یارانه 10 میلیارد دلاری ژاپن برای یک کارخانه


به گزارش لینک بگیر دات کام، یکی از قانونگذاران حزب حاکم در ژاپن اعلام نمود این کشور می خواهد ۱.۴۹ تریلیون ین (۱۰ میلیارد دلار) یارانه برای دو پروژه نیمه رسانای مهم اختصاص بدهد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، یوشیهیرو سِکی از حزب لیبرال دموکرات ژاپن، اظهار داشت: حداکثر ۹۰۰ میلیارد ین برای دومین کارخانه تولید تراشه شرکت تایوانی TSMC در کوماموتو واقع در جنوب غربی ژاپن و ۵۹۰ میلیارد ین برای سرمایه گذاری شرکت ژاپنی راپیدوس در زمینه تراشه، اختصاص داده خواهد شد.

وی در مصاحبه ای اظهار داشت: وزارت اقتصاد ژاپن یارانه را بخشی از درخواست خود برای بودجه اضافی در سال مالی جاری قرار داده است.

آمار مذکور نخستین بار در اوایل ماه جاری توسط رسانه های ژاپنی گزارش شده بود و مانند سایر بخش های بودجه در ژاپن، آمار نهایی امکان دارد از راه مذاکرات با وزارت دارایی، تغییراتی پیدا کند.

به گفته این قانونگذار ژاپنی، هزینه ساخت دومین کارخانه TSMC حدودا دو تریلیون ین ارزیابی شده و انتظار می رود تراشه های ۶ تا ۱۲ نانومتری تولید نماید که در محصولاتی مانند خودرو های برقی استفاده خواهند شد.

وی در ادامه اضافه کرد: به منظور توجیه سطح بالاتر از حد معمول یارانه ها برای کارخانه TSMC، دولت ژاپن در ازای این کمک، خواهان مشوق های بیشتری نظیر آموزش مهندسان ژاپنی توسط شرکت TSMC و انجام تحقیقات مشترک با شرکتهای ژاپنی خواهد شد.

برای این نوع پروژه ها، یارانه ها معمولاً حدود یک سوم هزینه را پوشش می دهند. رقم ۹۰۰ میلیارد ین به معنای آن است که دولت ژاپن، به میزان قابل توجهی بیشتر از یک سوم هزینه های کارخانه جدید TSMC را پرداخت خواهد نمود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، ژاپن هم اکنون حدودا نیمی از هزینه نخستین کارخانه TSMC در کوماموتو را با ۴۷۶ میلیارد ین یارانه تقبل کرده است. این کشور همینطور تابحال ۳۳۰ میلیارد ین یارانه برای راپیدوس متعهد شده است که می خواهد تراشه های دو نانومتری را در منطقه شمالی هوکایدو تولید نماید.

منبع:

1402/08/05
17:18:21
5.0 / 5
315
تگهای مطلب: آموزش , سرمایه گذاری , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
از دست ندهید!