معتمدی در حاشیه كنگره مهندسی شیمی اعلام كرد

آمادگی دانشگاه امیركبیر برای ساخت نسخه ارتقایافته پیام، دلایل سقوط در دست بررسی می باشد


لینك بگیر دات كام: رئیس دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به سرنوشت سقوط ماهواره ˮپیامˮ اظهار داشت: در صورتیكه پرتابگر به مدت ۲۰ ثانیه بیشتر به عملكرد خود ادامه می داد، ˮپیامˮ می توانست در مدار قرار گیرد.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، دكتر سید احمد معتمدی امروز در حاشیه شانزدهمین كنگره مهندسی شیمی در جمع خبرنگاران با اشاره به طراحی و ساخت ۱۱ ساله ماهواره پیام در دانشگاه صنعتی امیركبیر، اضافه كرد: مهمتر از ساخت ماهواره زیرساخت هایی است كه برای این پروژه در دانشگاه به وجود آمد كه از آن جمله می توان به راه اندازی آزمایشگاه ها، اتاق تمیز و نیروهای متخصصی اشاره نمود كه در طول ۱۱ سال در ساخت ماهواره پیام مشاركت داشتند.

وی با اشاره به حضور ۱۶ عضو هیات علمی این دانشگاه به صورت مستقیم و ۱۱۰ دانشجو و فارغ التحصیل این دانشگاه در پروژه ماهواره پیام، اظهار نمود: با اجرای این پروژه پتانسیل خوبی در دانشگاه بوجود آمد. ضمن آنكه دانش فنی ساخت ماهواره در اختیار ما قرار دارد كه این امر ارزش آن بیشتر از خود ماهواره است. از این رو ما در تلاش هستیم كه این تیم همچنان پابرجا باشد.

معتمدی با اشاره به اینكه ساخت ماهواره پیام به سفارش سازمان فضایی ایران صورت گرفته است، اشاره كرد: این ماهواره پس از پرتاب شدن سیگنال ها و داده های لازم را به ایستگاه های زمینی ارسال كرد كه این نشان دهنده عملكرد مناسب این ماهواره بوده است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به سقوط این ماهواره، اظهار داشت: داده های به دست آمده در دست بررسی می باشد و با تحلیل بیشتر آن می توان دلایل قرار نگرفتن این ماهواره در مدار را بهتر تبیین كرد.

وی درباب اجرای پروژه های دیگر فضایی این دانشگاه، اشاره كرد: با تجربیاتی كه از ساخت این ماهواره به دست آمده، در صورتی كه وزارت ارتباطات و سازمان فضایی اعلام آمادگی كنند، ما می توانیم همان ماهواره پیام را با سرعت بیشتری بسازیم. چونكه دانش فنی آن و قطعات این ماهواره در اختیار دانشگاه قرار دارد و حتی قادر هستیم كه نسخه ارتقا یافته این ماهواره را باز تحویل دهیم.

وی با تاكید بر اینكه كار پرتاب ماهواره پروژه پر ریسكی است، اشاره كرد: بر این اساس در همه دنیا این اقدام با دقت بسیار بالایی انجام میگردد. چونكه اجرای پروژه های فضایی نیاز به همكاری همه محققان از حوزه های مختلف از جمله مهندسی شیمی برای تهیه سوخت جامد دارد.

رئیس دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به اینكه ماهواره پیام تا ارتفاع ۵۰۰ كیلومتری بالا رفت، اظهار داشت: پرتابگر این ماهواره توانست ماهواره ۱۱۰ كیلوگرمی پیام را پرتاب كند و به اعتقاد محققان این پروژه در صورتیكه ماهواره بر به مدت ۲۰ ثانیه به فعالیت های خود ادامه می داد، این ماهواره می توانست در مدار آرام بگیرد.

وی با اشاره به رویكرد نهادهای فضایی كشور برای ساخت ماهواره در بخش خصوصی، توضیح داد: از آنجایی كه این فناوری حاشیه سود زیادی برای بخش های غیر دولتی ندارد؛ از این رو در همه دنیا نهادهای دولتی باز در اجرای چنین پروژه هایی مشاركت دارند.

معتمدی با اشاره به اینكه دانشگاه ها می توانند در بخش های ساخت ماهواره مشاركت كنند، افزود: اما از خدمات این ماهواره مانند سنجش از طریق دور، پایش مخاطرات و همین طور پوشش صدا و سیما از آن می توان بهره برد.

وی همین طور با اشاره به نقش دانشگاه ها در طراحی و ساخت پرتابگرها، اظهار داشت: هم اكنون خیلی از افرادی كه در طراحی و ساخت ماهواره برها مشاركت داشتند، از اعضای هیات علمی دانشگاه ها بوده اند و از این رو وزیر دفاع باز از اساتید دانشگاه ها تشكر و قدردانی كرده است.
1397/10/30
13:52:51
5.0 / 5
3069
تگهای مطلب: خدمات , صنعت , فناوری , ماهواره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴