پژمان فر:

پلت فرم های اینترنتی مسئولیت انتقال دارو از داروخانه به بیمار را برعهده خواهند داشت


به گزارش لینک بگیر دات کام، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اظهار داشت که برپایه توافقات صورت گرفته با دو وزارت خانه بهداشت و ارتباطات انتقال دارو از داروخانه به بیمار توسط پلت فرم های اینترنتی صورت می گیرد. به عبارت دقیق تر پلت فرم ها رابطی بین مردم و داروخانه برای تهیه دارو خواهند بود.

حجت الاسلام نصرالله پژمان فر در گفت و گو با ایسنا در توضیح جلسه روز گذشته کمیسیون اصل ۹۰ اظهار داشت: کمیسیون اصل ۹۰ جلسه ای درباره ی اجرای تکالیف مصوبه هیات وزیران درباب پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین ها در عرصه سلامت برگزار کرد. همین طور مبحث اجرای مواد ۶۰ تا ۷۹ قانون تجارت الکترونیک که معطل مانده هم مورد رسیدگی قرار داد.

این جلسه با حضور وزیر بهداشت و مسئولان حوزه درمان در بخش غذا و دارو و وزیر ارتباطات و سایر دستگاه های دخیل و نمایندگانی از بخش خصوصی تشکیل شد.

وی توضیح داد: در این نشست قرار شد حداکثر سه هفته پیش نویس نهایی بخشنامه مواد ۸ تا ۱۱ پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال آفرین در عرصه سلامت در کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال تصویب شود و گزارش آن به کمیسیون اصل ۹۰ عرضه شود. این بخشنامه در کمیته راهبردی اقتصادی کشور نهایی شده بود.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ بیان کرد: جمع بندی دیگر این جلسه این بود که پیش نویس دستورالعمل مبحث تبصره ۲ ماده ۸ بخشنامه پشتیبانی از تولید دانش بنیان حداکثر ظرف یک هفته از جانب وزارت بهداشت ابلاغ گردیده و گزارش آن به کمیسیون اصل ۹۰ داده شود. این مساله درباره ی عملیاتی شدن دارو بوسیله سکوها و پلت فرم ها و کسب وکارهای اینترنتی است که قرار شد با رعایت اصل رقابت و جلوگیری از انحصار باشد. این مساله روز گذشته به تایید و امضای وزرای بهداشت و ارتباطات رسید.

پژمان فر افزود: جمع بندی سوم این بود که سازمان برنامه و بودجه موظف شد ظرف دو هفته نظرات خودرا درباره ی پیش نویس بخشنامه مربوط به مواد ۶۰ تا ۷۹ قانون تجارت الکترونیک در عرصه وزارت بهداشت اعلام نماید. نظر وزارت بهداشت قبل از این اعلام شده که پس از بیان نظر سازمان برنامه کارگروه مبحث ماده ۷۹ قانون تجارت الکترونیک ظرف یک هفته بخشنامه را تصویب و ابلاغ کرده و گزارش آنرا به کمیسیون عرضه می کند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در توضیح جمع بندی های کمیسیون اظهار داشت: این کار قدم بسیار بزرگی در راستای ارائه خدمت به مردم بویژه بیمارانی است که برای پیدا کردن دارو در داروخانه ها سرگردان هستند. بیماران گاهی مجبور می شوند برای پیدا کردن دارو به ده ها داروخانه مراجعه نموده که بعضاً هم نمی توانند داروی مورد نظر را پیدا کنند.

وی افزود: ما از ظرفیت دولت الکترونیک استفاده کردیم تا سکوهایی که آمادگی دارند در قالب یک بخشنامه که ذیل مبحث تهیه شده، فعالیت کنند. این یک خدمت بزرگ به مردم است.

پژمان فر توضیح داد: روش کار اینطور است که مردم می توانند یکی از پلت فرم ها را انتخاب نموده و کد دریافت دارو که پزشک به آنها داده را در پلت فرم وارد کنند و بوسیله آن پلت فرم داروی خودرا تهیه کنند. در اینجا محتوا و مشخصات دارو در اختیار پلت فرم قرار نمی گیرد بلکه تنها کد دارو به پلت فرم داده می شود. پلت فرم به داروخانه مراجعه نموده و بر طبق آن کد داروی بیمار را تهیه و به او می رساند.

مسئولیت تجویز دارو بر عهده پزشک و نسخه پیچی با داروخانه است

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ اشاره کرد: به کسانی که فضا را برای انجام این خدمت بزرگ بهم می ریزند، می گویم مسئولیت تجویز دارو همیشه به عهده پزشک و مسئولیت نسخه پیچی و کار فنی به عهده داروخانه است. وظیفه پلت فرم ها پیدا کردن داروخانه ای است که داروهای بیمار را داشته باشند و آن دارو را به دست بیمار برسانند. این قدم بسیار بابرکتی است. ما می توانیم افتخار نماییم که با همکاری مجلس و دولت این خدمت در عرصه دولت الکترونیک به مردم عرضه می شود.

پژمان فر اشاره کرد: با پیگیری های کمسیون اصل ۹۰ مواد ۶۰ تا ۷۹ قانون تجارت مصوب سال ۱۳۸۲ اجرائی می شود. ۱۰ سال از این قانون گذشته اما بقیه زمین مانده بود. کمیسیون برای اجرای آن اصرار کرد چون بحث پشتیبانی از تولید دانش بنیان و اشتغال در عرصه سلامت است. ما از رسانه ها تقاضا داریم نسبت به این خدمت اطلاع رسانی کنند چون با اجرای آن مردم برای پیدا کردن دارو سرگردان خیابان و داروخانه ها نمی شوند و می توانند به آسانی دارو را با قیمت مصوب و بدون ظلم و معطلی دریافت نمایند و علاوه بر آن رانتی برای برخی داروخانه ها برای فروش دارو وجود ندارد که ما شکایات فراوانی در این زمینه داشتیم.

پلتفرم ها نقشی در فروش دارو ندارند

وی اشاره کرد: پلت فرم ها فروش دارو انجام نمی دهند بلکه رابطی بین بیمار و داروخانه هستند. مثل این است که بیمار وقتی نسخه را از پزشک می گیرد نسخه را به یکی از آشنایان خود داده تا دارو را از داروخانه تهیه نماید. نقش پلت فرم همان خانواده و یا آشنای بیمار برای تهیه دارو است. پس مسئولیت فروش به عهده داروخانه بوده و پلت فرم نقشی در فروش دارو ندارد بلکه فقط دارو را تهیه و پیدا کرده و به بیمار می رساند.

رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجدداً اظهار داشت: با اجرائی شدن این مساله انتقال دارو از داروخانه به بیمار توسط پلت فرم های اینترنتی به انجام می رسد. با این کار بیمار بوسیله پلت فرم به آسانی به دارو دسترسی پیدا می کند. حتی ممکنست از یک نسخه بیمار قسمتی از یک دارو در یک داروخانه و بخش دیگر در داروخانه دیگر باشد. پلت فرم نسخه را از دو داروخانه تهیه کرده و به بیمار می رساند. پس در نتیجه با این کار بیمار از سردرگمی برای تهیه دارو نجات پیدا می کند و در عین حال شاهد عدالت در توزیع دارو بین داروخانه ها هستیم.

پژمان فر تصریح کرد: متاسفانه تعدادی از پزشکان با داروخانه ها قرارداد بسته و دارو فقط باید از آن داروخانه خریداری شود. با این کار داروخانه های دیگر امکان فروش دارو همچون داروخانه اول را ندارند. با اقدامی که مقرر است صورت گیرد پلت فرم ها مکلف هستند که بصورت عادلانه از تمام داروخانه ها دارو خریداری کنند بنابراین عدالتی بین فروش دارو انجام شده و کمکی هم به بیمار خواهد بود.

وی در مورد رسیدگی به تخلفات اظهار داشت: بر طبق قانون پیش بینی شده در صورت وجود تخلف مجوز پلت فرم باطل شده و شدیدترین مجازات ها در نظر گرفته می شود. اگر کسی شکایتی از پلت فرم داشته باشد وزارت ارتباطات رسیدگی می کند همانطور که در صورت تخلف پزشک نظام پزشکی و در صورت تخلف داروخانه حوزه وزارت بهداشت رسیدگی می کند.

وی در آخر درباره ی این که نحوه پرداخت هزینه دارو چطور است، اظهار داشت: بیمار پول را به حساب پلت فرم واریز می کند. پلت فرم پول را به داروخانه داده و حق الزحمه ای برای خودش برمی دارد.

منبع:

1403/01/22
19:00:09
5.0 / 5
237
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲