توقف تولید کارخانه های تراشه سازی


به گزارش لینک بگیر دات کام، شرکت TSMC که بزرگترین سازنده تراشه های پیشرفته در جهان است، بعد از وقوع زلزله قدرتمند در تایوان، فعالیت برخی از دستگاههای تراشه سازی را متوقف و کارکنان کارخانه هایش را تخلیه کرد.

به گزارش لینک بگیر دات کام به نقل از ایسنا، شرکت TSMC که تولیدکننده قراردادی تراشه برای شرکتهای اپل و انویدیاست، کارکنان خویش را از برخی مناطق خارج و اظهار داشت در حال ارزیابی تأثیر زلزله ۷.۴ ریشتری در سواحل شرقی است. شرکت یونایتد میکرو الکترونیکس که رقیب محلی کوچکتر TSMC است، فعالیت ماشین آلات برخی از کارخانه ها را متوقف کرد و کارکنان را از برخی از تاسیساتش در هسینشو و تاینان تخلیه کرد.

شرکت های تایوانی از TSMC گرفته تا ASE Technology Holding، بخش عمده نیمه رساناهایی را که در ساخت دستگاههای مختلف از آیفون گرفته تا خودروها، بکار برده می شوند و در مقابل حتی کوچک ترین لرزش ها، لطمه پذیر هستند را تولید و مونتاژ می کنند. یک ارتعاش می تواند کل دسته های نیمه رساناهای به دقت تولید شده را از بین ببرد.

ارزش سهام شرکت TSMC در معاملات اولیه، حدود ۱.۵ درصد نزول کرد، در حالی که سهام UMC، کمتر از ۱ درصد کاهش داشت.

شرکت TSMC در اطلاعیه ای اعلام نمود: سیستم های ایمنی این شرکت، بصورت عادی کار می کنند. برای اطمینان از ایمنی پرسنل، برخی از کارخانه ها طبق روال شرکت تخلیه شدند. ما اکنون در حال تایید جزییات این وقفه هستیم.

تایوان، کشور زلزله خیزی است. با این حال، تخمین زده می شود که منبع تولید ۸۰ تا ۹۰ درصد از تراشه های پیشرفته مورد نیاز برای برنامه های پیشرفته گوشی های هوشمند و هوش مصنوعی است.

مدیران صنعت و مقامات دولتی، مدت هاست که از خطرات تمرکز تولید نیمه رسانای پیشرفته جهان در جزیره ای که جدا از شوک های طبیعی، یک نقطه درگیری نظامی بالقوه در نظر گرفته می شود، صحبت کرده اند. این امر به خصوص در دوران کووید نمایان شد که کمبود جهانی قطعات کلیدی، تشدید شد. مقامات آمریکایی با توجه به تهدید تایوان از جانب دولت چین، شرکتهای آمریکایی و تایوانی همچون TSMC را به تنوع جغرافیایی تشویق کرده اند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، پروژه های توسعه TSMC حالا در ژاپن و آمریکا، رو به پیشرفت است تا به سرعت کامل شود و شرکتهای آمریکایی مانندمیکرون تکنولوژی هنوز کارهای عمده خویش را در این جزیره حفظ نموده اند.

 


منبع:

1403/01/15
16:35:10
5.0 / 5
244
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳