سالنامه اقتصاد ۱۴۰۲،

نگاهی به مهم ترین پیشرفت های ارتباطی سال 1402


لینک بگیر دات کام: دسترسی بیش از 7000 روستا به اینترنت، اتصال پیامرسان های داخلی به یک دیگر، میزان پوشش در پروژه فیبرنوری به هفت میلیون خانوار و ارائه بیش از 4000 خدمت بوسیله پنجره ملی خدمات دولت هوشمند تعدادی از مهم ترین خبرها و پروژه هایی بودند که درسال 1402 انجام شد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، اتصال مدارس به فیبرنوری همچون اقداماتی بود که ابتدای سال جاری با حضور وزیر ارتباطات و معاونان وی انجام شد. فناوری فیبرنوری پهنای باندی بسیار بالاتر از کابل های مسی معمولی دارد و داده های صوتی و تصویری را به آسانی با پهنای باند بالا تا ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و بالاتر انتقال می دهد، بنا بر این است که با گسترش فناوری و نیاز به اینترنت پرسرعت، جایگزینی کابل های مسی قدیمی با فیبر نوری به یک ضرورت تبدیل می شود.

بنابر تاکید مسئولان، پروژه فیبرنوری می تواند زیرساخت های ارتباطی کشور را تا دهه های آینده تامین کند و به سبب اهمیت آن در قانون بودجه و برنامه هفتم توسعه ذکر شده بدین سبب اجرای این پروژه برای وزارت ارتباطات و تمامی دستگاهها به تکلیف تبدیل گشته است.

طبق اعلام وزیر ارتباطات، در این مراسم قرار بود ۱۰ تا ۱۵ درصد مدارس تا پیش از شهریور ماه به این فناوری متصل شوند و تا انتهای سال ۳۵ درصد مدارس و تا پایان این دولت تلاش می شود همه مدارس بواسطه این فناوری به شبکه متصل شوند.

در سالی که گذشت پروژه فیبرنوری منازل و کسب وکارها به عنوان مهم ترین پروژه بخش ارتباطات کشور طبق برنامه ادامه یافت و میزان پوشش از ۲.۵ میلیون خانوار در سال ۱۴۰۱ با افزایش تقریباً سه برابری درسال ۱۴۰۲ به حدود هفت میلیون خانوار رسید. این پروژه در بیش از ۱۰۰شهر کشور به پایان رسیده و در بیش از ۲۰۰ شهر دیگر درحال اجراست و تلاش می شود سال ۱۴۰۳ میزان پوشش به حداقل دوبرابر برسد.

اتصال پیامرسان ها به یک دیگر که با نام اینترکانکشن شناخته می شود از دیگر اقدامات و وعده های وزیر ارتباطات بود که اوایل سال ۱۴۰۲ محقق شد.

اتصال داخلی میان پیامرسان ها (اینترکانکشن) یا MXP به مفهوم ایجاد امکان ارسال پیام از مبدا یک پیامرسان ایرانی به سایر سکوهای مشابه بومی است.

درباره چگونگی عملکرد این سرویس گفته شده که این کار با دو روش کلی برای پیاده سازی ارتباط داخلی میان پیامرسان ها یا mxp وجود دارد. روش خودکار که در این شیوه سرور mxp بطور خودکار مطلوب ترین مقصد برای ارسال پیام را انتخاب می کند.

اتصال داخلی میان پیامرسان ها (اینترکانکشن) یا MXP به مفهوم ایجاد امکان ارسال پیام از مبدا یک پیامرسان ایرانی به سایر سکوهای مشابه بومی است.

درباره چگونگی عملکرد این سرویس گفته شده که این کار با دو روش کلی برای پیاده سازی ارتباط داخلی میان پیامرسان ها یا mxp وجود دارد. روش خودکار که در این شیوه سرور mxp بطور خودکار مطلوب ترین مقصد برای ارسال پیام را انتخاب می کند.

طبق تاکید مسئولان، استانداردهای ایمنی در این توانایی وجود دارد و این مسیری است که در دنیا برای جلوگیری از انحصار و ایجاد رقابت شکل گرفته است.

در این راستا، همزمان با کوشش برای ارتقا و توسعه این توانایی با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال یک پیامرسان داخلی دیگر به این طرح متصل شد که با این اقدام هر کاربر با داشتن یک پیامرسان ایرانی، می تواند به جامعه گسترده ای از کاربران دسترسی پیدا کند.

گفتنی است؛ بر طبق آخرین آمار رسمی اعلام شده بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار کاربر از این امکان استفاده می نمایند که با ورود این پیامرسان داخلی، این تعداد به بالای ۵.۲ میلیون نفر افزایش می یابد.

دسترسی ۳۰۰۰ روستای جدید به اینترنت

یکی از طرح هایی که می تواند روند دیجیتالی شدن را تسریع کند، اتصال روستاها به اینترنت و در سطح وسیع تر اتصال به شبکه ملی اطلاعات است، چونکه یکی از مهم ترین اهداف این شبکه برقراری عدالت اجتماعی با اتصال روستاها به اینترنت عنوان شده است و در این جهت یکی از وعده های وزیر ارتباطات در سال ۱۴۰۰، دسترسی تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت پر سرعت بود.

بنابراین، اتصال بیش از ۳۰۰۰ روستای جدید به اینترنت در سال ۱۴۰۲ و بیش از ۷۰۰۰ روستا در دولت سیزدهم را می توان یکی دیگر از اقدامات انجام شده در سالی که گذشت دانست؛ روستاهایی که امسال متصل شدند بیشتر در نقاط دورافتاده و صعب العبور بودند و برای اتصال این روستاها به شبکه، بیش از ۷۰۰۰ کیلومتر فیبر نوری و بیش از ۴۰۰۰ کیلومتر شبکه برق و راه دسترسی توسط وزارت ارتباطات نیز اجرا شده که در نوع خود کم نظیر است.

افزایش تعداد سایت ها نسل پنجم(۵G)

از دیگر پروژه ها و اقدامات انجام شده در سالی که گذشت می توان به توسعه و افزایش تعداد سایت های نسل پنجم اینترنت اشاره نمود. همزمان با توسعه این نسل از اینترنت در سایر کشورها، توسعه ۵G چندسالی است که در ایران هم مورد توجه قرار گرفته است.

پهنای باند این نسل از اینترنت بسیار بالاست، بدین سبب اگر فناوری ۵G را مصداق یک اتوبان در نظر بگیریم، شاید فناوری ۴G یک اتوبان دو باندی و فناوری ۵G همان اتوبان با چهار باند باشد، بدین سبب سرعت و کیفیت آن بالاتر می رود.

طبق آخرین آمار اعلامی از طرف وزارت ارتباطات، از شروع شروع به کار وزارت ارتباطات در دولت سیزدهم تا بهمن سال ۱۴۰۲، ۸۴۰ سایت نسل پنجم تلفن همراه با هدف افزایش کیفیت و سرعت اینترنت افتتاح شد که اپراتور دوم تلفن همراه دراین زمینه اعلام نمود به مناسبت ۴۵ سالگی دهه فجر انقلاب اسلامی، تعداد سایت های ۵G خودرا به عدد ۸۴۵ رسانده است.

از سوی دیگر درباره ی اپراتور اول تلفن همراه هم در مجمع عمومی فوق العاده خود که در ماه های پایانی سال ۱۴۰۲ انجام شد اعلام نمود بیش از ۹۰۰ سایت نسل پنجم در کشور نصب کرده و مقرر شده است اپراتورهای ارتباطی تا انتهای سال ۱۴۰۳ تعداد سایت های نسل پنجم اینترنت را به ۱۰ درصد بالا برند.

اتصال ۹۸ درصدی دستگاهها به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند

توسعه هوشمند سازی دولت یکی دیگر از مطالبی بود که در سال ۱۴۰۲ وزارت ارتباطات و سایر بخش ها پیگیر اجرای آن بودند. با تصویب بند ج تبصره ۷ قانون بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور و تشکیل کمیته نظارتی مربوطه، پیشرفت های چشمگیری حاصل شد به نحوی که بر طبق آمار اعلامی رسمی، با اتصال ۱۳۸ دستگاه دولتی (بیش از ۹۸ درصد دستگاه های دولتی) بیش از ۴۰۰۰ خدمت / مجوز را بوسیله پنجره ملی خدمات دولت هوشمند ارائه شده و بیش از ۴۰ میلیون نفر از هموطنان بوسیله این سامانه به بالای ۶۵ درصد خدمات دولت بصورت الکترونیکی و حدود ۱۰ درصد خدمات بصورت کاملا هوشمند دسترسی پیدا کرده اند.

البته هوشمندسازی در سایر حوزه ها هم انجام شده که می توان به پست و تسریع در هوشمندسازی آن مانند صندوق های پستی هوشمند که بدون دخالت عامل انسانی کار خودرا انجام می دهند، در سالی که گذشت اشاره نمود.

منبع:

1403/01/03
20:44:08
5.0 / 5
212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲