در نشست خبری مدیرعامل كارخانجات كابل های مخابراتی شهید قندی مطرح شد؛

رشد ۶۰۰ درصدی تولید کابل های نوری


به گزارش لینک بگیر دات کام، یزد مدیر عامل کارخانجات کابل های مخابراتی شهید قندی یزد ضمن اشاره به اهتمام این مجموعه در جهت رونق تولید و خودکفایی کشور در این عرصه، اظهار داشت: خوشبختانه امسال رشد ۶۰۰ درصدی تولید کابل های نوری در این مجموعه را که بیشتر از ۹۰ درصد فیبر نوری کشور را تأمین می کند، شاهدیم.
«محمد جواد عسکری» امروز چهارشنبه اول آذرماه در جریان بازدید اصحاب رسانه از بخش های مختلف این مجموعه، اظهار نمود: امروز مجموعه کارخانجات شهید قندی بعنوان بزرگترین تولیدکننده کابل های مخابراتی در منطقه خاورمیانه، الان ۹۰ درصد فیبر نوری مورد نیاز کشور را تولید می‎کند و حتی تا ۹۰ درصد کابل های مخابراتی مورد نیاز کشور سوریه از راه این مجموعه تهیه می شود.
وی از کوشش برای دانش بنیان شدن این مجموعه اطلاع داد و اظهار داشت: سال جاری مبحث رشد تولید و کاهش هزینه ها در کشور مورد تاکید است و خوشبختانه مجموعه شهید قندی هم بر همین مسیر درحال حرکت است.
عسکری به افزایش سنواتی بودجه مجموعه شهید قندی طی سال های اخیر و افزایش آن هم اکنون به ۱۲۰۰ میلیارد تومان اشاره نمود و اظهار داشت: خوشبختانه طی سالیان اخیر بازه زمانی گردش نقدینگی مجموعه از سه سال به ۲.۵ ماه کاسته شده که همین مبحث هم سبب رفع مشکلات قبلی مجموعه در تأمین مواد اولیه شده است.
وی اشاره کرد: خوشبختانه در همین راستا شاهد رشد ۶۰۰ درصدی تولید در حوزه کابل های نوری این مجموعه امسال نسبت به سال قبل هستیم یا در کارخانه پلیمری ابرکوه در پنج ماهه اول سال جاری دو برابر رشد تولید در مقایسه با سال قبل را تجربه کردیم.


این فعال صنعتی از صادرات تولیدات این مجموعه به کشورهایی مانند تاجیکستان و ترکیه اطلاع داد و اظهار داشت: هم اکنون خرید ۱۵۰۰ تنی کشور ترکیه را داریم ولی تلاش داریم خرید این کشور را به ماهانه پنج هزار تن افزایش دهیم.
وی از کوشش برای توسعه بازارهای صادراتی این مجموعه در کشورهای سوریه، افغانستان، ترکیه و ونزوئلا و کشورهای اوراسیا اطلاع داد و اظهار داشت: از آغاز سال جاری تابحال ۱.۵ میلیون یورو کابل های برق به عراق داشته ایم و درحال برنامه ریزی برای افزایش صادرات به این کشور به ۲ تا ۲.۵ میلیون یورو هستیم.
عسکری به همکاریهای مشترک این مجموعه با کشورهای مختلف همچون اففانستان، پاکستان و ونزوئلا اشاره و افزود: هم اکنون تجهیزات تولید ۹ نوع محصول جدید درحال خریداری است و امیدواریم بازارهای هدف را بیشتر از پیش در اختیار بگیریم.
به نقل از ایشان، هم اکنون ظرفیت این مجموعه شامل تولید ۱۷ هزار کابل خودنگهدار، ۳۰ هزار کیلومتر کابل نوری و ۲۵۰۰ کیلومتر تولید کابل میکرو و همینطور تولید سه هزار کیلومتر کابل برق است.
وی در مورد انتقال کارخانجات شهید قندی به خارج شهر هم اعلام نمود: این اقدام برپایه تصمیمات توسعه معادن و مسؤلان ارشد استان، از سال ۱۴۰۰ شروع شده و زمینی به وسعت ۶۰ هکتار در اطراف یزد به این منظور جانمایی شده است.
عسکری اظهار داشت: زمینهای کنونی این مجموعه جهت کاربری تجاری مورد استفاده قرار خواهد گرفت و امیدواریم بتوانیم با مولدسازی، در حوزه فعالیتهای معدنی مس و تولیدات کاتد و مفتول مسی، سرمایه گذاری ۱۶ تا ۱۷ هزار میلیارد تومانی داشته باشیم.


«علی محمدپورصالح» مدیر عامل شرکت تولیدکننده پنل های خورشیدی ذیل مجموعه شهید قندی هم در جمع خبرنگاران اظهار داشت: نخستین و بزرگترین تولیدکننده پنل های فتوولتائیک در کشور هستیم که الان با بهره مندی از تکنولوژی و تجهیزات جدید خریداری شده، هم اکنون تولید ۱۵ مگاوات پنل نیروگاهی ۴۵۰ مگاوات به بالا را در دستور کار داریم و برای سال آینده هم تولید ۲۰۰ مگاوات پنل را در برنامه داریم.
وی اظهار داشت: خوشبختانه پنل های تولیدی این مجموعه از بالاترین بازدهی یعنی ۲۳ درصد برخوردار می باشد و امیدواریم سهم بالایی در تأمین کلیه تجهیزات نیروگاه های خورشیدی را کسب نماییم.
پورصالح اشاره کرد: تولید پنل های دو طرفه برای افزایش راندمان تولید برق و عرضه با قیمت های رقابتی را در برنامه داریم و با عنایت به رشد سریع تکنولوژی، درحال سرمایه گذاری با ریسک بالایی در این عرصه هستیم.
وی با اشاره به اینکه دولت در بازه چهار ساله ایجاد جهار هزار مگاوات برق خورشیدی را در برنامه دارد، اظهار داشت: امیدواریم دولتمردان مانند برخی رقبای کشورمان در این عرصه همچون چین که ۱۶ درصد مشوق صادراتی و معافیت مالیاتی شرکتهای فعال در زمینه برق خورشیدی را لحاظ کرده است، حمایت بیشتری از تولیدکنندگان داخلی داشته باشند.
وی ادامه داد: هیات وزیران باید مانند سالهای قبل مشوق های سرمایه گذاری در نیروگاه‎های خورشیدی با بهره گیری از تولیدات داخلی را منظور کند تا در جهت حمایت و رونق از تولیدات داخلی گام مطلوبی برداشته شود.
پورصالح در انتها هم ضمن اشاره به همکاریهای مشترک با برخی کشورهای همسایه، خاطرنشان کرد: هم اکنون بخشی از تولیدات این مجموعه در داخل استان و برخی استانهای دیگر استفاده می شود ولی درحال مذاکره برای صادرات به کشورهایی مانند عراق، افغانستان، پاکستان و ارمنستان هم هستیم.


«مهدی الهی زاده» رئیس بخش تولید کابل های نوری این مجموعه هم با برشمردن خصوصیت های فیبر نوری در حوزه ارتباطات، اظهار نمود: کابل های نوری علاوه بر سرعت و کیفیت برقراری ارتباط، در هر رشته از فیبر نوری برخلاف رشته های مسی که تنها یک ارتباط را برقرار می کنند، تا چهار هزار پیام قابل انتقال است که در مقایسه با قطر به مراتب نازک تر، خصوصیت قابل توجهی در حوزه ارتباطات به شمار می آید.
به نقل از ایشان، هم اکنون برحسب نوع کابل نوری که در انواع و اقسام مختلف تولید می‎شود، در این مجموعه روزانه ۶۰ تا ۹۰ کیلومتر کابل نوری تولید می شود.
گفتنی است؛ خبرنگاران ضمن بازدید از بخش های مختلف این مجموعه صنعتی و آشنایی با توانمندی‎های آن، با مدیر عامل و روسای بخش های مختلف مجموعه شهید قندی گفتگو کردند.
منبع:

1402/09/03
20:07:52
5.0 / 5
305
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴