بررسی قوانین هوش مصنوعی در اروپا


به گزارش لینک بگیر دات کام، سیاستگذاران و قانونگذاران اتحادیه اروپا جمعه گذشته، بر سر نخستین مجموعه قوانین جامع جهان برای ساماندهی استفاده از هوش مصنوعی در ابزارهایی مانند چت جی پی تی و نظارت بیومتریک، به توافق رسیدند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، مقامات اروپایی در هفته های آینده، جزئیاتی را بررسی خواهند کرد که ممکنست در قانون نهایی تغییراتی دهند. انتظار می رود این قانون در اوایل سال میلادی آینده، اجرائی شده و در سال ۲۰۲۶ بکار برده شود. تا آن زمان، شرکتها تشویق می شوند تا برای اجرای تعهدات کلیدی مقررات، در یک پیمان هوش مصنوعی داوطلبانه ثبت نام کنند.

بر اساس گزارش رویترز، موضوعات اصلی توافق شده عبارتند از:

سیستم های هوش مصنوعی به اصطلاح پرریسک یعنی سیستم هایی که پتانسیل قابل توجهی برای لطمه رساندن به سلامت، ایمنی، حقوق اساسی، محیط زیست، دموکراسی، انتخابات و حاکمیت قانون دارند، باید از مجموعه ای از الزامات پیروی کنند بعنوان مثال، تأثیر آنها بر حقوق اساسی و تعهدات برای دسترسی به بازار اتحادیه اروپا، ارزیابی شود.

سیستم های هوش مصنوعی که ریسک های آنها محدود در نظر گرفته می شوند، مشمول تعهدات شفافیت بسیار سبکی خواهند بود، مانند برچسب های افشایی که اعلام می کنند محتوا توسط هوش مصنوعی ساخته شده است تا به کاربران اجازه دهند در رابطه با ی روش استفاده از آن، تصمیم بگیرند.

استفاده از هوش مصنوعی در اجرای قانون

استفاده از سیستم های شناسایی بیومتریک ازراه دور لحظه ای در فضاهای عمومی توسط مجریان قانون، تنها برای مساعدت با شناسایی قربانیان آدم ربایی، قاچاق انسان، بهره کشی و پیشگیری از یک تهدید تروریستی خاص و فعلی، مجاز خواهد بود.

همچنین استفاده از این سیستم ها، در تلاش برای ردیابی مظنونان به جرایم تروریسم، قاچاق، بهره کشی جنسی، قتل، آدم ربایی، تجاوز، سرقت مسلحانه، مشارکت در یک سازمان جنایی و جرایم محیط زیستی، مجاز خواهند بود.

سیستم های هوش مصنوعی همه منظوره و مدل های بنیادی

سیستم های هوش مصنوعی همه منظوره و مدل های بنیادی مشمول الزامات شفافیت مانند تهیه مستندات فنی، رعایت قانون کپی رایت اتحادیه اروپا و عرضه خلاصه های دقیق در رابطه با ی محتوای مورد استفاده برای آموزش الگوریتم قرار می گیرند.

مدل های بنیادی طبقه بندی شده بعنوان دارای ریسک سیستمی و سیستم های هوش مصنوعی همه منظوره با تأثیر بالا، باید ارزیابی های مدل و خنثی سازی ریسک ها، انجام آزمایش های ارزیابی رفتار خصمانه، گزارش به کمیسیون اروپا در رابطه با ی حوادث جدی، اطمینان از امنیت سایبری و گزارش در رابطه با ی کارایی انرژی خودرا انجام دهند.

تا زمانیکه استانداردهای هماهنگ اتحادیه اروپا منتشر نشود، سیستم های هوش مصنوعی همه منظوره با ریسک سیستماتیک، ممکنست برای مطابقت با مقررات، به شیوه نامه های عملی، متکی باشد.

هوش مصنوعی ممنوع

مقررات اتحادیه اروپا، موارد زیر را ممنوع می کند:

سیستم های طبقه بندی بیومتریک که از خاصیت های حساسی مانند عقاید سیاسی، مذهبی، فلسفی، گرایش جنسی و نژاد استفاده می نمایند.

استخراج بدون هدف تصاویر صورت از اینترنت یا فیلمهای دوربین مدار بسته برای ایجاد پایگاه های اطلاعاتی تشخیص چهره.

تشخیص احساسات در محیط کار و موسسات آموزشی.

امتیازدهی اجتماعی برمبنای رفتار اجتماعی یا خاصیت های فردی. سیستم های هوش مصنوعی که رفتار انسان را برای دور زدن اراده آزادش، دستکاری می کنند.

هوش مصنوعی مورد استفاده برای بهره برداری از لطمه پذیری افراد به دلیل سن، ناتوانی، موقعیت اجتماعی یا اقتصادی.

مجازات برای نقض مقررات

بر اساس تخلف و بزرگی شرکت درگیر، جریمه ها از ۷.۵ میلیون یورو (۸ میلیون دلار) یا ۱.۵ درصد گردش مالی سالانه جهانی شروع می شود و تا ۳۵ میلیون یورو یا هفت درصد گردش مالی جهانی، افزوده می شود. 

1402/09/20
14:50:31
5.0 / 5
353
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
از دست ندهید!