در سومین اجلاس وزرای ارتباطات كشورهای عضو اكو مطرح شد

گسترش همکاریهای ایران با کشورهای عضو اکو


لینک بگیر دات کام: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه سومین اجلاس وزارت ارتباطات کشورهای عضو اکو در دیدارهای دوجانبه با رؤسای هیات های قزاقستان، آذربایجان و تاجیکستان، با اشاره به ظرفیتهای بالای همکاری بین ایران و کشورهای عضو، خواهان افزایش این همکاری ها شد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، عیسی زارع پور در حاشیه سومین اجلاس وزرای ارتباطات کشورهای عضو اکو، با ایلهام جون عطیف - قائم مقام وزیر ارتباطات دولت تاجیکستان - دیدار نمود.

وی در این جلسه با تاکید به زبان مشترک دو کشور، پتانسیل همکاری ایران و تاجیکستان را بسیار گسترده عنوان نمود و اظهار داشت: پلت فرم های ایرانی می توانند در یک همکاری مشترک در تاجیکستان مورد استفاده قرار گیرند.

زارع پور ساخت ماهواره و استفاده از داده های فضایی را یکی دیگر از زمینه های همکاری بین دو کشور عنوان نمود و اضافه کرد: با توجه به این که ایران از طراحی تا ساخت ماهواره و دریافت تصاویر بسیار باکیفیت دارای تجربه است می تواند دراین زمینه نیز با تاجیکستان همکاری داشته باشد.

وی، زیرساخت و ترانزیت دیتا را از دیگر زمینه های همکاری دو کشور اعلام نمود و اظهار داشت: دولت الکترونیک نیز می تواند زمینه همکاری دو کشور باشد.

ایلهام جون عطایف نیز در این جلسه با اشاره به بازدید از نمایشگاه توانمندی های شرکت های ایران در عرصه ICT، اظهار داشت: در این بازدید مذاکرات خوبی را برای همکاری با شرکت های خصوصی ایرانی داشتیم.

وی به تجربیات ایران در حوزه پست نیز اشاره نمود و این حوزه را زمینه مناسبی برای همکاری دو کشور دانست.

معاون وزیر ارتباطات دولت تاجیکستان به اهمیت امنیت شبکه در عرصه ICT اشاره نمود و از وزیر ارتباطات ایران خواست در این زمینه با کشور تاجیکستان همکاری داشته باشد.

در پایان این دیدار وزیر ارتباطات ایران پیشنهاد تشکیل گروه کاری مشترک بین دو کشور را ارائه کرد و طرف تاجیکستانی نیز پیشنهاد نمود که توافق نامه ای برای توسعه همکاری ها دراین زمینه تهیه و به امضای دو طرف برسد.

طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، در ادامه دیدارهای دو جانبه وزیر ارتباطات در حاشیه سومین اجلاس وزارت ارتباطات عضو اکو، با تولئوشین - قائم مقام وزیر دیجیتال، نوآوری و صنعت فضایی قزاقستان و سمیر ممدوف - قائم مقام وزیر توسعه دیجیتال و حمل و نقل آذربایجان - نیز دیدار نمود.

وزیر ارتباطات در این دیدارها با تشریح ظرفیتهای همکاری بین کشورهای عضو اکو، خواهان افزایش سطح همکاری ها در عرصه ICT شد. رؤسای هیات قزاقستان و آذربایجان نیز با اشاره به ظرفیتهای کشورهای خود از توسعه همکاری ها با ایران استقبال کردند.

بنابه این گزارش، سومین اجلاس ارتباطات و فناوری اطلاعات کشورهای عضو سازمان همکاریهای اقتصادی موسوم به اکو از روز چهارشنبه به مدت دو روز در تهران انجام شد.
1402/04/24
11:03:03
5.0 / 5
770
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴