جذب گوگل و مایکروسافت در کشور مالزی


لینک بگیر دات کام: مالزی با هدف تقویت موقعیت خود به عنوان یک هاب دیتا و یک پایگاه زنجیره تامین بی طرف در بحبوحه تنش های رو به رشد میان آمریکا و چین، می خواهد مایکروسافت و گوگل را جذب نماید.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، ظفرول عبدالعزیز، وزیر بازرگانی و صنعت مالزی، در مصاحبه با تلویزیون بلومبرگ اظهار داشت: ما تا جایی که بتوانیم، شرکتهای زیادی را جذب می نماییم و به تدریج خویش را بعنوان یک هاب دیتاسنتر، تثبیت می نماییم.

موفقیت سرمایه گذاری مالزی در سال میلادی جاری، شامل جذب شرکت هایی نظیر تسلا و خدمات وب آمازون (AWS) بوده است.

تسلا می خواهد خودرو های برقی را به این کشور آسیای جنوب شرقی وارد کرده و شبکه ای از ابرشارژرها بسازد در حالیکه شرکت خدمات وب آمازون، ۲۵.۵ میلیارد رینگیت (۷.۴ میلیارد دلار) در زیرساخت رایانش ابری تا سال ۲۰۳۷ سرمایه گذاری خواهد نمود.

تنش های فزاینده میان واشنگتن و پکن، شرکتهای جهانی را واداشته است به دنبال موقعیت های دیگری خارج از چین باشند.

مالزی با سایر کشورهای آسیای جنوب شرقی مانند ویتنام و تایلند برای سرمایه گذاری ها در زمینه ساخت زنجیره تأمین جدید رقابت می کند.

وزیر بازرگانی مالزی اظهار داشت: ما شاهد تغییرات زیادی در زنجیره تأمین بوده ایم و به تاب آوری و امنیتی که به این منطقه می آید، نگاه می نماییم.

طبق اعلام سازمان توسعه سرمایه گذاری مالزی، این کشور ۷۱.۴ میلیارد رینگیت سرمایه گذاری تایید شده در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۳ جذب کرد که ۶۷ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزایش داشت.

سرمایه گذاری مستقیم خارجی، بیشتر از ۵۲ درصد از کل این جریان را تشکیل می دهد. وزیر بازرگانی مالزی، اوایل ماه میلادی جاری در مسافرت به ژاپن، ۲۳ میلیارد رینگیت سرمایه گذاری احتمالی را تأمین کرد.

این مقام مالزیایی با بیان اینکه مالزی همینطور به دنبال سرمایه گذاری روی جذابیت خود بعنوان یک هاب نیمه رسانا در بحبوحه وضعیت ژئوپلیتیکی منطقه ای نامعلوم است، اظهار نمود: ما باید گاهی فرصت طلب باشیم. ما در موقعیت بی طرف بوده و بخشی از زنجیره تأمین حساس هستیم.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اقتصاد مالزی بشدت به تجارت وابسته است و در مقابل شوک های ناشی از اختلالات در تجارت بخصوص تجارت در ارتباط با چین که از سال ۲۰۰۹، بزرگترین شریک تجاری این کشور بوده، صدمه پذیر بوده است.



 


منبع:

1402/03/22
17:27:12
5.0 / 5
338
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳