استفاده از اکسل برای سئو


آیا تا به حال به استفاده از قدرت اکسل برای کارهای سئو فکر کرده اید؟ در این مطلب 7 نکته و ترفند ضروری که ممکن است ندانید را مطرح خواهیم کرد.

اکسل یکی از همه کاره ترین و قدرتمندترین ابزارها در جعبه ابزار سئو حرفه ای است. شما می توانید از اکسل برای ردیابی و تجزیه و تحلیل معیارهای کلیدی مانند رتبه بندی، ترافیک وب سایت و بک لینک ها استفاده کنید.

هم چنین از آن می توان برای ایجاد و به روز رسانی متا تگ ها، ردیابی و تجزیه و تحلیل استراتژی ها و عملکرد سئو رقبا، ایجاد گزارش های خودکار، و مراقبت از بسیاری از وظایف داده ای که هر روز با آنها روبرو می شوید، استفاده کنید.

 

مزایای استفاده از اکسل برای سئو

- در حالی که بسیاری از ابزارهای پولی می توانند به شما در انجام کارهای مشابه کمک کنند، اکسل یک گزینه فوق العاده برای بهبود، ترکیب یا جایگزینی آن ابزارها است.

- مقرون به صرفه است و با طیف وسیعی از ابزارهایی که قبلاً استفاده می کنید ارائه می شود.

- منابع و دوره های زیادی برای کمک به یادگیری شما وجود دارد.

- به راحتی حجم زیادی از داده ها را مدیریت می کند.

- قابلیت مرتب سازی و حذف و کپی دارد.

- ایجاد و مدیریت پایگاه داده با فرمول های ساده.

- داده ها به راحتی به ابزارهای دیگر منتقل می شود و برای کارهای دیگر در دسترس است.

- دارای جداول محوری و نمودارهای هوشمند است.

 

1. چند منبع داده را ترکیب کنید

در مبحث سئو اغلب متوجه خواهید شد که مجبور هستید داده ها را از چندین منبع ادغام کنید. این کار را می‌توانید در اکسل با استفاده از Power Query به راحتی انجام دهید. Power Query کارهایی را به صورت خودکار و ساده انجام می دهد که به زمان و مهارت زیادی نیاز دارد و احتمالاً بهترین ویژگی اکسل برای مشاغل و متخصصان سئو است.

 

2. پاکسازی داده ها

اگر بیشتر وقت شما صرف آماده کردن داده ها برای تجزیه و تحلیل از دست می رود، و یا پیدا کردن و حذف دستی همه موارد تکراری می تواند دردسر جدی باشد، لازم نیست اینطور باشد. اکسل می تواند این کار را فوراً برای شما انجام دهد. به سادگی به برگه "داده" بروید و روی "حذف موارد تکراری" کلیک کنید. اکسل آنها را به سادگی با رفتن به Edit > Find > Go To برای شما حذف می کند.

 

3. Power Excel با ابزارهای افزودنی

برخی از کارهای پیچیده تر، مانند خزیدن، نیاز به کمی دانش کدنویسی دارند. با این حال، اگر آن را در مجموعه مهارت خود ندارید، ابزارهایی وجود دارد که می توانید دانلود کنید، با ابزارهای دیگر ادغام کنید و به آن اضافه کنید.

SEOTools ابزارهای سئو، ادغام، اتصال دهنده ها و چندین ابزار دیگر را ارائه می دهد که سفارشی کردن اکسل و ایجاد پروژه های سفارشی را آسان می کند. SEOGadget قدرت Moz، Grepwords و Majestic را به اکسل می آورد. Analysis ToolPak برای تجزیه و تحلیل داده های جدی است. این افزونه آمارهای عمیق را بهبود می‌بخشد و خودکار می‌کند و برای پیش‌بینی، روند، تحلیل رگرسیون و کارهای پیچیده‌تر تجزیه و تحلیل داده‌ها که ممکن است در R یا Python انجام دهید، عالی است.

 

4. اینفوگرافیک ها و نمودارها

تجسم داده ها و داستان سرایی احتمالاً برخی از مهم ترین مهارت هایی هستند که می توانید داشته باشید. اینجاست که ابزارهایی مانند Power Query و PivotTables وارد می شوند. جداول محوری که درست در اکسل تعبیه شده اند، ابزار ارزشمند دیگری هستند که برای این منظور در اختیار دارید.

 

5. خودکارسازی وظایف مشترک با ماکروها

سئو پر از کارهای تکراری مانند گزارش هفتگی است که زمان زیادی از شما می گیرد. ماکروهای اکسل در این موضوع جواب می دهند و استفاده از آنها واقعا آسان است و می توانید به سادگی مراحلی را که می‌خواهید خودکار کنید، طی کنید و وقتی کارتان تمام شد، به نوار برگردید و ضبط را متوقف کنید. هنگامی که برای اجرای اتوماسیون آماده شدید، به دکمه ماکرو در نوار بروید، روی "View Macros" کلیک کنید و ماکرو مورد نظر را از لیست انتخاب کنید. اگر ماکروهایی دارید که بیشتر از بقیه از آنها استفاده می کنید، می توانید آنها را به نوار ابزار دسترسی سریع اضافه کنید.

 

6. به راحتی فیدها و داده ها را به اکسل وارد کنید

اگر از Google Alerts استفاده می‌کنید یا مکرراً منتشر می‌کنید، وارد کردن خودکار فیدها به اکسل می‌تواند صرفه‌جویی زیادی در زمان داشته باشد. برای شروع، به سادگی آدرس فید RSS را بگیرید. سپس به Google Sheets بروید و از تابع IMPORTFEED استفاده کنید تا به‌روزرسانی‌ها را مستقیماً در یک صفحه گسترده بیاورید. همچنین می‌توانید اطلاعات را به ستون‌های جداگانه اضافه کنید. از اینجا می‌توانید به‌طور منظم داده‌ها را دانلود و وارد اکسل کنید، آن‌ها را با سایر داده‌های مرتبط ترکیب کنید، یا آن‌ها را در داشبوردهای سفارشی خود ادغام کنید. اگر به چیزی کمی خودکارتر نیاز دارید، از Google Apps Script یا یکی از افزونه‌های موجود برای خودکار کردن فرآیند استفاده کنید.

 

7. تحلیل بک لینک

برای تجزیه و تحلیل بک لینک ها با اکسل، داده های بک لینک را با ابزارهایی مانند Ahrefs، Majestic یا Google Search Console جمع آوری کنید. سپس آن را به اکسل وارد کنید و از آن برای تجزیه و تحلیل بک لینک های خود به چند روش استفاده کنید:

  • چه کسی به شما پیوند می‌دهد: از ابزارهای مرتب‌سازی و فیلتر اکسل برای فیلتر کردن داده‌ها استفاده کنید و از تابع IF: IF (منطق، true_value،[false_value]) برای مرتب‌سازی و شناسایی دامنه‌هایی که به شما پیوند می‌دهند استفاده کنید.
  • افراد به چه چیزی پیوند می دهند: برای مشاهده متن لنگر که اغلب برای بک لینک های شما استفاده می شود (با استفاده از فرکانس/تعداد) مرتب کنید و فیلتر کنید.
  • چه زمانی افراد به شما پیوند داده اند: داده ها را بر اساس تاریخ سازماندهی کنید تا ببینید لینک های شما چقدر قدیمی هستند و بیشتر بک لینک های شما چه زمانی به دست آمده اند.
  • با ترکیب کردن بک لینک و داده های فروش یا تبدیل، روندها یا الگوها را در پروفایل های بک لینک خود با جداول محوری، گروه ها، نمودارها و نمودارها پیدا کنید.
  • داده های خاص را بر اساس شرایط خاص با قالب بندی شرطی برجسته کنید. این باعث می‌شود بک لینک‌ها از وب‌سایت‌های معتبر یا بک‌لینک‌هایی با متن لنگر خاص به راحتی شناسایی شوند.

 

1401/10/30
23:59:11
5.0 / 5
444
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
از دست ندهید!