طبق اسناد فاش شده جدید

همكاری با كره شمالی، فاتحه هواوی را می خواند!


به گزارش لینك بگیر دات كام اخیرا اسناد و مدارك فاش شده افترا جدیدی ضد هواوی را برملا می كند و آن هم همكاری با دولت كره شمالی برای توسعه شبكه های مخابراتی ۳G بوده است.

به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از ایسنا، بر مبنای اسناد و مداركی كه یكی از كارمندان سابق شركت چینی هواوی به واشنگتن پست عرضه كرده است، می توان دریافت كه شركت هواوی با دولت و شركت های مخابراتی كره شمالی به منظور توسعه شبكه ۳G همكاری كرده است. خیلی از كارشناسان و تحلیلگران اعتقاد دارند كه این اتفاق می تواند تا حد زیادی بار اتهامات ضد این شركت را سنگین تر كند و آنرا با مشكلات و چالش های مختلف جدیدی روبرو كند.
بیشتر از یك سال است كه شركت هواوی از جانب دولت ترامپ، ریاست جمهوری ایالات متحده آمریكا و بعضی از متحدانش همچون كانادا، استرالیا، نیوزلند، انگلستان و ژاپن به شدت تحت فشارهای سیاسی و تجاری قرار گرفته است.
بر مبنای آنچه كه تحلیلگران و كارشناسان برآورد و اعلام نموده اند، اسناد و مداركی كه یكی از كارمندان سابق هواوی افشا كرده است امكان دارد این شركت چینی را كه عنوان بزرگترین و فعال ترین غول تكنولوژی و مخابراتی در جهان را از آن خود كرده است، با تحریم های جدیدی مواجه كند چونكه به توسعه زیرساخت های مخابراتی كشوری كه به ساخت تسلیحات هسته ای مشغول بوده و خیلی از مقررات بین المللی را در این عرصه نقض كرده است، پرداخته و در زمینه تقویت و پیشرفت شبكه های مخابراتی و اینترنتی به آن كمك كرده است.
به باور آنها، به نظر می آید كه اتهامات ضد هواوی با گذشت هر روز بیشتر و بیشتر می شود ولی حالا از آنجایی كه كره شمالی خط قرمز مسائل امنیتی جهان و ایالات متحده آمریكا و متحدانش به حساب می آید، تیغ آنها ضد هواوی برنده تر از پیش خواهد شد و انتظار می رود این غول تكنولوژی را با مشكلات گوناگونی مواجه كنند.
بر اساس گزارش cnn، این مدارك كه شامل برخی فایل های صفحه گسترده هم می شوند، نشان می دهند كه هواوی دست كم به مدت هشت سال از سال ۲۰۱۶ میلادی تابحال با شركت بین المللی فناوری اطلاعات پاندا مستقر در چین در زمینه توسعه و گسترش زیرساخت های مخابراتی و انجام پروژه های ارتباطی همكاریهای گسترده ای داشته است. با این مشاركت و همكاری، هواوی از فناوری و واسطه های شركت پاندا بهره برده تا تجهیزات موردنیاز برای توسعه و ساخت شبكه ۳G در كره شمالی را فراهم و ارسال نماید.
واشنگتن پست در مورد هدف افشای اطلاعات و مدارك مذكور توسط یكی از كارمندان سابق هواوی نوشته هدف وی انتشار اطلاعاتی در ارتباط با منافع عمومی جهان بوده است.
در این اسناد، ذكر نام كشورهای مخصوصی همچون كره شمالی و سوریه به علل محرمانه به صورت كد انجام شده است.
همه این گزارش ها در حالی انتشار یافته است كه یكی از سخنگویان هواوی در پاسخ به گزارشگر وب سایت زد دی نت، حضور این غول تكنولوژی چینی را در كره شمالی تكذیب كرده است.
بدون شك مشكلات و كشمكش های دولت آمریكا با هواوی از جنجال برانگیزترین و خبرسازترین اتفاقات سال ۲۰۱۸ میلادی بود كه به نظر می آید به این زودی تمام نخواهد شد. هواوی كه بزرگترین تولیدكننده و توسعه دهنده تجهیزات مخابراتی و دومین سازنده و عرضه كننده موبایل در جهان به حساب می آید، قبل از این هم در طول یك سال گذشته از جانب دولت ترامپ تحت فشارهای سیاسی و تجاری زیادی قرار گرفته بود و نگرانی های امنیتی خویش را به سایر كشورهای هم پیمان آمریكا نظیر استرالیا، نیوزلند، كانادا، ژاپن و بریتانیا منتقل كرده بود تا آنها هم به همكاری با این شركت چینی خاتمه بخشند تا بدین ترتیب بتواند در ادامه جنگ تجاری با چین، ضربه مهلكی بر اقتصاد این كشور پهناور وارد كند و به عقیده خیلی از تحلیلگران، جلوی رشد سرسام آور و شكوفایی سریع اقتصادی غول های تكنولوژی چینی را بگیرد.
با اینكه دولت چین و شركت هواوی همه این اتهامات و نگرانی های امنیتی را بارها رد و تكذیب كردند، به نظر می آید كه نگرانی در مورد جاسوسی از اطلاعات كاربران در كشورهای مختلف ضد این اپراتورهای مخابراتی همچنان وجود دارد.
از طرفی دیگر، جنگ تجاری چین و آمریكا هم به نگرانی های امنیتی ضد هواوی در توسعه زیرساخت های مربوط به شبكه ۵G مزید بر علت شده و هم اكنون آتش اختلافات آنها را شعله ورتر از قبل كرده است.
محدودیت های جدیدی كه آمریكا برای هواوی وضع و اعمال كرده است، تأثیرات منفی و تبعات گسترده ای را به دنبال خواهد داشت و این بدان معناست كه دیگر قادر نخواهد بود هرگونه سرویس اختصاصی عرضه شده توسط گوگل را استفاده نماید و استفاده از سیستم عامل اندروید توسط هواوی تنها محدود به لایسنس های متن باز و AOSP خواهد بود. پس از آن شركت های بزرگی همچون گوگل، مایكروسافت، كوالكام، اینتل، برودكام، پاناسونیك در كنار خیلی از اپراتورهای مخابراتی فعال در كشورهای جهان اعلام نمودند كه به قطع همكاری با هواوی خواهند پرداخت تا شامل جریمه های سنگین واشنگتن نشوند.1398/05/03
11:25:37
5.0 / 5
2307
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
از دست ندهید!