زارع پور مطرح كرد؛

جشن ۶ میلیونی شدن پوشش فیبرنوری بزودی برگزار می گردد


به گزارش لینک بگیر دات کام، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: فکر می کنم تعداد ۶ میلیون پوشش فیبر نوری را در کشور رد کرده ایم و امیدواریم بزودی جشن ۶ میلیونی شدن پوشش فیبرنوری را برگزار نماییم.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از مهر، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در گفتگو ویژه خبری به منظور بررسی سه محور دستاوردهای فضایی و ارتباطی در یک سال گذشته، طرح کلان فیبر نوری و دولت هوشمند و الکترونیک حضور پیدا کرد و در مورد دستاوردهای فضایی اظهار داشت: از زمانیکه ایران وارد حوزه فضایی شد تا سال ۱۴۰۰ در مجموع ۱۳ پرتاب فضایی داشتیم که از آغاز دی ۱۴۰۰ و بعد از شروع به کار دولت سیزدهم تا امروز تعداد پرتاب های فضایی به ۱۱ رسیده و امیدواریم بزودی رکورد پرتاب های فضایی را بزنیم. این پرتاب ها نمایانگر کارهایی است که تمام بخش ها روی زمین انجام می دهند. ماهواره ای که ما می سازیم دهها زیرسامانه و بخش دارد که متخصصین باید آنها را در لابراتوار تست کنند اما تا وقتی که در فضا قرار نگیرد از درست کار کردن آن اطلاعی نداریم.
وی به پرتاب ماهواره تا آخر سال اشاره نمود و اضافه کرد: در همه بخش ها کار با شتاب دنبال می شود در قسمت ساخت ماهواره هم اکنون ماهواره های گوناگونی در صف پرتاب داریم. حداقل یک پرتاب دیگر هم در برنامه داریم که انجام بشود یک ماهواره عملیاتی در مدار قرار خواهد گرفت ما در بحث پرتاب همکاری با کشورهای دیگر را هم در دستورکار خود داریم چون که به علت شرایطی که حالا پایگاه های پرتاب فعلی ما دارند در بعضی مدارها امکان ماهواره گذاری نداریم و باید با همکاری کشورهای دیگر این کار را انجام بدهیم.
ساخت بزرگ ترین پایگاه پرتاب فضایی کشور
زارع پور افزود: درحال ساخت بزرگ ترین پایگاه پرتاب فضایی کشور در کشور و هم غرب آسیا هستیم. ساخت این پایگاه در این دولت انجام شد. فاز نخست آن تا سال آینده به اتمام خواهد رسید و نخستین پرتاب ها در تمامی مدارها را از آن جا انجام خواهیم داد. پنجره پرتاب این پایگاه بسیار گسترده است. تا قبل از آن ماهواره های عملیاتی را با همکاری کشورهای دیگر در مدار قرار خواهیم داد.
وی همینطور اظهار داشت: داده های فضایی نقش بسیار کلیدی در زندگی مردم ایفا می کند که ما گاهی اوقات از آن غفلت می نماییم. بخش زیادی از هموطنان ما روزانه از اپلیکیشن های مسیریاب استفاده می نمایند که موقعیت ها در این اپلیکیشن ها توسط ماهواره ها تعیین می شود. حالا شرکتهای نوآفرین و دانش بنیانی وجود دارند که از داده های فضایی برای ارتقا بهره وری کشاورزی استفاده می نمایند.
زارع پور اضافه کرد: استفاده از داده های ماهواره ای می تواند بهره وری را افزایش داده و از فساد جلوگیری نماید و کاربرد دیگری که صنایع فضایی دارند، استفاده از سرریز این فناوری در صنایع دیگر است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به استفاده از ظرفیت بخش خصوصی وشرکت های دانش بنیان در وزارت ارتباطات اشاره نمود و اظهار داشت: این اقدام را از بخش ماهواره آغاز کردیم و بزرگترین قرارداد تاریخ فضایی کشور برای ۲ پروژه سال جاری منعقد گردید که یکی از آنها در ارتباط با ساخت منظومه ماهواره ای مخابراتی شهید سلیمانی با ۱۶ تا ۲۰ ماهواره با کمک بخش خصوصی و پرتاب آن با پرتابگر بومی است. در دنیا بخش پرتابگر را هم به شرکتهای خصوصی سپرده اند. دوستان ما هم در قسمت های لشگری در همین مسیر هستند و برای بعضی از زیرسامانه ها از بخش خصوصی بهره برده اند.
کپسول زیستی یکی از اکتشافات فضایی است
زارع پور در مورد پرتاب موفق کپسول زیستی به فضا اظهار داشت: کپسول های زیستی هم یکی از بخش های برنامه فضایی کشور زیست در فضا و اکتشافات فضایی است که دارای چند کارکرد اصلی و فرعی است. کارکرد اصلی آن، اینست که سر انجام ما هم به جمع کشورهایی می پیوندیم که زیست در فضا را تجربه می کنند. نگاه آینده بشر به منابع کرات دیگر است و این رقابت در جهان شروع شده است. زمانیکه منابع زمین تمام شود به منابع کرات دیگر نیاز است و ما هم باید برای آن آماده باشیم و کاربرد دیگر اینست که خیلی از فناوری هایی که در زیست فضا و اکتشافات فضایی به کار گرفته می شود فناوری های بسیار پیشرفته هستند که در دیگر صنایع کشور هم میتوان از آنها استفاده نمود.
وی در مورد ایستگاه های زمینی برای داده های ماهواره اظهار داشت: هم اکنون دو ایستگاه زمینی برای دریافت داده ها داریم که تا آخر سال تعداد آنها به چهار ایستگاه خواهد رسید تا امکان بهره برداری از داده های فضایی افزایش یابد. ماهواره هایی که در مدار لئو (مدار پایین) قرار می گیرند روزی چند مرتبه در آسمان ایران ظاهر می شوند و هرقدر نقاط تماس ما از راه ایستگاه های زمینی افزایش یابد می توانیم داده ها را سریع تر دریافت کرده و به آنها فرامین جدیدی بدهیم.
۶ میلیون پوشش فیبرنوری در کشور
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد وضعیت پوشش فیبر نوری در کشور اظهار داشت: پروژه ملی فیبرنوری جزو معدود پروژه های کشور است که یک داشبورد شفاف برای رصد لحظه ای دارد. حالا بیشتر از ۵ میلیون و ۴۶۰ هزار خانوار زیر پوشش فیبرنوری قرار دارند. البته آگاه هستم که برخی از اطلاعات هنوز در سامانه وارد نشده و فکر می کنم تعداد ۶ میلیون پوشش را رد کرده ایم و امیدواریم بزودی جشن ۶ میلیونی شدن پوشش فیبرنوری را برگزار نماییم.
زارع پور اضافه کرد: حفاری ها در خیلی از شهرها انجام شده و امیدواریم به قولی که برای ایجاد هشت میلیون پوشش تا آخر سال ۱۴۰۲ داده ایم محقق نماییم. کار بسیاری سختی است. در تمام شهرهایی که کار می نماییم باید حفاری زیادی صورت گیرد و ما یک کار ۱۰ ساله را در حدود سه سال انجام می دهیم. با همت مدیریت شهرهایی که در آنها مشغول کار هستیم، ان شاءالله می توانیم به تعداد موردنظر پوشش دست پیدا نماییم.
اتصال دستگاه ها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند
وی در مورد خدمات دولت هوشمند اظهار داشت: هم اکنون تقریبا تمام دستگاههای به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند متصل هستند و گاهی به علت از دست دادن استانداردهای ما اتصال خویش را از دست می دهند. هم اکنون تقریبا ۷۰ درصد خدمات به صورت الکترونیکی عرضه می شود. در قسمت استعلامات الکترونیکی کمی از برنامه عقب هستیم چون که تعداد استعلامات زیاد است. در حوزه هوشمندسازی حدود ۱۰ تا ۱۲ درصد خدمات دستگاه ها هوشمند شده اند که احتیاج به هیچ گونه حضور افراد را ندارد.
زارع پور افزود: ۹۱ درصد خدمات وزارت آموزش و پرورش به صورت الکترونیکی عرضه می شود و بیشتر از نیمی از خدمات هوشمند شده اند. وزارت نیرو، ورزش و جوانان، دادگستری، ارتباطات و بهداشت و درمان هم دستاوردهای خوبی در این حوزه داشته اند. اما برخی دستگاه ها مانند جهاد کشاورزی احتیاج به کار بیشتری دارند هرچند می دانم که درحال تلاش هستند.
وی در انتها اظهار داشت: سازمان انرژی اتمی، سازمان محافظت از محیط زیست و سازمان ملی استاندارد هم بالای ۲۰ درصد خدمات خویش را هوشمند کرده اند.

1402/11/15
23:22:51
5.0 / 5
326
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
از دست ندهید!