در گزارش لینك بگیر دات كام اعلام شد؛

رشد ۳۰ درصدی تراکنش الکترونیک در ایران تا انتهای سال ۱۴۰۲


به گزارش لینک بگیر دات کام، مدیر لابراتوار داده و حکمرانی شریف با بیان برخی آمارها در عرصه اقتصاد دیجیتال اظهار داشت: پیش بینی می شود تراکنش الکترونیک در ایران تا انتهای سال 1402 با رشد 30 درصدی مواجه شود.

عمادالدین پاینده در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلان اینکه بواسطه گسترش خدمات دولت الکترونیک، افزایش کارایی، دسترسی، شفافیت و پاسخگویی در بخش دولتی، پیشرفت قابل توجهی رخ داده، اظهار داشت: دولت ایران ۲۰۱ خدمت عمومی و ۷۳۴ خدمت اختصاصی (از قوه قضائیه گرفته تا کشاورزی، آموزش، بهداشت و فرهنگ) را بصورت الکترونیکی ارائه می دهد.
وی اضافه کرد: طبق گزارش چشم انداز اقتصاد دیجیتال در سال ۱۴۰۱ حجم تراکنش الکترونیکی میان دستگاه های دولتی بیش از ۳ میلیارد و تراکنش الکترونیکی میان نهادهای دولتی و کسب وکارها ۴.۵ میلیارد بوده است که پیش بینی می شود در سال ۱۴۰۲ رشد حدوداً ۳۰ درصدی دراین زمینه اتفاق بیفتد.
مدیریت و رشد تصاعدی داده ها
وی با اعلان اینکه روند نوظهور داده های دولتی و افزایش خطر ها و چالش های در رابطه با آن، منجر به یک تغییر اساسی شده است، اضافه کرد: این تغییر، دولت ها را وادار ساخته تا برای خلق ارزش عمومی از چارچوب های حاکمیت داده و استراتژی های دولت الکترونیک با محوریت داده از روشی نوآورانه بهره گیرند. بر اساس نظرسنجی دولت الکترونیک سازمان ملل مربوط به سال ۲۰۲۰، تعداد کشورهایی که پورتال داده باز دولت (OGD) را راه اندازی کرده اند بطور قابل توجهی بالا رفته بطوریکه این تعداد از ۴۶ کشور در سال ۲۰۱۴ به ۱۵۳ کشور در سال ۲۰۲۰ رسید.
پاینده افزود: برمبنای شاخص توسعه دولت الکترونیک سازمان ملل متحد، ایران در رتبه ۹۱ قرار گرفته است که در مقایسه با کشورهای چین (۴۳)، ترکیه (۴۸)، عربستان (۳۱)، مالزی (۵۳) و قطر (۷۸) بمراتب جایگاه پایین تری شمرده می شود.
افزایش خرده فروشی آنلاین
مدیر لابراتوار داده و حکمرانی شریف اشاره کرد: همین طور طبق گزارش اقتصاد دیجیتال ایران، طبق برآوردهای کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، در مقایسه با افزایش ۲ درصدی میان سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، سهم جهانی خرده فروشی آنلاین از کل خرده فروشی در سال ۲۰۲۰ از ۱۶ درصد به ۱۹ درصد بالا رفته است.
پاینده اضافه کرد: به جهت همه گیری کووید -۱۹، جهان شاهد افزایش جهانی تقاضا در حوزه سفارش کالاهای آنلاین بوده به طوریکه همزمان با کاهش یک درصدی فروش کلی خرده فروشی در سال ۲۰۲۰، میانگین نرخ رشد سالیانه خرده فروشی آنلاین در جهان بین سالهای ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۳ حدوداً ۸ درصد اعلام شده است.
وی افزود: به لحاظ عملکرد تجارت الکترونیک از نوع B۲C، از میان ۱۵۲ کشور بررسی شده در سال ۲۰۲۰، ایران در رتبه ۴۴ قرار گرفت که نشان دهنده ظرفیت قابل توجه کشور در حوزه توسعه تجارت الکترونیک است. گزارش انجمن تجارت الکترونیکی بیان کننده افزایش حدوداً ۵۰ درصدی حجم تجارت الکترونیکی در سال ۲۰۲۲ است.
وضعیت تجارت الکترونیک ایران
پاینده اظهار داشت: طبق گزارش «چشم انداز اقتصاد دیجیتال»، وضعیت تجارت الکترونیک ایران از طرف مرکز توسعه تجارت الکترونیک و زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت ترسیم شده است. بر این اساس، تا سپتامبر ۲۰۲۰، بیشتر واحدهای تجارت الکترونیک ترجیح داده اند که خرید خودرا بوسیله پلت فرم ها و ارسال مرسولات خودرا بوسیله شرکت پست ایران به انجام برسانند.
وی اشاره کرد: در ارتباط با روش های پرداخت، ارزش تراکنش های انجام گرفته بوسیله درگاه پرداخت اینترنتی حدودا به ۷۰ درصد از کل گردش مالی تجارت الکترونیک رسیده که نسبت به انتها سال ۱۳۹۸ رشدی ۲۳۰ درصدی را تجربه کرده است. همین طور در گزارش مربوط به سال ۲۰۲۲ انجمن تجارت الکترونیکی، رسانه های اجتماعی ۴۰ درصد از حجم تجارت الکترونیکی در ایران را به خود اختصاص داده اند.


منبع:

1402/07/16
10:29:28
5.0 / 5
321
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
از دست ندهید!