معاون وزیر صنعت مطرح كرد:

ظرفیت یك میلیارد دلاری گوشی ایرانی در اجرای نهضت ساخت داخل


به گزارش لینك بگیر دات كام معاون وزیر صنعت با اشاره به اینكه تا آخر سال ۱۴۰۰ نهضت ساخت داخل در كشور اجرایی می شود، اظهار داشت: گوشی ایرانی، ظرفیت یك میلیارد دلار برای كمك به  اجرای این طرح را دارد.


به گزارش لینك بگیر دات كام به نقل از مهر، مهدی صادقی نیاركی امروز در مراسم امضای تفاهم نامه توسعه زیست بوم تولید گوشی هوشمند ایرانی با اشاره به اینكه ۳۴ پروژه در جهت تولید داخل در وزارت صمت در حال پیگیری است، اظهار داشت: مهمترین پروژه طراحی شده ساخت داخل است كه برپایه برنامه ریزی انجام شده تا آخر سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۱۰ میلیارد دلار از واردات كشور كاسته و تبدیل به تولید داخل می شود.
وی اضافه كرد: در حوزه برق و الكترونیك و مخابرات، عدد احصاء شده حدود ۵۰۰ میلیون یورو است، تصریح كرد: تابحال ۱۱۸ میلیون یورو از این مبلغ تبدیل به تفاهم نامه و قرارداد تولید داخل شده است و در صورتیكه اپراتورهای ارتباطی و شركت زیرساخت با ما همراه باشند، به این هدف دست می یابیم.
صادقی نیاركی اظهار داشت: یكی از اقلامی كه قابلیت تبدیل شدن به تولید داخل را دارد، گوشی موبایل است كه ما پیشبینی می نماییم با به كارگیری همه ظرفیت ها یك میلیارد دلار از مبلغ ۱۰ میلیارد دلار از راه ساخت گوشی ایرانی در نهضت ساخت داخل محقق شود.
وی اضافه كرد: تولید گوشی علاوه بر ایجاد فضای رقابت و كمك به تولید می تواند ابزاری برای تحریك تقاضا و مصرف داخلی باشد و در آینده هم می توان بعنوان محصولی برای تحقق صادرات غیر نفتی به آن اتكاء كرد.
صادقی نیاركی تصریح كرد: در حوزه صنعت مخابرات تابحال دو میز توسعه ساخت داخل برگزار شده است كه با عنایت به ارزش ۱۱۸ میلیون یورویی صنعت مخابرات، تولید داخلی این صنعت می تواند در توسعه اقتصادی كمك قابل توجهی كند.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان كرد: تفاهم نامه تولید گوشی تلفن همراه میان وزارت ارتباطات و وزارت صمت در جهت اجرای قانون استفاده حداكثری از توان داخل صورت می گیرد و مسیر وزارت صمت برای سازندگان و اپراتورها در این راستا هموار شده است.
ستار هاشمی هم در مراسم «امضای تفاهمنامه زیست بوم تولید تلفن همراه ایرانی در كشور تصریح كرد: هدف از ایجاد سازوكار برای تولید گوشی موبایل در كشور، ایجاد رقابت و شفافیت در بازار موبایل و كمك به ارتقای كیفی خدمات به مصرف كنندگان است.
وی افزود: در این راستا دیدگاه های علمی و اقتصادی مورد بررسی قرار گرفته و نگاه دولت از «تصدی گری» به «تسهیلگری» در این فرایند تغییر یافته است.
معاون وزیر ارتباطات اضافه كرد: كارآفرینی از دیگر شاخص هایی است كه در معماری زیست بوم تولید گوشی موبایل با نگاه ارزش آفرینی به تمام زیرمجموعه های این فرایند مد نظر قرار گرفته تا در نهایت شاهد كمك به توسعه بازار گوشی موبایل و تحریك تقاضا با استفاده از فروش توسط اپراتورها و تأمین مالی تولیدات گوشی در كشور باشیم.
هاشمی تصریح كرد: در این تفاهمنامه، قانون حداكثر استفاده از توان داخلی برای گوشی موبایل عملیاتی می شود و از ظرفیت پارك فناوری اطلاعات و منطقه ویژه اقتصادی وزارت ارتباطات و پژوهشگاه ICT برای استقرار تولیدكنندگان استفاده می نماییم. در این تفاهمنامه وزارت صمت و ارتباطات بر رفع موانع تولید در حوزه گوشی تلفن همراه تاكید كرده اند.

1398/10/11
23:29:05
5.0 / 5
1786
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد مطلب
نظر شما در مورد مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳