روش افزایش امنیت wifi


لینک بگیر دات کام: اگر اینترنت وایرلس wifi به درستی ایمن نشود زمینه استفاده از آنرا برای دیگران فراهم می کنید، در صورتیکه می توانید با رعایت و اعمال روش هایی wifi خودرا در مقابل این افراد ایمن نگه دارید.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، امروزه اغلب افراد برای دسترسی به اینترنت، از مودم های بی سیم یا همان وای فای استفاده می نمایند، بدون اینکه از خطرات آن مانند دزدیده شدن اطلاعات شخصی و رمز کارت های بانکی و سوءاســتفاده مخفیانــه از اشتراک اینترنت آگاه باشند. در حقیقت هر چند امروزه بسته های اینترنتی اپراتورها برای اغلب گوشی های هوشمند فعال است، اما همچنان احتیاج به وای فای در بعضی اماکن و در بعضی شرایطی که به هر علت اینترنت گوشی فعال نیست، حس می شود.

با جهش در تعداد روترهای وای فای در طول سال ها، اگر وای فای خویش را به درستی ایمن نکنید، برای فرد دیگری امکان پذیر است که از آن استفاده نماید. اما چطور امکان دارد فردی با وای فای شما آشنا و از آن استفاده کند؟ علل مختلفی پشت یک ارتباط آهسته وجود دارد، درست مانند مشکلات در رابطه با سرور، که یک دیوار بتنی بزرگ می تواند سیگنال ها را آهسته کند، در غیر این صورت امکان دارد کسی به اینترنت شما متصل شده و اینترنت شما را به اشتراک گذاشته باشد.

از سوی دیگر هر دستگاهی که با سیستم خصوصی شما ارتباط داشته باشد، یک آدرس IP و آدرس MAC دارد. آنها امکان دارد یک نام دلخواه مانند کامپیوتر ABC داشته باشند (که توسط مالک نامیده می شود) و می تواند در فهرست دستگاههای متصل از راه تنظیمات سوییچ پیدا شود. بنابراین، درصورتی که شما یک نام ناآشنا را در سیستم خود پیدا می کنید که تشخیص نمی دهید، به احتمال زیاد، همان فرد متجاوز است!

بنابراین به سبب استفاده از wifi  و تکامل آن در سال ها روش هایی برای تامین امنیت شبکه های بی سیم عرضه شده است. بصورت مثال سفارش می شود از یک پسورد طولانی و پیچیده استفاده گردد. پروتکل WPA۲ یک برنامه رمزگذاری است و برای صیانت از وای فای دسترسی دارد. پروتکل WPA۲ جدیدتر و امن تر از پروتکل های چیده شده مانند WPA، WEP و غیره است. به عنوان یک کاربر، شما فقط احتیاج به تنظیم امنیت WPA۲ در روتر و اطمینان از آن با یک رمز عبور قوی دارید. بر اساس اعلام سایت پلیس فتا طی چندسال گذشته، بدیهی است، ایجاد یک رمز عبور طولانی و پیچیده می تواند کاری خسته کننده باشد، اما باید از این بابت اطمینان حاصل کنید که این رمز را به یاد می آورید و شخص دیگری هم نمی تواند آن را حدس بزند.

تغییر اطلاعات ورود به روتر از دیگر راهکاری های افزایش امنیت وای فای است. اغلب روترهای وای فای دارای دو آدرس IP هستند: ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ یا ۱۹۲.۱۶۸.۲.۱ و از هر مرورگر قابل دسترسی هستند. اغلب روترها با اصطلاح 'root' و 'administrator' به عنوان ورود به سیستم و کلمه عبور و با یک بار وارد شدن وارد می شوند. شما به تنظیمات روتر می روید، از آنجائیکه ورود به سیستم آسان است با توجه به اینکه کلید رمز بسیار رایج است، هر کسی می تواند تنظیمات روتر خویش را دریافت کند. برای حفظ این موضوع، جزییات ورود به سیستم روتر را به گزینه دیگری غیر از «admin» تغییر دهید.

مخفی کردن SSID روتر: یک راه قدرتمند برای صیانت از سیستم این است که SSID سوئیچ را پنهان کنید. این مورد تضمین می کند که فقط یک سیستم قابل اتصال نیست. شما باید آدرس را بصورت فیزیکی وارد کنید. همین طور نرم افزارهایی وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید، تا وقتی که یک نفر تلاش می کند با وای فای شما ارتباط برقرار کند، به شما اخطار دهند. گوگل نام این نرم افزار را پیدا می کند.

علاوه بر موارد گفته شده سفارش های بیشتری هم برای مدرسه و شرکتهای بزرگ و کوچک وجود دارد. به این جهت لازم است تدابیری برای استفاده مناسب از شبکه ارتباطی وای فای و دستورالعمل های امنیتی فناوری اطلاعات برای کاربران نهایی تهیه کنید.

همچنین برای تایید هویت کاربر، فیلترینگ آدرس MAC و سایر مکانیسم های امن را فعال کنید و نقاط دسترسی بی سیم و مسیریاب وای فای را به درستی قرار دهید. دسترسی به شبکه ارتباطی داخلی خویش را برای شبکه ارتباطی وای فای میهمان محدود کرده و برای شناسایی اتفاق های مشکوک ثبت سوابق را بصورت منظم بازبینی کنید.


 

1402/06/28
16:06:44
5.0 / 5
384
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
از دست ندهید!