گوشی اندرویدی که بروزرسانی نمی شود چه کار کنیم؟


به گزارش لینک بگیر دات کام، گوشیهای اندرویدی گوگل بعد از مدتی دیگر از دریافت بروزرسانی های نرم افزاری ضروری برای کار کردن روان و امن دستگاه، محروم می شوند.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، اگر یک تلفن هوشمند اندرویدی نسبتا جدید یا مدل بالایی دارید، به احتمال زیاد حداقل چهار سال به روزرسانی و پشتیبانی نرم افزار دریافت می کنید. با این حال، دستگاههای قدیمی تر امکان دارد در پایان چرخه عمر خود باشند. اما وقتی که دستگاه اندرویدی شما برای دریافت به روزرسانی خیلی قدیمی شود، چه اتفاقی می افتد؟ پایگاه فناوری Howtogeek در گزارشی، به این سوال پاسخ داده است.

دستگاه اندرویدی شما در نهایت دریافت بروزرسانی ها را متوقف می کند

اگر در سال ۲۰۱۹ یک گوشی سامسونگ مدل گلکسی نوت ۱۰ جدید براق خریداری باشید، آخرین بروزرسانی نرم افزاری خود را در سال ۲۰۲۳ دریافت کرد و زمان آن رسیده است که به روزرسانی شود. تمام دستگاههای اندرویدی در نهایت پس از گذشت چند سال، دیگر نمی توانند به روزرسانی ها را دریافت نمایند. تلفن شما از لحاظ نظری مانند همیشه به کار خود ادامه خواهد داد اما محروم شدن از به روزرسانی ها، ریسک ها و معایبی دارد.

متاسفانه بسیاری از گوشی های اندرویدی قدیمی یا میان رده فقط به جای چهار سال یا مدت بیشتر بیشتر مدل های جدید، فقط مدت ۲ تا ۳ سال به روزرسانی نرم افزاری را دریافت می کنند.

نکته بدتر آن است که یک جدول زمانی مشخص در سطح صنعت تلفن همراه در این خصوص وجود ندارد. گوشی پیکسل ۸ گوگل، هشت سال پشتیبانی خواهد شد اما پیکسل های قدیمی تنها سه سال به روزرسانی سیستم عامل اندروید و پنج سال امنیت و نگهداری را دریافت می کنند. دستگاه قدیمی تر مانند پیکسل ۵ دیگر به روزرسانی های سیستم عامل یا ترمیمی را دریافت نمی کند.

به عنوان مثال، گلکسی نوت ۱۰ چند سال قبل از این که خط مشی پشتیبانی نرم افزار طولانی مدت سامسونگ معرفی شود، وارد بازار شد و ازاین رو دیگر به روزرسانی نمی گردد. سری گلکسی اس ۲۰ همچنین اندروید ۱۴ را دریافت نکرد. گوشی های جدید سامسونگ حالا چهار سال به روزرسانی سیستم عامل و پنج سال به روزرسانی امنیتی را دریافت می کنند. اگر یک گلکسی اس ۲۲ دارید، تا سال ۲۰۲۷ از پشتیبانی سامسونگ برخوردار خواهید بود. اگر می خواهید یک گلکسی اس ۲۴ جدید را در سال ۲۰۲۴ خریداری کنید، این گوشی تا سال ۲۰۲۹ به پایان چرخه دریافت به روزرسانی نمی رسد.

گذر عمر شامل حال همه ما می شود و تلفن اندرویدی ما هم از این قضیه مستثنی نیست. سر انجام گوگل، سامسونگ، موتورولا، وان پلاس و شرکتهای دیگر، پشتیبانی از دستگاه شما با به روزرسانی های اصلی سیستم عامل را متوقف می کنند و این به معنای آن است که پس از رسیدن به اندروید ۱۶ یا اندروید ۱۷، از خصوصیت های جدید مهم محروم خواهید شد.

شما همچنان به روزرسانی های امنیتی و تعمیراتی را دریافت می کنید

دانستن تفاوت بین به روزرسانی های سیستم عامل و به روزرسانی های گاه به گاه و به روزرسانی های امنیتی در طول سال مهم می باشد. گوشی شما ابتدا دریافت به روزرسانی های اصلی سیستم عامل اندروید را متوقف می کند. سپس، دریافت وصله های امنیتی تا یک سال دیگر متوقف می شود.

هر سال، اغلب گوشی ها، یک ارتقای بزرگ سیستم عامل اندروید را دریافت می کنند. یک مثال مهم، به روزرسانی به اندروید ۱۴ است که خصوصیت ها و تغییرات جدید گوگل را به دستگاههای پیکسل آورده یا سیستم One UI ۶.۰ سامسونگ که بر مبنای اندروید ۱۴ ساخته شده است.

پیکسل ۵ هنوز به روزرسانی های نگهداری و امنیتی را دریافت می کند اما اندروید را دریافت نخواهد کرد. دستگاههای سامسونگ که در سال ۲۰۲۰ منتشر شد، مانند گلکسی اس ۲۰، دیگر به روزرسانی های سیستم عامل را دریافت نمی کنند اما وصله های امنیتی و ترمیم باگ ها را دریافت می کنند.

در واقع، عمر نسخه جدید سیستم عامل با تمام خصوصیت های جدیدش پایان می یابد. خوشبختانه، در طول سال، برای بهبود دستگاه اندروید و ایمن نگه داشتن آن، به روزرسانی های ماهانه، دو ماهه یا سه ماهه امنیتی و نگهداری دریافت خواهید کرد و این موارد مسلما مهم تر از جدیدترین نسخه اندروید هستند.

با این حال، هنگامی که یک تلفن به صورت رسمی به انتهای عمر خود می رسد، تمام به روزرسانی ها متوقف می شوند. دیگر خصوصیت های جدیدی دریافت نخواهید کرد و همچنین وصله های امنیتی گاه به گاه یا به روزرسانی های رفع باگ را مشاهده نخواهید کرد. گوشی شما همچنان با مقداری ظرفیت کار خواهد نمود اما دیگر امن نخواهد بود.

ریسک های ادامه استفاده از یک دستگاه اندرویدی قدیمی

ریسک های امنیتی و عملکرد کلی بزرگترین عواملی هستند که به محض قدیمی شدن گوشی خود و عدم دریافت به روزرسانی، باید در نظر بگیرید. هنگامی که نسخه قدیمی سیستم عامل اندروید را در گوشی قدیمی خود استفاده می کنید، اتفاقات زیادی می تواند روی دهد.

نخست آن که، خصوصیت های آتی یا به روزرسانی اپلیکیشن ها امکان دارد از نسخه های قدیمی اندروید پشتیبانی نکنند و به عبارتی، اپلیکیشن ها نتوانند به صورت کامل عمل کنند. عملکرد و عمر باتری می تواند با گذشت زمان کاهش پیدا کند و غیره. مهم تر از همه، آن به روزرسانی های مکرر امنیتی، آسیب پذیری های مهم و مشکلات رابط کاربردی برنامه نویسی را در دستگاه شما ایجاد می کنند. حفره های امنیتی، بدافزار و ویروس ها به صورت مداوم تغییر می کنند، حملات امنیتی جدید ظهور می کنند و گوشی های قدیمی تر به سرعت مستعد آن هستند که قربانی این تهدیدها شوند.

داشتن یک تلفن به روز، یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از بدافزار در دستگاه اندرویدی است. بنابراین، اگر از دستگاهی استفاده می کنید که برای به روزرسانی ها خیلی قدیمی است یا دیگر توسط سازنده پشتیبانی نمی گردد، خود را در معرض تمام این شرایط قرار می دهید. هرچه بیشتر از آن گوشی قدیمی استفاده کنید، بیشتر در تیررس تهدیدهای امنیتی خواهید بود.

نه این که گوشی شما فوری ویروسی شود یا با مشکلات روبرو شوید اما این روزها بهتر است از امنیت خود مطمئن باشید. شما یک دستگاه اندرویدی می خواهید که پایدار باشد و به روزرسانی شود.

به فکر ارتقاء به یک گوشی جدید باشید

اگر دیگر گوشی شما پشتیبانی نشود، چه کاری می توانید انجام دهید؟ شما احیانا به برنامه آنتی ویروس اندرویدی احتیاج ندارید، اما می خواهید احتیاط کنید. در مورد آنچه در هنگام مرور وب کلیک می کنید، مراقب باشید و فقط اپلیکیشن ها را از فروشگاه گوگل پلی دانلود کنید.

اگر تلفن قدیمی مانند پیکسل ۵، وان پلاس ۸ پرو یا حتی گلکسی اس ۲۰ دارید، احیانا زمان ارتقای آن فرا رسیده است. تلفن شما دیگر به روزرسانی های اصلی سیستم عامل را دریافت نمی کند، به صورت بالقوه دریافت وصله های امنیتی را متوقف می کند و قدیمی بودن خود را نشان داده است. بعلاوه، شما احیانا عملکرد کندتر را نسبت به زمانیکه آن را تازه خریداری نموده بودید، تجربه می کنید و شارژ باتری احیانا دوام نمی آورد.

هم حالا تلفن های اندرویدی بسیار خوبی وجود دارد که ارزش خرید دارند و یک مدل جدید همیشه در گوشه و کنار است. بنابراین، می توانید تلفن قدیمی خود را با یک دستگاه جدید و به روز شده معاوضه کنید. 


منبع:

1403/01/05
15:04:16
5.0 / 5
257
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲