول توضیحات متای توصیه شده یا ایده آل چیست؟

برای سال‌ها بهترین روش استاندارد سئو در نظر گرفته می‌شود که توضیحات متا را در حدود ۱۶۰ تا ۱۶۵ کاراکتر (یا ۱۵۶ تا ۱۶۰ کاراکتر بسته به اینکه با چه کسی صحبت می‌کنید) حفظ شود.
دلیل این امر این است که این بهینه سازی به جلوگیری از کوتاه شدن توضیحات متا در نتایج جستجو کمک می کند.
اما گوگل از توضیحات متا برای درک بهتر صفحه وب استفاده می کند و محدودیتی برای طولانی بودن توضیحات متا وجود ندارد، اگرچه گوگل بیشتر از یک پاراگراف کوتاه را پیشنهاد نمی کند.
 
این چیزی است که گوگل توصیه می کند:
«تگ توضیحات متای صفحه به گوگل و سایر موتورهای جستجو خلاصه ای از آنچه صفحه درباره آن است می دهد. ... تگ توضیحات متا صفحه ممکن است یک یا دو جمله یا حتی یک پاراگراف کوتاه باشد.»
 
سئوکاران توصیه می کنند که توضیحات متا را در یک محدوده تعیین شده بر اساس مقداری از توضیحات متا که گوگل می تواند در صفحه نتایج جستجو نشان دهد، نگه دارید.
گوگل می گوید مختصر باشید و به اندازه یک پاراگراف بنویسید.
استانداردهای W3C HTML بیان می‌کنند که هیچ محدودیتی وجود ندارد به غیر از اینکه یک «رشته آزاد» است، به این معنی که هیچ قانونی در مورد میزان استفاده از متن وجود ندارد.
اگر قرار باشد با آنچه گوگل توصیه می‌کند مطابقت داشته باشد، می‌توان گفت که طول ایده‌آل یک متا توضیحات تا زمانی است که باید صفحه وب را به طور دقیق خلاصه کنید، اما بیشتر از یک پاراگراف کوتاه نباشد.
 
در نهایت، قضاوت با خود شماست. ما در لینک بگیر دات کام در بخش تحلیل سئوی سایت به شما در بهینه سازی داخلی سایتتان کمک می کنیم.
 
 
1401/10/25
16:48:46
5.0 / 5
386
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
از دست ندهید!