نظارت بیشتر بر سرمایه گذاری گوگل و مایکروسافت در استارتاپ ها


به گزارش لینک بگیر دات کام، پشت سر هر استارتاپ هوش مصنوعی پیشتاز، یک غول فناوری وجود دارد که از رشد آن حمایت می کند و این حمایت ها، حالا نظر رگولاتورها را به خود جلب کرده است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، شرکتهای بزرگ فناوری شامل مایکروسافت، آلفابت و آمازون، میلیاردها دلار در بالاترین استارتاپ های هوش مصنوعی سرمایه گزاری نموده و از رشد پرشتاب بخش هوش مصنوعی حمایت کرده اند.

اکنون، این قراردادها زیر ذره بین رفته اند؛ کمیسیون تجارت فدرال آمریکا اواخر هفته گذشته اظهار داشت این سه شرکت فناوری باید اطلاعاتی را در رابطه با ی سرمایه گذاری و مشارکت خود در استارتاپ های OpenAI و آنتروپیک به آژانس عرضه کنند. این کمیسیون اظهار داشت احضاریه هایی را برای این شرکتها ارسال کرده است تا اطلاعاتی در رابطه با ی چگونگی تأثیر توسعه هوش مصنوعی بر فضای رقابتی، جمع آوری کند.

مایکروسافت بیشتر از هر شرکت دیگری، رابطه منحصر به فرد بین شرکتهای بزرگ فناوری و استارتاپ های هوش مصنوعی را نشان میدهد. مایکروسافت متعهد شده ۱۳ میلیارد دلار در شرکت هوش مصنوعی OpenAI، سرمایه گذاری کند و فناوری هوش مصنوعی این شرکت را تقریبا در هر بخش از کسب و کار خود، یکپارچه کرده و نقش کلیدی در مذاکره برای بازگشت سام آلتمن بعنوان مدیر اجرائی OpenAI پس از برکناری توسط هیئت مدیره، ایفا کرد. یکی از مدیران مایکروسافت بتازگی بعنوان ناظر بدون حق رای، به هیئت مدیره OpenAI پیوست.

پس از سرمایه گذاری مایکروسافت در OpenAI در ژانویه سال گذشته، سایر شرکتهای بزرگ فناوری برای مشارکت با استارتاپ های پیشرو هوش مصنوعی بوسیله سرمایه گذاری و قراردادهای رایانش ابری، به رقابت پرداختند. آلفابت و آمازون، میلیاردها دلار در استارتاپ آنتروپیک سرمایه گذاری کردند که رقیب OpenAI است و به نظر می رسد که شرکت انویدیا تقریبا هر استارتاپ معتبر هوش مصنوعی را حمایت کرده است.

برای شرکتهای هوش مصنوعی، قرارداد با شرکتهای بزرگ فناوری، می تواند یک راه نجات حیاتی باشد. ساختن مدل های زبانی بزرگ که فناوری زیربنای چت ربات های هوش مصنوعی مانند چت جی پی تی است، بسیار پرهزینه و از نظر محاسباتی فشرده است. شرکتهای بزرگ فناوری همچون شرکت هایی هستند که از زیرساخت ها و منابع مالی برای پشتیبانی از این تلاش ها برخوردار می باشند.

این وضعیت، توجه رگولاتورهای آمریکا و اروپا را به خود جلب کرده است. شراکت مایکروسافت با OpenAI، تفحص جدید رگولاتورهای انگلیس و آمریکا را به دنبال داشته است. در آمریکا، کمیسیون تجارت فدرال پیش از این از سوی دولت بایدن برای ارتقای یک اکوسیستم هوش مصنوعی منصفانه، آزاد و رقابتی مأموریت یافته بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، لینا خان، رئیس کمیسیون تجارت فدرال در اظهاراتی عنوان کرد: این آژانس از نزدیک، این صنعت را زیر نظر دارد و اخطار داد که شرکتهای هوش مصنوعی نمی توانند از ادعاهای نوآوری، بعنوان پوششی برای نقض قانون بهره گیرند. 


منبع:

1402/11/08
23:27:06
5.0 / 5
367
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵