در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ؛

هم اندیشی دستیار صوتی هوشمند


به گزارش لینک بگیر دات کام، اولین جلسه هم اندیشی فعالان بخش خصوصی در حوزه دستیار صوتی هوشمند با حضور معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در محل پژوهشگاه ICT برگزار گردید.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات؛ اولین جلسه هم اندیشی فعالان بخش خصوصی حوزه دستیار صوتی هوشمند با هدف شناسایی چالش ها و اقدامات لازم برای موفقیت محصول و بازار دستیار صوتی در کشور با حضور دکتر انصاری، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دکتر رضوی زاده، رئیس پژوهشگاه ICT برگزار در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار گردید.
در ابتدای این هم اندیشی، نماینده سازمان نظام صنفی کامپیوتری کشور کلیات درخواست صنف از وزارت ارتباطات برای همکاری با بخش خصوصی را در شش محور بیان کرد؛ تأمین اعتبارات برای بومی سازی، ترغیب سرمایه گذاری داخلی و خارجی از راه پیگیری معافیت های مالیاتی و تضمین های بازگشت سرمایه، مجاب کردن صنایع بزرگ به بکارگیری دستیار صوتی در محصولات، اجبار دستگاههای دولتی به هوشمندسازی خدمات با بکارگیری دستیار صوتی، فرهنگ سازی برای سوق یافتن کسب و کارهای اینترنتی به بکارگیری دستیار صوتی هوشمند و عرضه زیرساخت های لازم پردازشی و ارتباطی همچون این محورها است.
در ادامه این هم اندیشی دکتر انصاری، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ضمن تاکید بر طرح پیشنهاد مدل همکاری و نیازمندی ها توسط شرکتهای فعال از وزارت در زمینه زیرساخت، داده و حمایت مالی، اظهار نمود: پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات بعنوان حلقه واسط در این میان نقش بسزایی دارد و می تواند موضوعات مطرح شده توسط بخش خصوصی را مورد بررسی و کارشناسی قرار دهد و به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انتقال دهد. ایشان بر ضرورت تعیین نحوه مداخله دولت همچون سیاست گذاری و انجام پژوهش های منجر به فناوری، مشخص کردن سطح بلوغ شرکت ها و محصولات دستیار صوتی هوشمند در کشور و نهایی کردن مدل همکاری بخش خصوصی و دولت تاکید نمود.
همچنین دکتر رضوی زاده، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این هم اندیشی ضمن تاکید بر برگزاری این نوع جلسات با بخش خصوصی، بیان نمود: در این جلسات فرصت مناسبی برای شکل گیری یک ساختار هم اندیشی منسجم جهت بررسی حوزه های توسعه فناوری، محصول، بازار و رگولاتوری هوش مصنوعی ایجاد می شود، که امیدواریم در ادامه بتوانیم بهره برداری حداکثری را از این فرصت داشته باشیم.
لازم به ذکر است در ادامه این هم اندیشی، مدیران شرکتهای بخش خصوصی حاضر در جلسه به بیان دیدگاه های خود پرداختند؛ ورود هوشمندانه حاکمیت به حوزه دستیار صوتی هوشمند با صدمه شناسی مصادیق قبلی توسعه بومی محصولات و پلت فرم ها، تأمین زیرساخت ها و دادگان، تنظیم گری و بازار سازی همچون موارد مطرح شده در این بخش بود.
مدیران استار تاپ ها و بخش های خصوصی در حوزه بازار سازی، کمک وزارت در توسعه بازارهای واقعی در قسمت دولتی و صنایع بزرگ حاکمیتی را خواهان شده و به اجتناب از نگاههای دستوری و سلبی و ضرورت توجه به نیاز سازی و ایجاد بازارهای واقعی داخلی و در خارج از کشور تاکید کردند.
بر اساس این خبر، در صحبت های مدیران بخش خصوصی به چالش های جذب و نگهداشت نیروی انسانی و تهدیدات پیش رو در مورد عدم امکان استفاده از داده های متن باز و مدلهای پیش آموزش داده شده هم اشاره شد و ضرورت حمایت های وزارت در مورد تأمین دادگان برای توسعه مدلهای بومی یادگیری در حوزه هوش مصنوعی مورد تاکید قرار گرفت.
گفتنی است در انتها این هم اندیشی دکتر معین، رئیس مرکز توسعه هوش مصنوعی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ضمن جمع بندی موضوعات به برنامه های پژوهشگاه برای پشتیبانی از تولید محصولات و خدمات هوش مصنوعی در حوزه های زیرساخت پردازشی، دادگان، رگولاتوری و خدمات ارزیابی آزمایشگاهی اشاره نمود و اضافه کرد: دغدغه وزارت، پشتیبانی واقعی از بخش خصوصی در این حوزه می باشد. مقرر شد جلسه آتی در نخستین فرصت بعد از جلسات داخلی کارگروه های سازمان نظام صنفی کامپیوتر به منظور تعیین جزئیات درخواست های بخش خصوصی از وزارت و نهایی کردن مدل همکاری در حوزه دستیار برگزار گردد.

1402/03/31
08:58:41
5.0 / 5
358
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
از دست ندهید!