شکایت آمریکا از گوگل برای جلوگیری از نفوذ گوگل در بازار


وزارت دادگستری آمریکا از گوگل درباره نفوذی که این غول جست وجو در بازار تبلیغات دیجیتالی دارد، شکایت می کند.

گوگل شرکتی آمریکایی فعال در زمینه اینترنت، فناوری و تکنولوژی است که موتور جستجوی گوگل برای همه مردم دنیا آشناست. گوگل در 4 سپتامبر 1998 توسط لری پیج و سرگی برین در زمانی که آنها دانشجوی دکترا در دانشگاه استنفورد در کالیفرنیا بودند تاسیس شد. آنها با هم حدود 14 درصد از سهام آن را در بورس دارند و 56 درصد از قدرت رای سهامداران خود را از طریق سهام دارای حق رای فوق العاده کنترل می کنند. این شرکت از طریق عرضه اولیه عمومی (IPO) در سال 2004 وارد بازار عمومی شد. در سال 2015، Google به عنوان یک شرکت تابعه کاملاً متعلق به Alphabet Inc سازماندهی شد. گوگل بزرگترین زیرمجموعه آلفابت است و یک شرکت هلدینگ برای دارایی ها و منافع اینترنتی Alphabet است.

به گزارش لینک بگیر دات کام، بلومبرگ به نقل از منابع آگاه نوشت: انتظار می رود این پرونده قبل از پایان هفته جاری، در دادگاه فدرال تنظیم شود. وزارت دادگستری آمریکا و گوگل در این زمینه حاضر نشدند اظهارنظر کنند.

شکایت آمریکا از گوگل برای جلوگیری از نفوذ گوگل در بازار، دومین پرونده شکایت انحصارطلبی خواهد بود که وزارت دادگستری آمریکا مقابل گوگل می گشاید. این شرکت در بازار تبلیغات دیجیتالی ۲۷۸.۶ میلیارد دلاری آمریکا، بازیگر شماره یک بوده و عمده فناوری مورد استفاده برای خرید، فروش و نمایش تبلیغات آنلاین را کنترل می کند.

این شکایت همچنین، پنجمین شکایتی در آمریکا خواهد بود که شیوه های کسب وکار گوگل را به چالش می کشد. دادستان های کل ایالتی، سه شکایت جداگانه مقابل گوگل تنظیم کرده و مدعی شده اند این شرکت برخلاف قوانین ضد انحصارطلبی، بازارهای جست وجوی آنلاین، فناوری تبلیغات و اپلیکیشن ها در پلت فرم موبایل اندروید را تحت نفوذ دارد.

طبق برآورد سال ۲۰۲۳ شرکت تحقیقاتی ئی مارکتر، گوگل در بازار ۶۲۶.۸۶ میلیارد دلار تبلیغات دیجیتالی جهانی، شرکت شماره یک است و آمریکا، بزرگترین بخش این بازار محسوب می شود. پیش بینی می شود کارهای تبلیغاتی آلفابت (شرکت مادر گوگل) در سال میلادی جاری، ۷۳.۸ میلیارد دلار درآمد تبلیغات دیجیتالی در آمریکا به همراه بیاورد. گوگل اداره سرویس خرید تبلیغات برای بازاریابان و سرویس فروش تبلیغات را برای ناشران و همین طور یک بورس معاملات که در آن دو طرف، مبادلات را در مناقصه های برق آسا تکمیل می کنند را برعهده دارد.

گوگل مدعی است بازار تبلیغات آنلاین، پرازدحام و رقابتی است. این شرکت در اسناد دادگاه و اظهاراتی که در مقابل کنگره داشته، خاطرنشان کرده است رقیبان بزرگش در بازار فناوری تبلیغات شامل آمازون، متا پلتفرمز و مایکروسافت هستند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تفحص وزارت دادگستری از کنترل گوگل بر بازار فناوری تبلیغات، به دوران ترامپ برمی گردد. ویلیام بار، دادستان کل وقت آمریکا از گوگل بر سر کسب وکار جست وجوی این شرکت شکایت کرده و مدعی شده بود این شرکت قراردادهای توزیع انحصاری با اپراتورها و سازندگان تلفن همراه دارد تا مانع رقابت دیگران شود. این پرونده مقرر است در سپتامبر مورد رسیدگی قرار گیرد.

 

1401/11/04
20:47:14
5.0 / 5
430
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
از دست ندهید!