وزیر ارتباطات و فناوری:

برای مدیریت فضای مجازی کشور، قانون در اختیار نداریم


به گزارش لینک بگیر دات کام، مرکزی وزیر ارتباطات و فناوری اظهار داشت: برای مدیریت فضای مجازی کشور، قانون در اختیار نداریم.

عیسی زارع پور هجدهم آبانماه ۱۴۰۲ در جریان سفر یک روزه خود به استان مرکزی با حضور در جلسه شورای اداری استان، اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم مد نظر وزارت ارتباطات، شبکه ملی اطلاعات است که نزدیک به ۱۲ سال موضوع آن در کشور مطرح بوده و بارها مورد مطالبه رهبر معظم انقلاب قرار داشته است.

وی با اشاره به این که استرالیا در سال ۲۰۱۲ کار راه اندازی شبکه ملی اطلاعات خودرا شروع کرد و امروز این شبکه در این کشور فعال است، اما در ایران هنوز این کار مورد غفلت قرار گرفته است، اظهار داشت: امروز تمام ظرفیت وزارت ارتباطات برای تحقق این شبکه به کار گرفته شده است و هر هفته سه جلسه برای این مساله برگزار می گردد.

زارع پور اشاره کرد: شبکه ملی اطلاعات در حقیقت یک شبکه پر سرعت، باکیفیت و امن در گستره جمهوری اسلامی است که خدمات با سرعت و باکیفیت در این بستر به مردم ارائه می شود و کشور را در آینده در بخش های مختلف بیمه خواهدنمود. این شبکه در آغاز فعالیت دولت سیزدهم ۲۳ درصد پیشرفت داشت و امروز به پیشرفت ۶۳ درصدی رسیده است و هر هفته کنترل پروژه صورت می گیرد.

وی با اشاره به مسئله زیرساخت ارتباطی اظهار داشت: کشور یک شبکه پرسرعت می خواهد و به جز فیبر نوری نمی توان این سرعت را رقم زد و هدفگذاری بر این است که با توسعه آن ۲۰ میلیون خانوار را تحت پوشش قرار دهیم. در گذشته دروازه های اینترنت بین الملل توسعه یافته بود و در شبکه زیرساخت ارتباطی کشور نیز توسعه هایی داشتیم، اما در عرصه ارتباطات ثابت توسعه خوبی همراه با سرمایه گذاری صورت نگرفته بود بنا بر این تمرکزمان به نقاط ضعف مصروف شد.

وزیر ارتباطات و فناوری بیان کرد: توسعه فیبر نوری در کشور کار دشواری است، اما بودجه لازم، قوانین و بخشنامه ها فراهم شده و کار در ۲۰۰ شهر شروع شده و در ۱۰۰ شهر به پایان رسیده است و سرعت اینترنت ۸۰۰ مگابیت بر ثانیه نیز حاصل شده است.

وی با اشاره به اینکه این پروژه بزرگ در جریان است و به شرکت مخابرات ایران بسنده نکرده ایم و با ۹ اپراتور دیگر درحال همکاری هستیم، اظهار داشت: در هر استان اپراتور دوم و سوم پیش بینی شده است و برای شهرهای کوچک خارج از مراکز استانها، به ازای هر کسب وکار و منزلی که تحت پوشش فیبرنوری قرار بگیرد، دولت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان یارانه به اپراتورها پرداخت می کند؛ در مراکز استانها به غیر از کلان شهرها هم ۵۰۰ هزار تومان پرداخت می شود.

زارع پور با اشاره به اینکه امروز با هزینه بسیار ناچیز این شبکه در اختیار قرار گرفته است و زیرساخت های به وجود آمده مربوط به دولت می باشد، اضافه کرد: عملا یک شبکه ملی درحال راه اندازی است که زیرساخت توسعه کشور حداقل برای ۵۰ سال آینده است. نسل چهارم صنعت با این شبکه ارتباط مستقیم دارد و توسعه کشور را به همراه خواهد داشت.

وی اشاره کرد: اجرای پروژه FTTH شهرستان خمین نیازمند هماهنگی های شهری است و اگر این همراهی از طرف مدیریت شهری خمین با ایرانسل صورت گیرد، اساسا تا دهه فجر این پروژه در خمین به بهره برداری می رسد. فرماندار شخصا مدیریت پروژه را به دست گیرد و در صورت وجود مشکل حتما اعلام کند تا کار با سرعت به مرحله بهره برداری برسد.

وی افزود: همه باید این پروژه ها را از آن خود بدانند و اساسا ثمره آن به مردم می رسد. کار باید با نهایت همکاری و سرعت به جلو رود تا طی هفت ماه آتی شاهد افتتاح کل پروژه در استان باشیم. در کلانشهرها نیز روند رقابتی در نظر گرفته شده است، این پروژه باید طی ۱۰ سال انجام می شد، اما با توجه عقب افتادگی های موجود، باید طی سه سال کار را انجام دهیم بنا بر این با یک اپراتور نمی توان کار را پیش برد، باید از همه ظرفیت ها استفاده گردد و امروز یک نهضت فیبرکشی در کشور به راه افتاده است.

زارع پور با اشاره به اینکه یک داشبورد بررسی پیشرفت کار و پروژه برای مردم نیز به راه افتاده است، اظهار داشت: در پروژه توسعه فیبرنوری، تا پایان دولت سیزدهم، فیبرکشی در دستور کار قرار دارد، اما این پروژه در قانون هفتم در قالب اتصال منازل به اینترنت با فیبرنوری هدفگذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه اتصال ۲۰ درصد روستاها به اینترنت پرسرعت و پایدار باقی مانده است، اظهار داشت: تا پایان امسال روستاهای دارای ۲۰ خانوار به اینترنت متصل می شوند و تا امروز ۵۴۰۰ روستا به اینترنت متصل شده اند و سال آینده ارتقای کیفیت هدفگذاری شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری با اشاره به اینکه مراکز داده در داخل کشور درحال راه اندازی است، اظهار داشت: نقاط تبادل ترافیک در کشور درحال توسعه و تقویت است.

وی اشاره کرد: در بحث خدمات پایه و روی شبکه سه نگاه "اتخاذ رویکرد ایجاد موازنه و تمرکز بر پلت فرم های داخلی مانند چین، تمرکز عمده بر نظام تنظیم مقررات برای کنترل و مدیریت پلت فرم های بین المللی همچون عمده کشورهای اروپایی و پذیرش سلطه پلت فرم های بین المللی و عمدتاً آمریکایی" در خیلی از کشورهای جهان وجود دارد.

زارع پور اظهار داشت: امروز مرزها به مدلول مرزهای فیزیکی نیست، مرز امریکایی جایی است که پلت فرم های آن فعال است و حتی حرکت افکار عمومی و مدیریت جامعه را به دست گرفته اند. همه کشورهای پیشرفته به فکر افتاده اند که با جبران عقب افتادگی خود پلت فرم راه اندازی کنند، در غیر این صورت مستعمره خواهند بود و امروز جای خرسندی است که جوانان ما برای بی نیاز شدن از پلت فرم ها و سکوهای خارجی تلاش می کنند.

وی با اشاره به توسعه پلت فرم های داخلی در کشور، اظهار داشت: سال گذشته، ایتا ۱.۵ میلیون نفر کاربر داشت در صورتیکه امروز روزانه ۱۷ میلیون نفر از این فضا استفاده می نمایند و امروز حامی تمام قد سکوهای داخلی هستم.

زارع پور در بحث برخورد با فروشندگان فیلترشکن، اظهار داشت: یک خط قانون برای برخورد با افراد سودجو در بحث فیلترشکن و فروشندگان آن نداریم و تا آن زمان که این چنین است نباید جمع آوری این فضا را از وزارت ارتباطات انتظار داشت. در این رابطه نیازمند ابزارهای قانونی هستیم و در برنامه هفتم توسعه مجلس همراهی خوبی در عرصه امور فاقد قانون داشت، اما برای مدیریت فضای مجازی، قانون در اختیار نداریم.

وی اشاره کرد: اگر ۱۰۰ میلیون نفر وارد شبکه اجتماعی داخلی شوند اساسا زیرساخت را فراهم می نماییم، اما مردم باید توجیه و اقناع شوند و این کار تبیینی و ترویجی در حیطه وظایف وزارت ارتباطات نیست.

وزیر ارتباطات و فناوری بیان کرد: در لایحه بودجه امسال، در بحث امنیت، یک تا دو درصد بودجه دستگاهها برای ایمن سازی اختصاص یافته است و از این ظرفیت باید حتما استفاده نمود. مشکلات باتری را نیز توسط اپراتورها دنبال خواهیم کرد، ۲۰ درصد برگزاری انتخابات باید به شکل اینترنتی باشد که بر این اساس، باید مسئله باتری به ویژه در روستاها رفع گردد. البته تعدادی از روستاها در نهضت فیبرکشی از نعمت فیبرنوری بهره مند خواهند شد. درباب نقاط گردشگری، تکلیف قانونی برای هزینه کرد نداریم، می توانید نقاط خاص را معرفی کنید که تدبیر ویژه برای آنها داشته باشیم.

وی اضافه کرد: برای اقتصاد دیجیتال فصل جدیدی شروع شده است. در برنامه هفتم توسعه مواد قانونی مناسبی تدوین شده و برای به رسمیت شناختن دارایی های دیجیتال و نظام ارزش گذاری نیز اقدامات نوینی شروع شده است و این مسیر را از بورس آغاز نموده ایم و سال قبل نخستین شرکت وارد بورس شد.

زارع پور افزود: دشمن، ایمان و امید مردم را نشانه گرفته است و این امید با کار شبانه روزی احیا می شود و باید قدردان این فرصت خدمت باشیم.

دکتر فرزاد مخلص الائمه استاندار مرکزی نیز در این نشست اظهار داشت: در استان مرکزی بصورت نسبی و در بستر فضای مجازی، رسانه اجتماعی "ویراستی" فعال است، بیشتر مدیران استان در این شبکه فعالند و مدیرانی که هنوز به این نهضت نپیوسته اند لازم است که با قدرت در این شبکه فعالیت کنند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، در این جلسه نوربخش عسگری رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اشاره به اجرای طرح سنجش رضایت مندی مردم از کارکنان دستگاه های اجرائی استان و ابلاغ آن در اسفندماه سال گذشته، بیان کرد: هدف از اجرای این طرح کاهش فاصله بین مردم و مسئولان است و خدمات و کارکنانی که موجب نارضایتی می شوند نیز شناسایی خواهند شد.

وی افزود: مردم بواسطه یک بارکد یا یک کد دستوری می توانند وارد برنامه این طرح شوند و نظر خودرا اعلام کنند، از ۱۲۸ دستگاه اجرائی ۷۸ دستگاه معادل ۶۱ درصد، این طرح را اجرائی کرده اند و در شورای راهبری و توسعه استان روند اجرای طرح نیز تحت پایش و بررسی است.

وی با اشاره به اینکه تا حالا برای ۱۶ هزار و ۲۱ نفر کد دو بعدی تعریف شده است، اظهار داشت: تا حالا بانک ملی و بانک توسعه تعاون، اداراتی چون تبلیغات اسلامی، بنیاد مسکن، مدیریت درمان بیمه تامین اجتماعی، استانداری مرکزی و ۲۵ شهرداری در استان هنوز در ارزیابی و اجرای طرح وارد نشده اند، همین طور دانشگاه اراک، دانشگاه علمی کاربردی، دانشگاه پیام نور، جهاد دانشگاهی و دانشگاه فرهنگیان کار را تا کنون انجام نداده اند.

عسگری، افزایش مشارکت مردم در نظرسنجی از خدمات دولت هوشمند با بهره بردن از ظرفیت پیامرسان ها و سکوها برای ارائه خدمات دولتی و ایجاد رقابت در ارائه خدمات اطلاع رسانی اعلان های رسمی، اتصال بین نوع خدمت و پروسه اجرائی خدمت ارائه شده توسط کارکنان با کد دوبعدی، ایجاد دسترسی شهروندان به خدمات دریافتی در پروفایل شخصی، اختصاص اعتبار در سطح ملی جهت بروزرسانی و ارتقای تجهیزات کامپیوتری دستگاه های اجرائی استان و ایجاد سازوکار مناسب جهت تسریع در بروز رسانی تعرفه گذاری خدمات دفاتر پیشخوان را در قالب پیشنهاد در امتداد ارتقای وضعیت دولت هوشمند بیان کرد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان مرکزی درباب جشنواره شهید رجایی بیان کرد: دستگاه هایی که مشارکت ندارند حتما باید مشارکت داشته باشند، سال قبل ۵۸ دستگاه در جشنواره شرکت داشتند و برخی از دستگاهها که در ارزیابی مشارکت نداشتند باید امسال شاهد حضور آنها و افزایش رضایتمندی از طرف مردم باشیم.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، در این جلسه، مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی اظهار داشت: در جاده و محورهای مواصلاتی باوجود این که در مرکز کشور واقع شده ایم، اما محورها از نظر ارتباطی مشکلات مختلفی دارند و باید اقدام ویژه در این جهت انجام گیرد.

امید محترمی با اشاره به این که قطع شدن ارتباط در راه حرکت یکی از اشکالات است و باید فکری در این جهت صورت گیرد، اظهار داشت: در حوزه برقراری ارتباط در زمان حوادث باید اقدامات جدی در استان مرکزی صورت گیرد، بمنظور ارسال پیامک در زمان حوادث و بحران ها نیز چالش هایی وجود دارد و باید با سیاستگذاری مناسب این کار را مدیریت نماییم.

وی با ارائه پیشنهاد در خصوص ایجاد شبکه یکپارچه دستگاه های خدماتی و امدادی، خواهان تامین ۳۰ دستگاه رادیوترانک برای استان و تعدادی فرکانس UHF شد.


به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا؛ در این جلسه عملیات اجرائی پروژه FTTH در شهرستان خمین به شکل آنلاین شروع شد.

شرکت ایرانسل برای نخستین بار در استان مرکزی عملیات اجرائی حفاری FTTH (فیبر نوری منازل و کسب و کار) را در شهرستان خمین به طول اجرائی ۳۵ کیلومتر اجرائی می کند.

همچنین در حاشیه این جلسه تفاهم پروژه مشارکتی فیبر نوری شرکت خدمات ارتباطی ایرانسل و شهرداری اراک به امضا رسید.

منبع:

1402/08/19
17:50:26
5.0 / 5
264
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
از دست ندهید!