لاجوردی مطرح كرد؛

روند افزایشی پهنای باند از شروع دولت سیزدهم


به گزارش لینک بگیر دات کام، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت: پهنای باند اینترنت از شروع دولت تا حالا افزایشی بوده و اصلاً کاهش پیدا نکرده است.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از مهر، امیر محمد زاده لاجوردی در برنامه «واکاوی تخصصی آینده اینترنت ایران در جست و جوی مسیری برای همگرایی» که بامداد امروز در لابراتوار داده و حکمرانی و خانه اندیشه ورزان انجام شد با اشاره به گزارش انتشار یافته انجمن تجارت الکترونیک درباب اینترنت، اظهار داشت: وزارت ارتباطات بلا فاصله فردای انتشار این گزارش، ارزیابی انجام داد. در این گزارش، آمارهایی درباب سایت های تحریمی ذکر شده بود که باتوجه به پایش های وزارت ارتباطات هم اکنون، ۳۰۰ هزار سایت و سرویس تحریمی در کشور داریم. بنظر می رسد این تحریم های انجام شده برای سایت ها و سرویس ها به این منظور است تا کاربران ایرانی مجبور باشند حتی جهت استفاده مجاز از برخی سایت ها از فیلتر شکن یا VPN بهره گیرند. وزارت ارتباطات در تلاش است تعدادی از سایت های تحریمی را برای کاربر در دسترس کند.
وی با اعلان اینکه بخش خصوصی می تواند در ارزیابی فیلتر بودن یا عدم فیلتر برخی سایت ها کمک نماید و مؤثر باشد، اضافه کرد: بطور مثال یکی از برنامه های بسته شده گوگل پلی است که بارها سعی شده تا این برنامه در دسترس قرار بگیرد در نتیجه می توان گفت بخش خصوصی باتوجه به اطلاعات و تجربه ای که دارد می تواند مزایای وجود گوگل پلی را تحلیل کند به همین خاطر در یکی از کارگروه های تعیین مصادیق مجرمانه از بخش خصوصی خواستیم در جلسه حضور داشته باشند اما متأسفانه دفاع خوبی انجام نشد و نظرها تغییر نمود با اینحال معتقد هستم می توان گزارش شفاف و عادلانه ای داشته باشیم.
لاجوردی در ادامه اظهار داشت: موضوع دیگری که در گزارش انجمن تجارت الکترونیک عنوان شد، پهنای باند بود که در این گزارش انجمن با ترافیک اشتباه گرفته است. می توان گفت پهنای باند از شروع دولت تا الان افزایشی بوده و اصلاً کاهش پیدا نکرده است. این مساله ممکنست به اشتباه ترافیک باشد چون ترافیک با پهنای باند متفاوت می باشد. وی به سبب عدم انتشار آمار پهنای باند بین الملل اشاره نمود و اظهار داشت: منع قانونی برای انتشار آمار حجم ترافیک بین الملل وجود ندارد در بازی اخیر ایران و سوریه پیک ترافیک ۷ ترابیت بر ثانیه و مجموع ۱۲ ترابیت بر ثانیه ثبت گردید که مشخص می کند ۵.۵ ترابیت بر ثانیه ترافیک بین الملل است. لاجوردی درباب گزارش قطعی انجمن تجارت الکترونیک در خصوص قطعی کامل اینترنت در ایران اظهار داشت: در گزارش عنوان قطعی کامل اینترنت درج شده و برای آن به مرجعی اشاره شده که حاضر نشده در سال ۲۰۲۳ اسم رژیم صهیونیستی را به عنوان کشورهایی که اینترنت را قطع کرده اند بیاورد. این مرجع جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشوری که بیشترین قطع کامل را دارد آورده است در صورتیکه ریاست محترم جمهور دستور دادند اینترنت موقع کنکور قطع نشود و حتی در جریان هستید که در زمان اغتشاشات سال قبل نیز بر خلاف اغتشاشات دفعه قبل اینترنت بطور کامل قطع نشد. ایشان سپس اشاره کرد: در گزارش انجمن تجارت الکترونیک به این صورت بیان شده است که 96 درصد مردم از فیلترشکن استفاده می نمایند در صورتیکه مشخص نیست برمبنای چه آماری این مقدار ذکر شده است. یک مجله ای در لینکدین و توییتر و اینستاگرام این نظرسنجی را منتشر نموده است که کاربران آن از فیلترشکن استفاده می نمایند. بهتر بود این نظرسنجی روی سکوهای داخلی نیز منتشر می شد بدین سبب بهتر بود این سناریو مشخص باشد و آیا تصمیم بر این بوده که گزارش فنی و علمی یا رسانه ای و سیاسی منتشر شود.
وی در ادامه درباب معیار ارزیابی اینترنت اظهار داشت: برمبنای اسپیدتست نمی توان کیفیت شبکه را ارزیابی کرد بلکه فقط از داده ها و اطلاعاتش استفاده و از آن کمک می گیریم. در گزارش انجمن تجارت الکترونیک ۵۰ کشور بررسی گردید که ما از نظر سرعت اینترنت، ۵۰ امین کشور بودیم در صورتیکه می توان گفت ۴۷ کشور دارای CDN کلادفلر هستند و عموماً میزان سرعت با وجود CDN در آن کشور ارتباط مستقیم دارد پس طبیعی است که اینترنت در این کشورها بهتر خواهد بود.
رییس رگولاتوری درباب سایت های ارائه شده در گزارش اینترنت انجمن الکترونیک اظهار داشت: در گزارش انجمن ۱۰۰ سایت را انتخاب کردند در صورتیکه این سایت ها، سایت های پر استفاده مردم نیست از این ۱۰۰ سایت، ۱۳ سایت تحریمی بوده و نزدیک به ۳۷ سایت فیلتر و غیر اخلاقی بوده است و باید پرسید که آیا این ۱۰۰ سایت اشاره شده در گزارش انجمن، استفاده مردم است؟ و چرا برخی سایت ها که مورد استفاده مردم است مورد ارزیابی قرار نمی گیرد.
وی در ادامه اظهار داشت: فاکتورهای ارزیابی انجمن تجارت الکترونیک برای ارزیابی درست نیست و ما در زمان گزارش اول انجمن اطلاع دادیم که آمادگی این را داریم که با کمک هم ارزیابی صورت گیرد متأسفانه این همکاری از طرف انجمن انجام نشد. اگر بخواهیم ارزیابی نماییم شاخص ها و اصول صحیح را باید در نظر بگیریم و جامعیت را ارزیابی نماییم اما در هر حال ما از هر ارزیابی استقبال می نماییم.
لاجوردی همین طور درباب شناسایی سایت های تحریمی، فیلتر شده و…گفت: لازم است که آمار سایت های تحریمی و فیلتر شده و فیلتر نشده مشخص شود تا کاربران ایرانی در جریان باشند که کدام سایت ها و سرویس ها واقعاً فیلتر شدند و کدام سایت ها تحریم هستند.

1402/11/25
11:19:22
5.0 / 5
354
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
از دست ندهید!