سئو و بازاریابی موتورهای جستجو چه تفاوتی دارند؟


تفاوت بین بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) و بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) چیست؟ این دو چگونه با هم ارتباط دارند و با هم کار می کنند؟

SEO (سئو) و SEM در واقع دو روی یک سکه هستند، اما از شامل اقدامات بسیار متفاوتی بوده و به جنبه های مختلف بازاریابی مربوط می شوند. گاهی اوقات این دو اصطلاح با هم برای اشاره به مجموعه‌ای از فعالیت‌های مشابه استفاده می‌شوند، که ممکن است برای کسانی که با این دنیا آشنا نیستند گیج‌کننده باشد. در دنیای دیجیتال مارکتینگ هر فرد حرفه ای باید درک کاملی از این دو اصطلاح داشته باشد و اهمیت آنها را در عرصه بازاریابی درک کند. برای کشف نقشی که امروزه SEO و SEM در زمینه بازاریابی دیجیتال ایفا می کنند، در ادامه مطلب با لینک بگیر همراه باشید.

 

سئو چیست و چگونه کار می کند؟

سئو بخش مهمی از استراتژی بازاریابی دیجیتال است که تا سال 2017، گوگل بیش از 79 درصد از ترافیک جستجوی جهانی را به خود اختصاص داده است و سایر موتورهای جستجوی اصلی هر کدام 7 درصد یا کمتر از آن عقب هستند. بنابراین، تمرکز اصلی هنگامی که ما در مورد موتورهای جستجو در زمینه سئو صحبت می کنیم، گوگل است.
 
بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO) به فرآیندی اشاره دارد که توسط آن موتورهای جستجو محتوا را «خزیدن» می کنند تا ببینند چقدر برای جذب ترافیک موثر است. موتورهای جستجو تعدادی از خصوصیات یک وب سایت (مانند کلمات کلیدی، برچسب ها و عنوان لینک ها) را ارزیابی می کنند و آن را از نظر ظرفیت جذب ترافیک ارگانیک بر اساس عوامل مختلف رتبه بندی می کنند.
 

SEM چیست و چگونه کار می کند؟

بازاریابی موتورهای جستجو (SEM) توصیفی است که انواع مختلفی از تبلیغات جستجوی پولی را در خود جای داده است. این همان چیزی است که شما به عنوان تبلیغ گوگل می بینید و معمولا در بالای لیست صفحه قرار می گیرد. معمولاً این به جای گذاری و استفاده از کلمات کلیدی مربوط می شود و این یکی از راه هایی است که چرا انجام آن به خوبی می تواند به دانش و استراتژی بیشتری نیاز داشته باشد.
 
SEM برای شناخت برند عالی است زیرا به این معنی است که هر بار که کسی جستجو می کند در صدر لیست قرار خواهید گرفت. همچنین یک راه عالی برای وارد کردن ترافیک هدفمند به وب سایت شما است. و چون مربوط به تبلیغات پولی است، درک بازگشت سرمایه شما به صورت مستقیم آسان است – شما از تبلیغات پولی استفاده می کنید و می توانید بر ترافیک آن ها نظارت داشته باشید و سپس بر اساس این اطلاعات کمپین ایجاد کنید.
 
معایب SEM این است که به دانش و ابزارهای ویژه اضافی نیاز دارد (مانند Google AdSense). اگر در این زمینه به خوبی مسلط نیستید، احتمالاً باید شخصی را استخدام کنید که تخصص زیادی در بازاریابی وب و کمپین های تبلیغاتی داشته باشد تا از پس این کار برآید و ارزش آن را داشته باشد.
 

تفاوت بین SEO و SEM چیست؟

وقتی در مورد تفاوت های SEO و SEM صحبت می کنیم، در واقع فقط در مورد رویکردهای مختلف تبلیغات صحبت می کنیم. سئو گاهی اوقات به عنوان یک اصطلاح کلی استفاده می شود که شامل SEM می شود، اما از آنجایی که SEM به شدت به تبلیغات پولی اشاره دارد، در واقع از هم جدا هستند. SEM در مورد دریافت ترافیک از طریق تبلیغات پولی است و سئو بیشتر در مورد به دست آوردن، نظارت و تجزیه و تحلیل الگوهای ترافیک ارگانیک (بدون پرداخت) می باشد.
 

SEO و SEM چگونه مکمل یکدیگر هستند؟

سئو و SEM هر دو به شدت به کلمات کلیدی برای هدایت ترافیک به وب سایت های تجاری و صفحات وب متکی هستند. اگرچه تکنیک های بازاریابی مورد استفاده برای هر یک متفاوت است، اما هر دو بر جریان ترافیک و نحوه ارتباط آنها با فعالیت های بازاریابی متمرکز هستند. افراد از موتورهای جستجو برای جستجوی چیزی که به دنبال آن هستند استفاده می کنند و می توانند آن را با نتایج ارگانیک (SEO) یا نتایج پولی (SEM) پیدا کنند.
 
اکثر مردم قبل از خرید هر چیزی به صورت آنلاین جستجو می کنند، بنابراین حضور قوی در جستجو بسیار مهم است و استفاده از ترکیب استراتژیک هر دو می تواند دید شما را در دراز مدت افزایش دهد.
 
SEO برای ترافیک ارگانیک است - بنابراین لیست های بدون پرداخت یا رایگان است، و SEM برای تبلیغات هدفمندی است که شما برای آن هزینه می کنید. آنها می توانند مکمل باشند، اما تنها در صورتی که ابتدا خود وب سایت برای SEO مناسب باشد، SEM شانس بیشتری برای موفقیت دارد.
 
سئو پایه و اساس SEM خوب است و هنگامی که هر کدام را به درستی راه اندازی کنید، شانس بیشتری برای دریافت ترافیک با کیفیت بالا و بهبود نرخ تبدیل خواهید داشت. هنگامی که یک سایت دوستدار SEO و تبلیغات حمایت شده دارید که به درستی با استفاده از کلمات کلیدی مناسب هدف گذاری می شوند، شانس بیشتری برای نشان دادن در بالای جستجوهای پولی خواهید داشت. اما برای اینکه گوگل شما را به عنوان یک وب سایت معتبر ببیند، باید سئوی خود را تنظیم کنید.

 

1402/02/21
16:46:11
5.0 / 5
405
این مطلب را می پسندید؟
(3)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
از دست ندهید!